Cvičení s Jaroslavem Wojnarem Zooterapie Euroklíč
Rubriky Různé články Somnambolismus

Somnambolismus

N áměsíčnost je vzácná spánková porucha. Setkal se s ní v nějaké formě snad každý, mluvení ze spaní, vstávání z postele, nebo otevírání dveří a přenášení věcí z místa na místo. Projevuje se první třetině noci. Člověk se může posadit na posteli, nebo se procházet. Nereaguje na oslovení a je velmi těžké ho probudit, Takový člověk může mít otevřené oči, může s námi mluvit, ale ráno si nic nepamatuje. Nebo se probere, je dezorientovaný, neví kde je a co se s ním stalo.

Náměsíčnost se objevuje především u dětí. Náměsíčnost by se mohla objevit hned, jak se naučí chodit, ale nejčastěji se nemoc objevuje okolo 12 roku. Není třeba se znepokojovat, protože v pubertě vymizí sama. Závažnější je, pokud přetrvá do dospělosti nebo v dospělém věku začne. Může signalizovat neurologickou poruchu nebo užívání drog.

Riziko náměsíčnosti spočívá v nebezpečí úrazu. Pokoj, kde spí, by bylo lepší mít v přízemí, pokud nelze znemožnit vstup na balkon a možnost odchodu z bytu. Zkontrolovat okna, zamžené vchodové dveře a uklidit ostré předměty.

Náměsíčnost je pravděpodobně dědičná, ale může ji způsobit nedostatek spánku, únava, nepravidelný režim, onemocnění, horečka a stres. Co na náměsíčnost platí? Odpočívat, relaxovat a meditovat.

Eva Kozelská


 
„Jsme obyčejní lidé jako vy, jen máme hendikep, se kterým náš život navenek vypadá odlišně, pro vás zdravé nezvykle. Pro kompenzaci máme různé pomůcky, ale v jádru se náš život od vašeho neliší. Radujeme se, sportujeme, bavíme se. Umíme i pracovat, i když si někteří zaměstnavatelé myslí, že s hendikepem jsme použitelní jen na ‚lepení obálek‘. Opravdu nemáme rádi, když nás druzí považují za chudáčky a litují nás.“

Náhodné obrázky z naší Galerie

img_3726
05
krajsky-odborn13
edf-tour-2010-bielsk...
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s jejich použitím.
Více informací o používání cookies se dozvíte v tomto článku.