Cvičení s Jaroslavem Wojnarem Zooterapie Euroklíč
Rubriky Různé články Svačina pro dítě

Svačina pro dítě

U rčitě znáte tu celkem nepříjemnou situaci, když už máte ráno připravenou snídani pro všechny členy rodiny a chystáte se sami posilnit před odchodem do práce, v tom vám však dojde, že jste ještě svým dětem nepřipravili svačinu do školy. Takže vám nezbývá než opět zahájit přípravy.

Svačina je však pro vašeho školáka velice důležitá. Lidské tělo totiž potřebuje pravidelný přísun dostatečného množství kvalitní, zdravé a výživné stravy, aby mohlo správně fungovat. A tak by kromě snídaně, oběda a večeře měli děti jíst i svačiny. Takový je názor odborníků. Výživová poradkyně Monika Divišová upozornila: „Pokud dítě nesnídá nebo jen lehce a zároveň málo nebo nevhodně svačí, dochází ke kolísání hladiny cukru v krvi, a tak je unavené a nesoustředěné.“ Tato odbornice navíc dodala: „Naopak po sladkostech, jako jsou čokolády, limonády, sušenky, sladké cereálie nebo pečivo, se hladina cukru díky takzvaným rychlým sacharidům ještě více rozkolísá, což vede k hyperaktivitě a agresivitě.“

Možná už někoho z vás občas napadlo, jestli by nebylo lepší přestat dávat dítěti svačiny z domova a nechat ho, ať si ji samo koupí ve školním bufetu. Je víc než pochopitelné, že vymýšlet denně co dítěti připravit, snažit se, aby to bylo zdravé, výživné, ale zároveň, aby to vašemu potomkovi alespoň trochu chutnalo, není zrovna jednoduché. Ještě nepříjemnější je, když se třeba taková svačina stane příčinou hádky mezi vámi a vaší ratolestí, a vy pak stejně odpoledne dojídáte okoralé pečivo nebo jablko, do kterého školák o přestávce pouze kousl. To hold každému po čase začne lézt na nervy. Přesto uděláte mnohem lépe, když to překonáte a dál budete chystat dítěti svačiny sami. Výběr jídla je totiž velmi zodpovědný úkol. Když svěříte starost o svačinu svému dítěti, nejspíš se stane to, že si dítě koupí nějakou sladkost, která mu bude bezesporu chutnat, ale jeho zdraví příliš neprospěje. Kdežto, když mu sami připravíte jídlo, nebude vám sice možná tak vděčné, ale za to bude zdravější. Tuto domněnku potvrzují i následující slova výživové poradkyně: „Pokud dáte dětem místo zdravé svačiny peníze, aby si samy něco koupily, pravděpodobně to bude sušenka, čokoládová tyčinka nebo přeslazené nápoje.“ Kvůli jídelníčku, na kterém se nebude objevovat skoro nic jiného než párky v rohlíku, brambůrky, sušenky nebo čokoládové tyčinky, by mohly vaše děti kromě nadváhy mohly trpět třeba bolestmi hlavy, sníženou obranyschopností, akné i psychickými problémy.

Názor Moniky Divišové je takový, že v ideální svačině by neměly chybět žádné základní výživové prvky a jejich poměr by měl být vyvážený. Zdravá svačina by měla obsahovat komplexní sacharidy, ty je prý nejlepší dodat prostřednictvím celozrnného pečiva. Další důležitou složkou jsou samozřejmě bílkoviny, takže sýr, tvaroh atd. Ke zdravé svačině patří ale také zdravé tuky, které prospívají zdraví a nacházejí se třeba v oříšcích, pochopitelně nesolených a nepražených. Nepostradatelné jsou rovněž vitamíny, minerály a vláknina, čili nějaký ten kousek zeleniny by školák měl taky ke svačině sníst. Nesmíme zapomínat ani na pitný režim. I on má totiž co dělat se zdravým stravováním našich nejmenších. Doporučuje se, aby dítě denně vypilo litr až dva a půl litru tekutin za den. Množství tekutin závisí samozřejmě také na tom, kolik je dítěti let. Hovoříme zde výhradně o neslazených nápojích.

Zdraví vašich dětí není jediným důvodem, proč je dopolední svačina důležitá. Toto jídlo prospívá i dětské postavě. Určitě už jste slyšeli o tom, že člověk by měl správně denně jíst pětkrát až šestkrát denně. Řada z vás to jistě i dělá. Sníme jednu porci a maximálně za tři hodiny bychom měli jíst další. Dodržovat toto pravidlo je docela náročné a mnohdy nám to velké množství povinností a malé množství času, kterého dneska nikdo nemá nadbytek, ani nedovolí. Na dopolední svačinu pro svého školáka bychom však zapomínat neměli. Jedná se totiž o jedno z nejdůležitějších denních jídel. Tělo jej potřebuje jednak k tomu, aby se dobilo potřebnou energií, a zároveň se díky tomu tělo nezačne zásobovat na horší časy. Jakmile jsou intervaly mezi jídly dlouhé, přirozenou reakcí organismu je zahájení ukládání energie. Předpokládá totiž, že by období půstu mohlo pokračovat.

Dopolední svačina však zatím mezi českými dětmi bohužel nezískala zrovna velkou popularitu. Najdou se dokonce i takoví školáci, kteří nesvačí vůbec, a zřejmě jich nebude málo. A když už dítě dopoledne něco sní, pak jsou to častěji rohlíky s uzeninou nebo sladké sušenky než ovoce.

Maminka ovšem může připravit zdravou svačinu, ale dítě ji ve škole nemusí sníst a odpoledne se klidně může vrátit domů i s netknutou svačinou. Jak takové situaci zabránit? Jeden nápad bych měla. Mohl by k tomu pomoci jeden z vynálezů moderní techniky, konkrétně mobilní telefon. Mobil má přece dneska téměř každý školák. Není nic jednoduššího než o velké přestávce dítěti zavolat nebo napsat esemesku, ve které mu připomenete, aby se nezapomněl nasvačit. Děti sice musí mít během vyučování mobily vypnuty nebo dány na potichu, ale o přestávce si je třeba zase zapnou a díky vaší esemesce si vzpomenou, že od snídaně už nějaká ta hodina uběhla a je tedy nejvyšší čas se opět posilnit.

Krystyna Kędziorová


 
„Jsme obyčejní lidé jako vy, jen máme hendikep, se kterým náš život navenek vypadá odlišně, pro vás zdravé nezvykle. Pro kompenzaci máme různé pomůcky, ale v jádru se náš život od vašeho neliší. Radujeme se, sportujeme, bavíme se. Umíme i pracovat, i když si někteří zaměstnavatelé myslí, že s hendikepem jsme použitelní jen na ‚lepení obálek‘. Opravdu nemáme rádi, když nás druzí považují za chudáčky a litují nás.“

Náhodné obrázky z naší Galerie

v-dolina2011-21
septik1
okolo-msk2011-302
v-dolina2011-15
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s jejich použitím.
Více informací o používání cookies se dozvíte v tomto článku.