Cvičení s Jaroslavem Wojnarem Zooterapie Euroklíč
Rubriky Různé články Chodidla dokáží daleko víc, než jen chodit

Chodidla dokáží daleko víc, než jen chodit

C hodidla jsou mnohem důležitější část těla, než si většina lidí myslí. Bezesporu si zaslouží přiměřenou péči. Jednak bychom se nemohli pohybovat, kdybychom je neměli. Nohy celé tělo nosí a chodidla zkrátka chodí. To je jejich základní a nejdůležitější úkol. Chodidla toho však zvládnou mnohem víc.

Chodidla jsou považována za hlas vnitřního zdraví. Na celém těle se totiž nachází akupresurní dráhy a body. Plosky nohou patří k místům, které jsou jakousi ucelenou mapou jednotlivých vnitřních orgánů i jiných části těla. Právě těchto map, nebo možná lépe řečeno těchto bodů a drah se týká reflexní terapie. Jestli se někdo domnívá, že zmíněná metoda je jen nějakým takovým nesmyslným ohmatáváním, tak se velice mýlí. Díky této terapii lze totiž přijít na kloub různým zdravotním potížím ještě před tím, než se z nich stanou problémy chronické.

A jakým způsobem se to reflexní terapií daří? Reflexní terapie je vlastně speciální masáží. A „vetřelce“ v organismu odhaluje jednoduše tím, že dovede aktivovat jisté oblasti chodidel. Navíc je zmíněná metoda schopná zlepšit stav, pokud se nemoc již stačila rozběhnout. Tato terapie však nedokáže zlepšit jen rozběhnutou nemoc, nýbrž i zmírnit stres a napětí v celém těle. Už jen kvůli tomu by stálo za to ji podstoupit, co myslíte? Nemluvě o tom, že právě stres a napětí nezřídka zaviní vznik řady nemocí. Jestliže se chodidla prokrví, celému organismu se uleví. Energie začne znovu proudit. V celé bytosti rázem nastane harmonie a člověku se i zlepší nálada. Výsledky bývají většinou vskutku ohromné. Detoxikační proces, krevní oběh, nervový systém, to všechno obvykle reflexní terapie zlepší. Nyní si dovolím položit vám otázku. Zkuste si tipnout jakým množstvím nervových zakončení disponuje každé chodidlo. Jejich počet je opravdu neuvěřitelný. Představte si, že podle literatury je to víc než sedm tisíc, to je, co!

Jedním z důležitých „bodů“ je palec u nohy, protože právě skrz něj je možné uvolnit stres v organismu a získat zpět duševní rovnováhu i harmonii. A jak tento prst masírovat? Začneme tím, že jej budeme ohýbat v prvním článku od nehtu po dobu pár minut. Poté s ním začneme kroutit a ohýbat rovněž druhý článek, tedy kloub, a to blíže k chodidlu. Existují lidé, kteří se prostřednictvím tohoto cvičení brání proti nachlazení, či rýmě, sotva na něj začnou lézt. Až si přečtete následující větu, nejspíš se pobavíte a nebude pro vás snadné uvěřit, že informace, kterou jste se dozvěděli je pravdivá. I když mnoho z vás už možná dávno ví, že palec u nohy je „zástupcem“ oblasti krku a hlavy. Není tedy divu, že jeho vliv je blahodárný, pokud jde o zklidnění psychiky nebo uvolnění napětí kolem krku. Zmíněné dva faktory mají souvislost s přemírou stresů. Až se však ke cvičení, chcete-li k masírování, odhodláte, dejte přednost pravému palci před levým. Tím, ale nechci říct, že byste s levým palcem cvičit neměli. Jen co bude pravý palec promasírovaný, vrhněte se na levý. Naše tělo to má totiž rozděleno. Pravá polovina těla „se stará“ o akutní onemocnění a levá zase o chronická. Pokud vás bude při masáži jedno chodidlo bolet, zatímco to druhé to bude snášet celkem v pohodě, nepůjde o žádný výjimečný stav. Palce u nohy dávají také důležité signály, co se týče jater a onemocnění tohoto orgánu. Zakončení meridiánu jater se totiž nachází zrovna u palce. Jestliže tento prst cítíte méně, znamená to, že se vám na nehtu vytváří plíseň nebo že se na kůži zanedlouho objeví mozol, či otlak. Může to být ale také znamení, že se pokožka zabarvuje jinak, nebo že po dřívějších zraněních zůstal nějaký defekt. Každopádně by si člověk, u kterého se objeví výše uvedený problém, měl začít na svá játra dávat větší pozor. Těmto příznakům dělají občas společnost bolesti hlavy, které jsou časté a silné. Po nějaké době se mohou dokonce začít měnit v migrény. Pak je především zapotřebí začít pracovat na zlepšení zdravotního stavu jater. Tělo svému majiteli prozradí, jestli je úspěšný. A to tím, že se změní defekt v oblasti palce a počet záchvatů bolestí hlavy bude také nižší. On by se měl začít cítit lépe a svěžeji. Na všechno si lze zvyknout, alespoň se to říká. Samozřejmě v některých případech to zkrátka neplatí. Jaterní únava však mezi ně nepatří. Ale ten, kdo podstoupí správnou fyzickou i duševní „léčbu“, si od tohoto druhu únavy určitě brzy rychle a rád odvykne.

