Cvičení s Jaroslavem Wojnarem Zooterapie Euroklíč
Rubriky Různé články Obezita

Obezita

H lavní podmínkou nadváhy je souběh kaloricky hutné stravy a sedavého způsobu života. Děti stále méně běhají, zato čím dál více hrají na počítačích. Obézní rodiče mají i obézní děti - souvisí to s genetickými vlohami, ale i s domácím režimem v jídle i v pohybu. Platí totiž, že fyzicky aktivní rodiče mívají i fyzicky aktivní děti. Více než 25 % dětí se nezúčastňuje žádné pravidelné fyzické aktivity. Pokud ano, jde hlavně o účast na hrách a sportovních soutěžích, ale soustavné denní cvičení se dnes u dětí téměř nevidí.

Maminko, já už nechci chodit do školy, plakal desetiletý Jirka, když přišel domů. Děti jsou na mě hnusné, pořád na mě pokřikují tlusťochu. A na tělocviku se mi smějí, protože se rychle zadýchám a nepřeskočím ani kozu. Kdybych tak byl hubený, jako moji kamarádi.

Pro jeho matku to nebylo poprvé, co tak zničeně hleděla na syna. Jako matku mě to bolelo, říká smutně. Ale když u nás jde o jídlo, jako bych házela hrách na stěnu. Ovoce a saláty Jirka vůbec nechce jíst. Párky a hranolky mu chutnají víc než cokoli jiného. Ale zároveň si je vědoma toho, že na synově problému s váhou má také svůj podíl viny. I ona totiž k smrti ráda jí, a ne jenom nízkokalorická jídla.

Oba se proto rozhodli, že se musí něco změnit. Navštívili dětskou lékařku, která po provedení základních vyšetření, poslala chlapce do ordinace, která se specializuje na léčbu dětské obezity. Tam Jirkovi poradili, aby se zúčastnil speciálního pobytu, který se zaměřuje na léčbu dětských pacientů. Vyhledali proto jeden z táborů pořádaných Českým červeným křížem.

Jirkovi se tam nečekaně líbilo. Plaval s dalšími obezními kamarády v bazénu, pod odborným dohledem profesionálů. Pravidelně cvičil a všichni společně hráli míčové hry. Protože po cvičení pořádně vyhládne, stravoval se stejně jako doma pětkrát denně. Ale tentokrát nenašel na talíři žádné hamburgery ani vepřovou s knedlíkem a zelím, ale především zeleninu, vlákniny a lehké kuřecí maso.

Na pobytu se Jirka naučil základní návyky, které jsou potřeba pro zdravý život. Je však bohužel spíše výjimkou - jen každý třetí pacient dokáže zhubnout trvale. Doma se totiž většinou vracejí do starých kolejí. Jirka už zhubnul o 10 kilogramů a je domluven, že i letos pojede na stejný pobyt. Svůj boj nevzdává a věří, že jednou bude štíhlý i on, aby se vyrovnal svým kamarádům.

Anna Hlisnikovská


 
„Jsme obyčejní lidé jako vy, jen máme hendikep, se kterým náš život navenek vypadá odlišně, pro vás zdravé nezvykle. Pro kompenzaci máme různé pomůcky, ale v jádru se náš život od vašeho neliší. Radujeme se, sportujeme, bavíme se. Umíme i pracovat, i když si někteří zaměstnavatelé myslí, že s hendikepem jsme použitelní jen na ‚lepení obálek‘. Opravdu nemáme rádi, když nás druzí považují za chudáčky a litují nás.“

Náhodné obrázky z naší Galerie

okolo-msk2011-302
rakousko2011-04
rakousko2011-01
08-opava-jakartovice
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s jejich použitím.
Více informací o používání cookies se dozvíte v tomto článku.