Cvičení s Jaroslavem Wojnarem Zooterapie Euroklíč
Rubriky Různé články Karel Kryl

Karel Kryl

P ísničkář a básník, narodil se 12. dubna v Kroměříži. Byl to hlavní představitel protikomunistického protestsongu. Říkalo se mu básník s kytarou. Psal si vlastní texty i hudbu. Texty byly krátké a úderné, některé zas melancholické. Narodil se do rodiny knihtiskařů. Vlastnili tiskárnu V Novém Jičíně. V roce 1950 byla tiskárna komunisty zlikvidována. Rodina byla přestěhována do suterénu neudržovaného domu.

Jeho první vydanou písní byla Nevidomá dívka. Nazpívala ji Hana Ulrychová a hrála skupina The Bluesmen. První desku vydal půl roku po okupaci Československa. Titulní písnička Bratříčku, zavírej vrátka vznikla spontánně v noci 22. srpna 1968. Jeho písně se hrály v rozhlase od roku 1966. Píseň Bratříčku zavírej vrátka byla později zakázána.

Karel Kryl odjel na písničkářský festival do Waldecku v Západním Německu. Zde podal žádost o politický azyl. Cítil se zde osamocený a ztracený. V Německu vydržel 20 let. Jeho desky vycházely do roku 1989 v exilu a v Československu se kopírovaly pomocí domácích magnetofonů. Spolupracoval s redakcí Svobodné Evropy, pracoval na sportovních a hudebních pořadech.

Do Československa se vrátil 30. listopadu 1989 na pohřeb své matky. Obával se reakce celníků, tak mu opat Anastáz Opasek vyjednal humanitární vízum.

Počáteční nadšení ze Sametové revoluce rychle opadlo. Kritizoval následný vývoj, politickou reprezentaci i celkové směřování. Karel Kryl zemřel náhle a nečekaně na srdeční příhodu 3. března 1994 v Mnichově v nedožitých 50 letech. Zádušní mši celebroval jeho přítel, Jan Anastáz Opasek a účastnilo se jí 4 tisíce lidí. Karel kryl je pochován na Břevnovském hřbitově sv. Vojtěcha

Eva Kozelská


 
„Jsme obyčejní lidé jako vy, jen máme hendikep, se kterým náš život navenek vypadá odlišně, pro vás zdravé nezvykle. Pro kompenzaci máme různé pomůcky, ale v jádru se náš život od vašeho neliší. Radujeme se, sportujeme, bavíme se. Umíme i pracovat, i když si někteří zaměstnavatelé myslí, že s hendikepem jsme použitelní jen na ‚lepení obálek‘. Opravdu nemáme rádi, když nás druzí považují za chudáčky a litují nás.“

Náhodné obrázky z naší Galerie

konf-bez-barier21
hipo3
IMG_1002
45_1soutezni_den_270...
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s jejich použitím.
Více informací o používání cookies se dozvíte v tomto článku.