Zóna ledvin je rovněž velmi důležitá, navíc je i na omak hodně citlivá. Příznakem, který oznámí, že funkce ledvin je oslabená, jsou oteklé kotníky, ke kterým se obvykle přidají specifické bolesti na vnitřní straně nožní klenby. Tento stav vám jistě neunikne, jestliže vám v životě dělají společnost dlouhodobý stres, přepracovanost, psychická nepohoda atd. Tělo vám takto dává najevo, že potřebuje odpočinek a relaxaci. Relaxační techniky a sport dávají tělu možnost zbavit se stresu a uvolnit se. Ono té možnosti pochopitelně využije, nezřídka proto nohy přestanou „zlobit“. Otoky se ztratí. Pro tradiční čínskou medicínu jsou ledviny orgánem vnitřní síly a dlouhověkosti. Kromě toho jsou symbolem partnerských vztahů, strachu a stresů. Takže neharmonický vztah může odpykat funkce ledvin. Lidé by prý měli čistit a harmonizovat své ledviny již dva roky před tím, než počnou dítě.

Dalším místem na ploskách nohou, které je považováno za velmi citlivé, se nachází zhruba v jedné třetině chodidla a odborně se mu říká solar plexus. Je lepší zmíněné místo nejdřív mačkat několik sekund nebo jemně masírovat v případě, že je hodně citlivý, než se dáte do tlačení, aby to nebolelo. Zmíněné cvičení vám pomůže obnovit psychickou rovnováhu a „upustit“ nadbytečnou energii z těla. V dnešní době je k mání celá řada knih i jiných materiálů, ze kterých vyčtete podrobnosti týkající se bolavých bodů, či míst na noze i toho, před jakou nemocí který bod varuje.

Kromě zdravotních potíží chodila prozradí i v jakém vnitřním rozpoložení člověk je. Například tvrdohlaví lidé mívají zhrublou kůži na vnější straně palce u nohy nebo na kloubu hned pod nehtem. Je-li ztvrdlá kůže pod malíčkem, pak se jedná o člověka, který toho má zkrátka moc. Popraskané paty na svého majitele prásknou, že jeho životospráva není zrovna vhodná, že mu život ubíhá v náramném shonu. Že tento člověk nemá čas nebo se mu nechce, nemá cit, či dostatek vědomostí, aby věnoval svému tělu optimální péči apod. Ne vždycky musí být změny výrazné, někdy stačí třeba jen doplnit, dejme tomu, ve stravě a hned bude lépe.

Kdybyste náhodou na svém chodidle objevili puchýřek, kuří oko, bradavici nebo jiný defekt, pátrejte nejdřív po tom, který vnitřní orgán zasahuje. Tato informace je velmi důležitá, která vám poradí, jak tělo efektivně a správně uzdravit. Nemluvě o tom, že není vyloučeno, že tato „vada na kráse“ má léčivý vliv na oslabený orgán. Teprve pak se začněte léčit fyzicky.

Já vám přeji, abyste měli zdravá chodidla i další části těla, a aby vám vaše tělo dobře sloužilo.

Krystyna Kędziorová


 
„Jsme obyčejní lidé jako vy, jen máme hendikep, se kterým náš život navenek vypadá odlišně, pro vás zdravé nezvykle. Pro kompenzaci máme různé pomůcky, ale v jádru se náš život od vašeho neliší. Radujeme se, sportujeme, bavíme se. Umíme i pracovat, i když si někteří zaměstnavatelé myslí, že s hendikepem jsme použitelní jen na ‚lepení obálek‘. Opravdu nemáme rádi, když nás druzí považují za chudáčky a litují nás.“

Náhodné obrázky z naší Galerie

img_3650
okolo-msk2011-109
edf-tour-2010-bielsk...
v-dolina2011-13
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s jejich použitím.
Více informací o používání cookies se dozvíte v tomto článku.