Cvičení s Jaroslavem Wojnarem Zooterapie Euroklíč
Rubriky Různé články Živte své dítě správně hned od začátku

Živte své dítě správně hned od začátku

T en, kdo by tvrdil, že dítě po narození dostává ten nejlepší pokrm, protože pije mateřské mléko, by měl jistě pravdu. Avšak na správnou výživu dítěte by měla jeho matka dbát již před narozením. Někdy se stane, že žena otěhotní, ani se nenaděje. Jsou však i takoví rodiče, kteří dítě předem plánují a pokouší se o něj. V tom případě je namístě, aby žena dávala svému tělu potřebné živiny ještě dřív než dítě počne. A každá nastávající maminka by měla jíst správné potraviny hned od začátku těhotenství.

A jaká strava je vlastně vhodná pro ženy, které se připravují na miminko nebo jej už čekají? Jejich stravě by především neměla chybět pestrost. Žádné živiny, které potřebuje miminko i matka by neměla postrádat. Jednostranné diety, jakou je například veganství rozhodně nejsou vhodné. Vyplatí se také věnovat větší pozornost nákupům potravin. Co do nákupního košíku budoucí maminky každopádně patří? Samozřejmě ovoce se zeleninou. Když si koupíte nějaký méně běžný druh, třeba čerstvý chřest nebo špenát, nebude to nijaká chyba. Co se týče masa, z toho vybírejte hlavně ryby, netučné drůbeží maso a kus vynikajícího králíka také nemůže uškodit. K masu pochopitelně patří příloha. Celozrnné pečivo, rýže natural, či celozrnné těstoviny, každá z uvedených příloh se hodí pro těhotné. Z mléčných výrobků zvolte spíš ty zakysané. Žena v jiném stavu se v žádném případě nemusí vyhýbat tukům. Je však třeba, aby tukům, které si dopřává, nechyběla kvalita. Hovoříme zde o rostlinných tucích. Nikde není psáno, že tyto tuky musí mít vždycky podobu rostlinného oleje. Žena si přece klidně může namazat svoji celozrnnou housku rostlinným margarínem. Navíc můžete zkusit potraviny nějak nově a lákavě zkombinovat. Třeba se díky tomu lépe vypořádáte s nechutenstvím, které na začátku těhotenství netrápí budoucí maminky zřídka. Rozhlédněte se hned na začátku těhotenství po regálech v obchodě s potravinami. Třeba tam najdete nějakou potravinu, které jste si dřív ani nevšímaly, a přitom vám právě tato potravina může nabídnout řadu vzácných živin.

Každý má právo jíst to, na co má zrovna chuť. O těhotných ženách to platí také. Dámy, které jsou gravidní, by si ale na druhé straně měly dávat pozor, aby příliš neporušovaly zásady správné výživy. Je třeba počítat s tím, že na začátku těhotenství se dostaví těhotenské chutě. Nedivte se proto, pánové, když najednou vaše těhotná manželka odmítne jídlo, které dosud patřilo mezi její oblíbené pokrmy. Nezřídka dochází k tomu, že potraviny, kterých se budou dožadovat ženiny chuťové buňky, nebudou zrovna moc prospívat jejímu zdraví. Rozhodně není důvod se děsit, když se žena bude nějakou dobu odvracet například od masa. Za pár měsíců se to zase změní. V případě, že žena nemá jistotu, že je její jídelníček takový, jaký by měl být, může požádat o radu nutriční terapeutku. Není to žádná ostuda. Žena by v těhotenství měla vypít přinejmenším dva a půl litru denně. Nejvhodnějším nápojem je pochopitelně voda, kromě toho čaje a 100% kvalitní džusy. Ty je však nutné ředit. Tělo těhotné ženy potřebuje více jistých vitamínů a minerálů. Jde především o vápník, železo, jód, zinek a vitamíny skupiny B.

Nastávající maminky by měly dbát o to, aby jedly pravidelně. Dávky stravy je vhodné přijímat po dvou a půl až třech hodinách, rozhodně nevynechávat svačiny mezi hlavními jídly a snídat. Pro mnohé ženy a dívky, které dosud v jiném stavu nebyly, bude možná potěšující zprávou, že během prvního trimestru těhotenství by se nemělo moc přibírat. Na druhé straně nepočítejte ani s tím, že byste v té době hubly. Pokud ženu v těhotenství trápí silné nevolnosti, je konzultace výživy důležitá. Konzultantem může být kromě nutriční terapeutky i lékař.

Nyní se budeme věnovat živinám, které jsou důležité jak před početím, tak v těhotenství. Začneme živočišnými bílkovinami, které dodají vejce, mléčné výrobky a maso. Ve zmíněných bílkovinách je více esenciálních aminokyselin. Látek, jež k životu nezbytně potřebujete. Samostatně si je vytvořit, to je však nad síly lidského těla. Živočišným bílkovinám by měly gravidní ženy věnovat větší pozornost a klást na ně větší důraz, nežna bílkoviny rostlinné. Jen tak pro zajímavost, rostlinné bílkoviny se ve větším množství nacházejí třeba v luštěninách.

