Cvičení s Jaroslavem Wojnarem Zooterapie Euroklíč
Rubriky Různé články Lék není to samé co doplněk stravy

Lék není to samé co doplněk stravy

M ožná máte tendenci házet léky a doplňky stravy do jednoho pytle nebo se vám tyto dva pojmy pletou a někdy máte problém rozeznat, co je pouze doplněk stravy, a co už je lék. Snad v tomto článku najdete informace, které vám pomou orientovat se v problematice léků a doplňků stravy alespoň o trochu lépe.

Spousta z vás jistě využívá služeb internetu i při nákupu. Není se čemu divit. Je to pohodlnější, rychlejší a navíc vám firma nebo obchod, u kterého si objednáte, často doručí zboží až domů. Takže si prostě jenom vyberete, později zaplatíte, a o nic víc už se nemusíte starat. Kdo by občas nevyužil takové možnosti? Prostřednictvím internetu lze nakoupit nejrůznější věci. Ani léky nejsou výjimkou. I ty si řada lidí často objednává přes internet. Možná, že je to chyba. Když si totiž někdo zajde pro lék do lékárny, řekne mu tamější zaměstnanec něco bližšího o tom léku, může mu poradit, upozornit ho na možné vedlejší účinky, či rizika atd. Člověk, který se rozhodne pro koupi přes internet však takovou možnost nemá. Je odkázaný pouze na informace, které jsou na internetu dostupné. A tím se dostáváme k velmi důležité věci. Na internetu jsou totiž nabízeny i výrobky, které jsou sice označovány za léky, ale ve skutečnosti jde o pouhé doplňky stravy.

Již v názvu článku zaznělo, že lék a doplněk stravy není totéž. Naopak, mezi těmito dvěma prostředky je velký rozdíl. O tomto rozdílu by měl každý spotřebitel nejen vědět, ale také ho především pochopit. Proto se následující odstavce článku budou týkat právě toho, čím se liší lék od doplňku stravy.

Začneme lékem. Nemyslete si, že každý léčivý přípravek, který někdo vyrobí, má okamžitě volnou cestu na trh, kdepak. Nejdříve musí podstoupit schvalovací řízení, chcete-li registraci, a uspět v něm, teprve pak může být uveden na trh. Ke kritériím, která se při zmíněném procesu hodnotí, patří účinnost, jakost, bezpečnost daného přípravku. Výrobce musí navíc předložit i toxikologické a farmakologické zkoušky, dále klinická hodnocení apod.

Lékem nazýváme látku nebo kombinaci látek, která má buď léčivé, nebo preventivní vlastnosti. Některé léky mohou být vydávány pouze na lékařský předpis. Není tedy možné, aby někdo přišel do lékárny a dostal takový lék, aniž by předtím neukázal lékařské doporučení. A proč některé léky získáte bez receptu a jiné ne? Některé léky mají totiž v sobě určité látky, kvůli kterým nejsou, řekněme, volně dostupné. Léky můžeme získat v lékárnách, prostřednictvím internetových nabídek lékáren, či u prodejců vyhrazených léčiv. Nemůže je samozřejmě vydávat jen tak někdo. Zákon k tomu opravňuje pouze farmaceuty, farmaceutické asistenty a prodejce vyhrazených léčiv.

Co se týče zásilkového prodeje léků, tak ten je povoleno provozovat jenom schválené „kamenné“ lékárně. Zásilkový, chcete-li internetový, prodej se však týká výhradně těch léků, které jsou dostupné bez receptu. Takže pro lék, který nám předepíše doktor, si musíme i do takové lékárny dojít osobně. Jinak to zkrátka nejde. Všechny léky, ať už by byly na cokoliv, musí být označeny registračním číslem SÚLK nebo registračním číslem Evropské lékové agentury.

Co je lék, už víme. Je načase dozvědět se, co je doplněk stravy. Tak tedy, jedná se koncentrovaný zdroj živin nebo jiných látek. Jak sám název napovídá, úkolem doplňků stravy je doplňovat běžnou stravu. Na rozdíl od léků doplňky stravy neprocházejí schvalovacím řízením. Ten, kdo je vyrábí nebo dováží, musí však na Ministerstvo zdravotnictví ČR poslat text české etikety doplňku stravy ještě dřív, než jej uvede na trh poprvé. Může ale uvést doplněk stravy na trh, aniž by před tím zjistil, zda je produkt skutečně účinný nebo bezpečný. K tomu, aby spotřebitel získal doplněk stravy rovněž nepotřebuje lékařský předpis.

Zatímco léky pořídíme výhradně v lékárnách nebo u prodejců vyhrazených léčiv, doplňky stravy jsou k mání jak v lékárnách, tak v běžných potravinářstvích, v drogeriích apod. Distribuce těchto výrobků nezřídka probíhá pomocí prezentačních akcí. Zákon také neukládá, že prodejci doplňků stravy musí mít nějakou vymezenou odbornou způsobilost. Právě k prodeji doplňků stravy je často využíváno internetu. Internetový prodejce je rovněž zároveň provozovatelem potravinářského podniku. Na každém takovém produktu musí být napsáno, že je to doplněk stravy.

Říká se: „Důvěřuj, ale prověřuj“ V případě léku to platí dvojnásobně. Jde přece o zdraví. Proto je nanejvýš správné a moudré, pokud si nejdřív ověříte, zda je nabídka léků, ze kterých si vybíráte a provoz lékárny, ve které chcete nakupovat, schválený a kontrolovaný. A jak to udělat? Není to tak nesnadné. Stačí podívat se na informační portál pro veřejnost SÚKL, kde se nachází databáze veškerých schválených lékáren v naší republice.

Další věcí, která může zákazníka zabezpečit, aby nekoupil nějaký nelegálně prodávaný lék, je právě certifikát SÚKL. Tento certifikát lze najít na internetových stránkách opravdových lékáren. Zmíněný certifikát má podobu banneru SÚKL a ručí za to, že provoz lékárny, kterou si spotřebitel zvolil, je takový, jaký má být. Na tento banner stačí jen kliknout a rázem se ocitnete přímo v databázi lékáren. Kromě toho lze na banneru najít i databázi veškerých registrovaných léčivých přípravků, samozřejmě rychle a jednoduše. Této možnosti může zákazník využít, pokud si stále ještě není jistý, jestli je výrobek registrovaným lékem.

Já vám přeji, aby vám všechny léky i doplňky stravy, které si kdy pořídíte přinášeli jenom užitek, a abyste je museli užívat co nejméně často.

Krystyna Kędziorová


 
„Jsme obyčejní lidé jako vy, jen máme hendikep, se kterým náš život navenek vypadá odlišně, pro vás zdravé nezvykle. Pro kompenzaci máme různé pomůcky, ale v jádru se náš život od vašeho neliší. Radujeme se, sportujeme, bavíme se. Umíme i pracovat, i když si někteří zaměstnavatelé myslí, že s hendikepem jsme použitelní jen na ‚lepení obálek‘. Opravdu nemáme rádi, když nás druzí považují za chudáčky a litují nás.“

Náhodné obrázky z naší Galerie

rakousko2011-01
krajsky-odborn02
IMG_5437
rovna_prava_pro_vsec...
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s jejich použitím.
Více informací o používání cookies se dozvíte v tomto článku.