Cvičení s Jaroslavem Wojnarem Zooterapie Euroklíč
Rubriky Různé články Migréna - silné a mučivé bolesti hlavy?

Migréna - silné a mučivé bolesti hlavy?

P od tímto názvem si většina lidí vybaví silné, mučivé bolesti hlavy, ale migréna není jenom bolest hlavy. Ve skutečnosti tato nemoc bývá doprovázená nevolností nebo poruchami vnímání. V případě migrény se jedná o komplexní poruchu funkce mozku, která zapříčiňuje negativní ovlivňování fyzického a psychického zdravotního stavu a kolikrát tak přivodí pracovní neschopnost postiženého. Potíže s touto nemocí nejsou u každého postiženého stejné, liší se podle rozdílných variací případ od případu.

Migréna má negativní vliv na kvalitu života a zároveň i na profesní výkony. Bodavé bolesti, které zasahují pouze polovinu hlavy, mohou být doprovázeny mžitky před očima, nevolností a zvracením, jež může trvat hodiny nebo dokonce dny. Migréna je nebezpečná právě z toho důvodu, protože nese s sebou zvýšené riziko srdeční zástavy, obzvlášť při současném užívání antikoncepčních tabletek.

Migrénu znali již staří Řekové. První slabika tohoto pojmu – mi pochází ze slova hemi – polovina a zbylá část pochází ze slova cranion – hlava. Příčina nemoci zůstává skryta i přesto, že někteří lékaři se kloní k tomu, že se jedná o kolaps jedné poloviny mozku. Jiní se přiklánějí k názoru, že tuto nemoc způsobují látky, které přenášejí nervové vzruchy. Taková porucha pak způsobuje zánět nervů a doprovodných cév, což vede k nedostatečnému prokrvování zrakového centra a k poruchám vnímání nebo řeči.

Pro pacienta je velmi důležité sledovat symptomy nemoci, aby je mohli co nejlépe popsat svému lékaři. Pokud trpíte migrénou, doporučuje se vést si záznamy o bolestech hlavy. Je důležité si poznamenat, co migréně předcházelo. Například jste byli podráždění, nebo v depresi. Mohli jste být hodně na něco soustředění nebo jste před tím cítili nějaké pro vás nepříjemné vůně, zápachy atd.

Ženy jsou migrénou postiženy častěji, neboť náhlý pokles hladiny estrogenu po menstruaci je pro migrénu typickým spouštěcím impulzem. Sice existují i další spouštěcí faktory jako třeba tabletky, změna počasí, alergie, potraviny, sledi, hrozny, určité druhy sýra, přípravky k dochucování jídla, glutamáty, konzervační látky, červené víno, nikotin a dokonce i diety a stres. Oproti tomu těhotenství má na migrénu tlumící účinky.

Ne každá bolest hlavy je však migrénou, protože bolest hlavy může způsobit i chřipka, vysoký krevní tlak, záněty, rakovina, opotřebení či poškození krční páteře, ztuhlá šíje atd. Předcházet migréně je prý možné díky včasnému rozpoznání a vyvarování se tak situacím, které působí jako spouštěcí faktory. Postiženým migrénou bývají doporučovány vytrvalostní sporty, jako je třeba plavání, běh, jízda na kole. Většina pacientů jsou prý svědomití perfekcionisté, kteří by se dle odborníků měli naučit odhadovat své schopnosti a snižovat přehnané nároky a očekávání, které na sebe mají. A co týče, léků, je možné vyzkoušet tišící léky bez kofeinu, léky proti zvracení a depresím, nebo léky podporující rozšiřování cév. Nejnovějším objevem v této oblasti jsou triptany, které napravují poškozené látkové činnosti v mozku a vyrovnávají energetické ztráty zapříčiněné stresem.

Univerzální lék na migrénu ale prý neexistuje, některé z nich mohou působit i opačným způsobem a tak bolest hlavy vyvolají nebo ještě zhorší. Proto je vždycky důležité informovat lékaře o všech lécích, které užíváte a o svých vlastních zkušenostech s nimi, abyste spolu mohli nalézt ten nejsprávnější způsob léčby a to je možné pouze za aktivního přispění postiženého.

Karin Šimovcová


 
„Jsme obyčejní lidé jako vy, jen máme hendikep, se kterým náš život navenek vypadá odlišně, pro vás zdravé nezvykle. Pro kompenzaci máme různé pomůcky, ale v jádru se náš život od vašeho neliší. Radujeme se, sportujeme, bavíme se. Umíme i pracovat, i když si někteří zaměstnavatelé myslí, že s hendikepem jsme použitelní jen na ‚lepení obálek‘. Opravdu nemáme rádi, když nás druzí považují za chudáčky a litují nás.“

Náhodné obrázky z naší Galerie

P1100019
vzduch-v-trinci-bez-...
p1140715
cyklomaraton-k24-201...
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s jejich použitím.
Více informací o používání cookies se dozvíte v tomto článku.