Pokud jde o tuky, i ty mají pro organismus příští matky nemalý význam. V tomto případě je však vhodná, ba dokonce nutná vybíravost, aby se na jejich talířích ocitaly ty „dobré“ tuky. Mluvíme zde o takzvaných nenasycených mastných kyselinách, které obsahují rostlinné oleje a výrobky, při jejichž výrobě byly tyto oleje použity. Jedná se třeba o margaríny, či rybí tuky. Zmíněné oleje a výrobky by měly tělu dodat až dvě třetiny veškerých tuků. Určité kyseliny, kromě toho že jsou nenasycené, jsou i esenciální. Ani tuto živinu není tělo schopno si vytvořit samo, proto musí počkat, až ji dostane prostřednictvím potravy. Na živočišné tuky, ve kterých se bohužel nachází hodně nasycených mastných kyselin, jež příliš vhodné nejsou, tedy připadá jenom jedna třetina tuků, které by těhotná žena měla přijímat. Zmíněné nezdravé tuky se ukrývají v takových pochoutkách, jako je máslo, sádlo, uzeniny, slanina, tučné maso, ale také tučné mléčné výrobky.

Ze sacharidů je vhodný zejména škrob. Proto by v jídelníčku žen v jiném stavu neměly chybět brambory, rýže, těstoviny, ani pečivo. Ženy by raději měly dát přednost celozrnnému pečivu, jelikož v těhotenství se nezřídka dostavuje zácpa. Cukr a sladkosti samozřejmě není třeba si odpírat, ale také není vhodné to s nimi přehánět a smlsnout si na nich spíše výjimečně.

Železo, kterého je zapotřebí hlavně pro krvetvorbu, dodají tělu zelenina, vajíčka, vnitřnosti a masíčko. Aby však tělo mohlo železo využít, potřebuje současně získat i vitamín C. Organismus navíc využije víc toho železa, které příjme z živočišných zdrojů. Nejvíce vitamínu C najdeme v syrové zelenině a ovoci, ale to už všichni dávno víme. Během fyziologické gravidity organismus využívá výrazně větší množství železa.

Ještě před tím, než žena svého potomka počne, měla by začít dodávat svému tělu více kyseliny listové a v tom by pak měla pokračovat i v prvním trimestru těhotenství. A proč je vlastně kyselina listová tak důležitá? Díky ní totiž nedojde k defektům nervové trubice. Takovým defektem je třeba rozštěp páteře, či patra plodu. Už sám název živiny napovídá, že kyselina listová se nachází v listové zelenině. Tato zelenina by však neměla být krájená, nýbrž trhaná. Pokud zmíněný zdroj ženě absolutně nevyhovuje, nemusí se kvůli tomu trápit. Kyselinu listovou obsahují totiž i obohacené margaríny.

O potravinách, které by nastávající matky měly konzumovat, jsme si už řekli. Zbývá ještě tyto ženy varovat před jídly, které by mohly jim a jejich dítěti uškodit. Matka a její nenarozené dítě jsou sice dva lidé, to však neznamená, že by měla těhotná žena jíst za dva. Také by se měla vyhýbat těžce stravitelným pokrmům a přesoleným výrobkům. Třeba uzeninám a ostatním dobrůtkám, na kterých si někdy pochutnáváme při sledovaní televize a na večírcích. U stánků s rychlým občerstvením by se měly ženy v jiném stavu rovněž zastavovat jen velmi výjimečně. Omezení se týkají i nápojů. Pokud je žena těhotná, měla by zapomenout na sladké nápoje, tedy na limonády, neředěné džusy, na kávu a nepřeslazovat si čaj. Všichni víme, že je alkohol v těhotenství nanejvýš nežádoucí a je tedy třeba jej v tomto období úplně vynechat. Riziko alkoholu spočívá v tom, že poškozuje mozkové buňky a především pro játra představuje zátěž.

Já bych chtěla všem nastávajícím maminkám popřát, aby jim během těhotenství chutnalo, aby je netrápilo ani nechutenství, ani zácpa ani jiné nepříjemné potíže. Byla bych ráda, kdyby pro ně bylo těhotenství jedním z nejkrásnějších období jejich života.

Krystyna Kędziorová


 
„Jsme obyčejní lidé jako vy, jen máme hendikep, se kterým náš život navenek vypadá odlišně, pro vás zdravé nezvykle. Pro kompenzaci máme různé pomůcky, ale v jádru se náš život od vašeho neliší. Radujeme se, sportujeme, bavíme se. Umíme i pracovat, i když si někteří zaměstnavatelé myslí, že s hendikepem jsme použitelní jen na ‚lepení obálek‘. Opravdu nemáme rádi, když nás druzí považují za chudáčky a litují nás.“

Náhodné obrázky z naší Galerie

p1140801
P6231613
hipo1
v-dolina2011-15
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s jejich použitím.
Více informací o používání cookies se dozvíte v tomto článku.