Cvičení s Jaroslavem Wojnarem Zooterapie Euroklíč
Rubriky Různé články Delfín obecný

Delfín obecný

J eho délka je 1,8 – 2,6 m, hmotnost asi 235 kg. Jeho tělo je štíhlé, základní zbarvení hnědé až černé, na břiše bělavé. Pod vodou může zůstat tři až čtyři minuty. Domlouvá se pomocí tzv. echokolace ve velmi vysoké frekvenci pohybující se mezi  2-10 Khz, vydávání signálů odrážející se ve vodě. Delfíni se dožívají až 30 let.

Delfín je rozšířen téměř ve všech mořích. Žije zejména v pobřežních vodách, kde je dostatek potravy. Jejich nejčastější potrava jsou sledi a makrely. Loví společně, ryby shánějí k sobě a nahánějí je k hladině.

Delfín obecný je velmi společenské a přátelské zvíře. Ve smíšených skupinách žijí spolu samci, samice i mláďata. Svůj čas tráví sháněním potravy nebo se baví vzájemnou hrou a dováděním. Při své činnosti se dorozumívají svou řečí. Delfín se nad hladinu vynořuje častěji, aby se mohl nadechnout. Delfín je nejrozpustilejší a nejhravější zvíře.

Rozmnožování

Netvoří si pár na celý život, ale vyhledává si vždy nového partnera. Vazby bývají silné a jsou zvyklí si pomáhat v těžkých situacích. Deset měsíců po páření se matce narodí vždy jedno mládě. Přichází ocasem napřed a matka jej musí dostat co nejrychleji nad hladinu, aby se nadechlo. Během této situace ji doprovázejí ještě dvě samice. Rovněž hlídají, aby se nepřiblížil žralok, který může ucítit krev, která se při porodu dostane do vody. Matka kojí pod vodou a také mládě pije rychle v krátkých intervalech, aby se mohlo nadechnout. I když malý delfínek umí plavat i tak zůstává nějakou dobu v blízkosti matky.

Víte, že jedním z největších nepřátelů delfínů je kosatka obecná? Další zajímavostí je, že delfín nemá potní žlázy. Místo pocení upravuje svou tělesnou teplotu prostřednictvím ploutví. Delfín je velmi rychlý a obratný plavec. Dokáže vyvinout rychlost až 45 km za hodinu.

Delfín všeobecně je velmi chytré a inteligentní zvíře. Delfíni dnes hodně trpí v důsledkem znečištění moří toxickými látkami, častěji uváznou v síti společně s tuňáky.

Mozek delfínů je strukturován stejně jako lidský a je větší. Delfíní mláďata si vytvářejí typický vlastní sled zvuků, podle něhož je ostatní členové společenstva poznávají.

Jana Macková


 
„Jsme obyčejní lidé jako vy, jen máme hendikep, se kterým náš život navenek vypadá odlišně, pro vás zdravé nezvykle. Pro kompenzaci máme různé pomůcky, ale v jádru se náš život od vašeho neliší. Radujeme se, sportujeme, bavíme se. Umíme i pracovat, i když si někteří zaměstnavatelé myslí, že s hendikepem jsme použitelní jen na ‚lepení obálek‘. Opravdu nemáme rádi, když nás druzí považují za chudáčky a litují nás.“

Náhodné obrázky z naší Galerie

cyklomaraton-k24-201...
v-dolina2010-07
P5303077
IMG_1208
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s jejich použitím.
Více informací o používání cookies se dozvíte v tomto článku.