Cvičení s Jaroslavem Wojnarem Zooterapie Euroklíč
Rubriky Různé články Jak na bolest krční páteře?

Jak na bolest krční páteře?

K rční páteř je nejpohyblivější a nejvíce namáhavou částí páteře. Krční páteř je v současnosti příčinou mnoha bolestivých syndromů. Vystřelují do okolí krku, způsobují bolest hrudníku, hlavy nebo ramene. Mechanicky i dynamicky působí krční páteř jiné problémy než je páteř bederní. Zatímco naši předci měli hlavu vzpřímenou, aby mohli pozorovat krajinu, životní styl většiny z nás je provázen častým nebo trvalým předklonem.

Krční páteř je také mnohem častěji vystavena nejrůznějším, byť dobrým nehodám a úrazům hlavy, kterým však naprostá většina z nás nevěnuje žádnou pozornost. Typickým příkladem je kotoul vzad, po kterém druhý den bolí krk.

Devastující pro krční páteř je i dlouhodobě špatná poloha spánku. Při špatné poloze ve spánku ale může také dojít ke špatnému prokrvení některých ze struktur mozku, výsledkem jsou nečekané a velmi nepříjemné závratě a stavy nevolnosti.

Jak se bolest projevuje?

Bolest může například způsobovat dlouhotrvající práce v předklonu, svalová či statická porucha (například předsunutí hlavy).

Přetížení a vadné držení hlavy a krku se projeví nejprve únavou a poté bolesti šíje Nejčastěji se tak stává po dlouhotrvající práci v sedě s předkloněnou hlavou.

Blokáda v některém z pohybových segmentu krční páteře je také příčinou akutního ústřelu krční páteře, tj. náhlé strnutí šíjového svalstva. Nemocní pociťují bolest pouze na jedné straně, která vystřeluje k ramenům nebo temene hlavy. Nemohou otáčet ani naklánět hlavu, pociťují závratě a nevolnost.

Neustávající tupá bolest za krkem, vystřelující do ramen nebo k lopatkám omezená hybnost krční páteře signalizuje tzv. chronický algický vertebrální krční syndrom. Bývá důsledkem špatně léčených akutních příhod., nadměrné zátěže rukou, degenerativních změn páteře nebo dlouhotrvající nepřirozené držení hlavy.

Další poruchou krční páteře je cervikokraniální syndrom, který se projevuje bolestmi hlavy. Příčinu této poruchy lze hledat v nejvyšších částech krční páteře. Jde o poruchu krční páteře, bolest se ale šíří do rukou do ramen či paží. Centrum bolesti je v týlu, někdy na temeni hlavy i spánku. Bolest bývá asymetrická, ale i zcela jednostranná a nemusí být vůbec pravidlem, že je cítit v oblasti krční páteře.

Jak potíže léčit?

Důležité je, aby diagnózu vždy stanovil lékař. Fyzioterapeut až poté provede vyšetření a stanoví fyzioterapeutický plán léčby. Velmi důležité je chránit šíji před prochladnutím např. průvan z otevřeného okna nebo klimatizace.

Skolióza páteře

Skolióza páteře je maximálně progresivní pomoc, která se objevuje v každém věku a její kolekce je dlouhodobá záležitost. Lidem se skoliózou znepříjemňují život také její vedlejší účinky, mezi které např. vychýlená pánev, zkrácená noha, hrb nebo vychýlené břišní orgány do strany.

Jana Macková


 
„Jsme obyčejní lidé jako vy, jen máme hendikep, se kterým náš život navenek vypadá odlišně, pro vás zdravé nezvykle. Pro kompenzaci máme různé pomůcky, ale v jádru se náš život od vašeho neliší. Radujeme se, sportujeme, bavíme se. Umíme i pracovat, i když si někteří zaměstnavatelé myslí, že s hendikepem jsme použitelní jen na ‚lepení obálek‘. Opravdu nemáme rádi, když nás druzí považují za chudáčky a litují nás.“

Náhodné obrázky z naší Galerie

luhacovice-16
krajsky-odborn15
img_3726
okolo-msk2011-602
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s jejich použitím.
Více informací o používání cookies se dozvíte v tomto článku.