Cvičení s Jaroslavem Wojnarem Zooterapie Euroklíč
Rubriky Různé články Bedřich Smetana

Bedřich Smetana

P rvní český hudební skladatel oper. Narodil se 2. března 1824 v Litomyšli sládkovi zámeckého pivovaru a jeho ženě. Byl jejich 11. dítě, ale první syn, po něm se narodilo ještě 7 sourozenců. Malý Bedřich dostal housličky a jeho otec ho na ně učil hrát. Hudba byla pro něj důležitější než studovat, hrál ve studentském kvartetu, hrál na housle a na klavír. Pod vlivem hudby Ference Lista a rozhodl se věnovat hudbě. Skládal kvapíky, menuety, polky kvadrily. Aby se uživil, stal se domácím učitelem hudby u hraběte Leopolda Thuna. Oženil se, měl 4 dcery a tři z nich záhy zemřely.

Z finančních důvodů byl nucen odejít do Göteborgu. Ve Švédsku zkomponoval první symfonické básně Richard II., Hakon Jarl a Valdštýnův tábor. Zemřela mu žena na tuberkulózu. V cizině Smetana strávil pět let a uspořádal 69 koncertů. V Čechách se změnily poměry a Smetana se vrátil domů i s druhou ženou Betty, s kterou měl dvě dcery. Vedl sbor Hlahol. Vytvořil první opery Braniboři v Čechách a Prodaná nevěsta. Premieru měly v roce 1866. K položení základního kamene Národního divadla složil tragickou operu Dalibor a vzápětí Libuši. A poté zkomponoval konverzační operu Dvě vdovy. V roce 1874 Smetana ohluchl. Asi největší dílo se zrodilo v době jeho hluchoty. Byl to cyklus symfonických básní Má vlast. Pak následovaly opery Hubička, Tajemství a Čertova stěna. Zemřel v Praze 12. května 1884. Je pohřben na Vyšehradském hřbitově.

Eva Kozelská


 
„Jsme obyčejní lidé jako vy, jen máme hendikep, se kterým náš život navenek vypadá odlišně, pro vás zdravé nezvykle. Pro kompenzaci máme různé pomůcky, ale v jádru se náš život od vašeho neliší. Radujeme se, sportujeme, bavíme se. Umíme i pracovat, i když si někteří zaměstnavatelé myslí, že s hendikepem jsme použitelní jen na ‚lepení obálek‘. Opravdu nemáme rádi, když nás druzí považují za chudáčky a litují nás.“

Náhodné obrázky z naší Galerie

P1100029
konf-bez-barier19
65_vylet_2809-1735
img_3650
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s jejich použitím.
Více informací o používání cookies se dozvíte v tomto článku.