Cvičení s Jaroslavem Wojnarem Zooterapie Euroklíč
Rubriky Různé články Hemofilie

Hemofilie

P rokletí šlechtických rodů a ještě stále na ni neexistuje lék. Hemofilií trpí jen muži, kterým může být osudné drobné zranění. Hemofilie může mít lehkou, střední nebo těžkou formu. Pokud trpíte lehkou formou, je šance, že se o své diagnóze ani nedozvíte. Projevila by se pouze při vážném zranění nebo při operaci. O střední a těžké formě se pravděpodobně dozvíte hned při narození a poznamená vás na celý život.

Střední a těžkou formu mohou odhalit už prenatální testy. Pokud ne, tak krvácení z přestřiženého pupečníku se jim podaří zastavit jen stěží. Komplikace vás budou provázet celý život, jakékoliv zranění nebo lékařský zákrok pro vás bude smrtelné nebezpečí, například obyčejné píchnutí injekce nebo stomatologické ošetření.

Už ze základní školy víme, že ve chvíli, kdy začneme krvácet, krev se začne srážet. Vytvoří se zátka a nevykrvácíte. K aktivaci krevních destiček je třeba mnoho faktorů, asi dvacet druhů. V tomto je potíž hemofilie. Bud je tvorba některého faktoru omezená, nebo snížená účinnost.

O onemocnění hemofilií je rozhodnuto dávno před narozením, od okamžiku početí. Je dědičná, v malém množství případů spontánní mutace genu A. Hemofilie je vázaná na chromozomy X, pokud je jeden defektní, druhý převezme jeho funkci, takže se nemoc neprojeví. Muži mají ale chromozomy X a Y, funkci defektního chromozomu tedy nemá co nahradit. Ženy přenášejí hemofilii, ale onemocní jen v extrémních případech.

V případě postižení chromozómu X záleží, který z faktorů srážlivosti je postižen, takový typ hemofile se rozvine. Kromě omezení v běžném životě hrozí další komplikace, nevratná deformace a poškození kloubů. Krvácení do kloubů znemožňuje dostatečné vyživování chrupavky, která je utlačovaná krevním výronem.

Na hemofilii stále není lék. Dají se zmírnit podáváním srážecího faktoru, ten se několikrát týdně aplikuje injekcí.

Eva Kozelská


 
„Jsme obyčejní lidé jako vy, jen máme hendikep, se kterým náš život navenek vypadá odlišně, pro vás zdravé nezvykle. Pro kompenzaci máme různé pomůcky, ale v jádru se náš život od vašeho neliší. Radujeme se, sportujeme, bavíme se. Umíme i pracovat, i když si někteří zaměstnavatelé myslí, že s hendikepem jsme použitelní jen na ‚lepení obálek‘. Opravdu nemáme rádi, když nás druzí považují za chudáčky a litují nás.“

Náhodné obrázky z naší Galerie

P1100007
krajsky-odborn13
10_prijezd_2509-1720
rakousko2011-10
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s jejich použitím.
Více informací o používání cookies se dozvíte v tomto článku.