Cvičení s Jaroslavem Wojnarem Zooterapie Euroklíč
Rubriky Různé články Jak nejlépe překonáme odpolední únavu?

Jak nejlépe překonáme odpolední únavu?

N ázvu „polední siesta“ byste se neměli nikdy smát, ale v tuto dobu, pokud vám to situace dovolí, zkuste si vždy dopřát krátký odpočinek. Únava kolem poledne, jak zjistila chronobiologie, prý není známkou slabosti, ale jde o předem naprogramovanou potřebu. A tak malý polední šlofík z vás určitě neudělá hned lenocha, ale spíše naopak vám to umožní nabrat síly na druhou polovinu dne.

Pokusy na vědeckém podkladu bylo zjištěno, že cca po 4 hodinách bývá člověk přes den omezen ve své bdělosti a přepadá ho ospalost a takzvaný impulz ke spánku, vzniká kolem 9. a kolem 17. hodiny, a nejsilnější je po 13. hodině a to zrovna v době polední únavy.

Ospalost během dne sice snadněji potlačíme než třeba večerní únavu, ale pokud je to jen trošku možné, je výborné si jít lehnout a dopřát si krátký spánek a dle odborníků úplně postačí čtvrthodinka. Určitě se to vyplatí a vaše fyzická i duševní výkonnost se znatelně zvětší než u lidí, kteří v poledne pracují bez odpočinku. Polední odpočinek tedy prospívá našemu zdraví a všichni, kdo si pravidelně dopřávají krátkou siestu, tak se dle odborníků chrání i před rizikem srdečního infarktu o 30 procent a to bude způsobeno tím, že se tělo během krátké přestávky dokáže pak lépe vyrovnávat se stresem. Proto si máte vždy dopřát polední zdřímnutí, kdykoli je to možné. A pokud nemíváte příležitost k pravidelnému polednímu spánku, můžete jiným způsobem překonat polední útlum. Například procházka rychlým tempem, postačí deset minut. Máte přitom pohybovat pažemi a do rytmu kroků se nadechovat a vydechovat. Takové prý jednoduché opatření pomáhá jak nervům k relaxaci, tak tělu k nasbírání nové energie a dle výzkumů působí pak minimálně dvě hodiny. Nemůžete-li své pracoviště v poledne opustit, trénujte na místě. Opřete se v křesle, položte si obě ruce na hruď a uchopte se oběma rukama za zápěstí a táhněte oběma rukama proti odporu co možná nejsilněji od sebe. Tento trénink, kdy svaly pouze se napínají, ačkoliv nevykonávají žádný viditelný pohyb, vám zlepší prokrvení a metabolismus a tím i zásobování organismu kyslíkem a navodíte si tak stav relaxace a zároveň získáte větší chuť do práce.

Studená lázeň paží se také výborně osvědčila v boji proti únavě. Máte-li k dispozici umyvadlo, napusťte do něho studenou vodu a ponořte do ní až po lokty obě paže, poprvé pouze na deset sekund, podruhé na třicet sekund. Potom ruce vytáhněte a vodu z nich pouze setřete dlaní druhé ruky a ponechte oschnout na vzduchu. Návod na studenou lázeň paží, ale není vhodný pro kardiaky, protože pro ně by to znamenalo přílišnou zátěž. V boji proti únavě dokonce kolikrát postačí pouze stáhnout co nejvíce břišní svaly a zadržet vzduch a po několika sekundách ho vypustit a uvolnit se.

Karin Šimovcová


 
„Jsme obyčejní lidé jako vy, jen máme hendikep, se kterým náš život navenek vypadá odlišně, pro vás zdravé nezvykle. Pro kompenzaci máme různé pomůcky, ale v jádru se náš život od vašeho neliší. Radujeme se, sportujeme, bavíme se. Umíme i pracovat, i když si někteří zaměstnavatelé myslí, že s hendikepem jsme použitelní jen na ‚lepení obálek‘. Opravdu nemáme rádi, když nás druzí považují za chudáčky a litují nás.“

Náhodné obrázky z naší Galerie

P5303071
P6265897
edf-tour-2010-bielsk...
okolo-msk2011-103
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s jejich použitím.
Více informací o používání cookies se dozvíte v tomto článku.