Cvičení s Jaroslavem Wojnarem Zooterapie Euroklíč
Rubriky Různé články Autismus

Autismus

D iagnostika autismu je velmi problematická. V České republice jej odborníci diagnostikují spíše sporadicky. Díky neznalosti problematiky autismu je mnohým dětem doposud stanovená chybná diagnóza. Jinak se nedá vysvětlit velký nepoměr počtu dětí s autismem v zahraničí a u nás. Diagnostický proces spočívá nejprve v psychologickém a psychiatrickém vyšetření, které vždy musí upřesnit, zda se o tuto diagnózu skutečně jedná.

Autismus je v podstatě behaviorálním syndromem, kdy je stanovena diagnóza na základě projevů chování bez ohledu na možnou příčinu vzniku. V další fázi se diagnostikuje tato porucha v souvislosti s jinou somatickou nemocí či genetickou anomálií. Moderní diagnostika dětského autismu je tedy mezioborová.

Autismus je onemocnění se širokým spektrem příznaků – žádní dva lidé nebudou mít stejné příznaky. Lidé s autismem mají potíže s nonverbální komunikací, celou řadou sociálních interakcí a s činnostmi, které zahrnují prvky hry či vtipkování. Termín autismus používal poprvé švýcarský psychiatr Eugene Bleuer v roce 1911.

Nejčastější charakteristiky zjištěných u lidí s autismem


Sociální dovednosti
Způsob komunikace je odlišný v porovnání se zbytkem populace. Člověk, u kterého jsou příznaky autismu závažnější, budí dojem úplného nezájmu o ostatní osoby. Lidé, kteří s autisty přicházejí do styku tvrdí, že autisté se velmi zřídka dívají do očí. Osoby s autismem často nezachytí narážky, které si dáváme navzájem, když chceme upoutat něčí pozornost. Autista nemusí rozpoznat, že se s nimi někdo snaží mluvit. Autisté také mohou mít zájem o komunikaci s konkrétní osobou.

Empatie
Autisté obtížněji chápou pocity ostatních lidí. Jejich schopnost vcítit se do problémů druhých lidí je téměř nemožný. Pokud je nějaké téma zaujme, jsou schopni o něm dlouze komunikovat, ovšem komunikace bude postrádat dostatek nápadů, myšlenek a pocitů, než kolik by mohlo být v rozhovoru se zdravým člověkem.

Fyzický kontakt
Většina dětí s autismem se nerado mazlí, nebo dotýkají tak jak děti zdravé.

Řeč
Čím těžší forma autismu, tím více jsou postiženy komunikační dovednosti. Mnoho dětí s autismem nemluví vůbec. Dítě s autismem se vyvíjí odlišně. Jejich kognitivní dovednosti se mohou rozvíjet normálním tempem, zatímco jejich sociální a jazykové dovednosti pokulhávají.

Mýty o autismu
Osoby s autismem cítí lásku, štěstí, smutek a bolesti stejně jako všichni ostatní. Jen proto, že někteří z nich nemohou vyjádřit své pocity stejně jako jiní, neznamená vůbec, že city nemají. Ne všichni lidé s autismem mají neuvěřitelný dar v matematice či hudbě.

Jana Macková


 
„Jsme obyčejní lidé jako vy, jen máme hendikep, se kterým náš život navenek vypadá odlišně, pro vás zdravé nezvykle. Pro kompenzaci máme různé pomůcky, ale v jádru se náš život od vašeho neliší. Radujeme se, sportujeme, bavíme se. Umíme i pracovat, i když si někteří zaměstnavatelé myslí, že s hendikepem jsme použitelní jen na ‚lepení obálek‘. Opravdu nemáme rádi, když nás druzí považují za chudáčky a litují nás.“

Náhodné obrázky z naší Galerie

krajsky-odborn04
rovna_prava_pro_vsec...
edf-tour-2010-bielsk...
cyklomaraton-k24-201...
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s jejich použitím.
Více informací o používání cookies se dozvíte v tomto článku.