Cvičení s Jaroslavem Wojnarem Zooterapie Euroklíč
Rubriky Různé články Katedrála Notre-Dame

Katedrála Notre-Dame

K atedrála Panny Marie nebo také Chrám Matky Boží. Stojí ve východní polovině ostrova Ile de la Cité Na řece Seině v Paříži. Je to domovská katedrála pařížské římskokatolické arcidiecéze. Je to jedna z nejkrásnějších francouzských gotických staveb.

Stavba začala roku 1163 na přání biskupa Maurice de Sully. Bylo vybráno místo, kde stával chrám z římské doby, na jehož stavbě se zřejmě podílela první civilizovaná náboženská skupina Paříže. Nejdříve byl postaven chór. Postupem let následovaly chrámové lodi a potom průčelí. Tato stavba byla ukončena okolo roku 1200 biskupem Eudesem de Sully. Ovšem věže byly dokončeny až v roce 1245. Okolo roku 1250 bylo dostavěno další průčelí a průčelí jižního ramene se začalo stavět o osm let později. Celý chrám byl dokončen v roce 1345. A ani teď nebal vzhled katedrály konečný. Měnila se díky zásahům člověka. Za Velké francouzské revoluce měla být katedrála zničena. Nově vysvěcena byla v roce 1802 a o dva roky později se zde konala korunovace Napoleona I. Bonaparte. Není to jediná slavná událost v katedrále. Jejími zdmi kráčely dějiny. Byla zde kanonizovaná Johanka z Arcu. Konaly se zde korunovace. Po osvobození Paříže se zde sloužila mše Te Deum a rovněž se zde konalo poslední rozloučení s Charlesem de Gaullem. I ve slavném románu Victora Huga hrála katedrála velkou roli.

Jako správný kostel má Katedrála zvony. Největší Emmanuel váží 13 tun, oznámil i konec okupace 24. Srpna 1944.

Eva Kozelská


 
„Jsme obyčejní lidé jako vy, jen máme hendikep, se kterým náš život navenek vypadá odlišně, pro vás zdravé nezvykle. Pro kompenzaci máme různé pomůcky, ale v jádru se náš život od vašeho neliší. Radujeme se, sportujeme, bavíme se. Umíme i pracovat, i když si někteří zaměstnavatelé myslí, že s hendikepem jsme použitelní jen na ‚lepení obálek‘. Opravdu nemáme rádi, když nás druzí považují za chudáčky a litují nás.“

Náhodné obrázky z naší Galerie

v-dolina2010-20
edf-tour-2010-bielsk...
rovna_prava_pro_vsec...
v-dolina2011-07
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s jejich použitím.
Více informací o používání cookies se dozvíte v tomto článku.