Cvičení s Jaroslavem Wojnarem Zooterapie Euroklíč
Rubriky Různé články Raynaudova nemoc

Raynaudova nemoc

P okud se v zimě vydáte ven a vaše prsty znecitliví přesto, že máte na rukách teplé rukavice a totéž se vám stane i v létě, když se napijete ledového nápoje, tak se může stát, že trpíte Raynaudovou nemocí, která se projevuje dosud málo objasněnou oběhovou poruchou.

Raynaudova choroba byla poprvé zmíněná francouzkým lékařem Mauricem Raynaudem a to v roce 1872. Tato nemoc postihuje drobné tepénky (arterioly), které přivádějí krev do kůže prstů, nosu a ušních boltců. U některých lidí pak způsobuje nižší teplota okamžitý spazmus těchto tepének. Snižuje se tak průtok krve a postižená část je zbavena kyslíku. A konečný výsledek je v podobě změněné barvy kůže, která je nejprve bílá pak zarudlá až namodralá a postižení zaznamenávají brnivé až palčivé pocity a znecitlivění. V pokročilých případech dochází k drobným trhlinkám na konečcích prstů. I přesto, že to může být velmi nepříjemné a znepokojivé, ve spoustě případů tato choroba není spojena se závažnějšími oběhovými potížemi.

Příčina prý není známá, přesto někteří odborníci se domnívají, že krevní cévy u lidí s Raynaudovou chorobou reagují na chlad přehnaně, proto, že snad je to výsledkem nervové nestability v zasažených částech. Většinou trpí touto nemocí ženy. Příznaky se mohou vyskytovat samostatně, nebo dohromady s migrenózními bolestmi hlavy, s lupusem, s revmatoidní artritidou, s aterosklerózou, ale i se sníženou činností štítné žlázy. Nemocní touto nemocí zažívají v zimě venku nebo při ukládání věcí do ledničky, nebo i při vstupu do klimatizované místnosti kolikrát příznaky, které mohou trvat minuty až hodiny. Spouštěčem se stává také stres anebo dokonce léky, které se užívají na splasknutí sliznic a také mohou být na vině některé srdeční a antimigrenózní léky.

Raynaudova nemoc bývá často chronická, proto odborníci doporučují dlouhodobě užívat vitamín E, protože upravuje průtok krve arteriemi. Dále je účinný i hořčík ten má blahodárný vliv na kardiovaskulární systém. Díky jemu jsou uvolňovány stažené cévy. Jinou možností je jinam, léčivka obzvlášť účinná při rozšiřování malých krevních cévek. Podle jedné studie gama-linolenová kyselina (GLA)v pupalkovém oleji zmírňuje příznaky Raynaudova syndromu, vtírá-li se do konečků prstů. Olej lze užívat samostatně nebo s ostatními doplňky. Například brutnákový olej také obsahuje GLA a je méně nákladný. Mezi léčivky, které mohou být prospěšné, je česnek, hloh, zázvor. Všechny pomáhají uvolnit drobné krevní cévy v končetinách.

Bylo zjištěno podle nedávné studie, že ženy s Raynaudovým syndromem mají nízkou hladinu vitaminu C a selenu v krvi, ale je prý nutné provést další vědecké studie, než tyto doplňky budou zařazeny do léčby Raynaudovy nemoci.

Karin Šimovcová


 
„Jsme obyčejní lidé jako vy, jen máme hendikep, se kterým náš život navenek vypadá odlišně, pro vás zdravé nezvykle. Pro kompenzaci máme různé pomůcky, ale v jádru se náš život od vašeho neliší. Radujeme se, sportujeme, bavíme se. Umíme i pracovat, i když si někteří zaměstnavatelé myslí, že s hendikepem jsme použitelní jen na ‚lepení obálek‘. Opravdu nemáme rádi, když nás druzí považují za chudáčky a litují nás.“

Náhodné obrázky z naší Galerie

30
img_9166
priprava2011-06
p1140625
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s jejich použitím.
Více informací o používání cookies se dozvíte v tomto článku.