Cvičení s Jaroslavem Wojnarem Zooterapie Euroklíč
Rubriky Různé články Bolest nohou

Bolest nohou

B olest nohou je jedním z nejčastějších problémů a onemocnění, se kterými se lidé potýkají. Bolest může náhle překvapit a krátce nebo dlouze obtěžovat. Příčin bolesti nohou je mnoho a je všeobecně doporučováno vyhledat lékaře, aby vyhledal a zjistil pravou příčinu. Bolest nohou snad potkala a potrápila každého z nás. Příčin může být mnoho. Mohou být lehkého charakteru, ale také vážnějšího charakteru, kdy se jedná o stav ohrožující nohu. Bolest jde rozdělit do několika skupin a tím i naznačit jaké onemocnění doprovází.

Noha může být rovněž bolestivá po úrazu (zlomenina v kotníku, zhmoždění, vykloubení, vymknutí), nebo déletrvající traumatizaci (např. nošení nesprávné obuvi, zvýšenou fyzickou námahou), kdy bývá v postiženém místě oteklá na pohmat bolestivá.

Jindy může být otok nohou příznakem jiného závažného onemocnění (např. srdečního selhávání, jaterní cirhózy, onemocnění ledvin). Proto pokud máte viditelné oteklé a pocitově ztěžklé až bolestivé nohy. Otok bývá většinou na obou nohách. Noha samotná může být kromě toho postižena zánětem – kůže, nehtová lůžka, cév, šlach, kloubů, (dnou, revmatoidní artritidou), měkkých tkání, dále nedokrevností nebo porušenou klenbou a dalšími procesy. Dochází také bolesti z namožení svalů, či poškození vazů. Může také dojít ke zlomenině kostí nohy. Příznaky, které doprovázejí úraz nohy jsou její dotyková citlivost, otok a deformace.

Infekce

Druhou skupinou jsou bolesti nohou způsobené infekci. Například poranění rezavým hřebíkem, nebo poranění hmyzem, kdy může vést k zanesení infekčních bakterií a k rozvoji hnisavého zánětu kůže a okolních tkání. Noha je zarudlá a oteklá.

Neinfekční záněty

Třetí skupinou příčin bolestí nohou jsou neinfekční záněty. Sem patří revmatický zánět kloubů neboli artritida, která postihuje i jiné klouby v těle. Může dojít k zánětu obalu svalů plosky nohou. Bolest se lokalizuje především pod patu.

Cévní příčiny

Další skupina zahrnuje bolesti nohou, které jsou zapříčiněné poruchami v cévním systému. Tento stav způsobuje například kouření nebo cukrovka. Špatným stavem cév může docházet k nedostatečnému prokrvení nohou, odborně ischemii. Kvůli špatnému stavu cév může docházet ke vzniku vřídků i vředů, které jsou bolestivé.

Poruchy metabolismu

Další skupina je bolest nohou způsobená metabolickými poruchami. Onemocnění, které sem patří se jmenuje dna. Při dně dochází ke vzniku malých krystalků kyseliny močové uvnitř kloubu.

Ploché nohy a artróza

Toto onemocnění způsobuje trvalou změnu tvaru nohou. Sem patří ploché nohy. Při nedostatečné klenbě dochází k poškozování měkkých tkání chodidla, hlavně cév a nervů, což může mít za následek bolesti. Patří sem artróza, onemocnění kloubů.

Léčba bolesti nohou

Závisí na její příčině, kterou jedině lékař na základě vyšetření dokáže posoudit. Mezi léčebné metody patří odpočinek, studený obklad, masáž nohy, cvičení a protahování, léky proti bolesti, vhodná obuv, chirurgický zákrok.

Jana Macková


 
„Jsme obyčejní lidé jako vy, jen máme hendikep, se kterým náš život navenek vypadá odlišně, pro vás zdravé nezvykle. Pro kompenzaci máme různé pomůcky, ale v jádru se náš život od vašeho neliší. Radujeme se, sportujeme, bavíme se. Umíme i pracovat, i když si někteří zaměstnavatelé myslí, že s hendikepem jsme použitelní jen na ‚lepení obálek‘. Opravdu nemáme rádi, když nás druzí považují za chudáčky a litují nás.“

Náhodné obrázky z naší Galerie

m-r-polsko2011-11
IMG_1018
06
m-r-polsko2011-09
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s jejich použitím.
Více informací o používání cookies se dozvíte v tomto článku.