Cvičení s Jaroslavem Wojnarem Zooterapie Euroklíč
Rubriky Různé články Kouření – závislost?

Kouření – závislost?

J ak to všechno začíná, prvních pár cigaret je pro spoustu jedinců jen pouhý experiment. Na začátku nám cigarety mohou připadat odporné a jsme přesvědčení, že kdykoliv, když se rozhodneme, můžeme přestat a ono opravdu dlouho se nic neděje a najednou můžeme zjistit, že zase až tak jednoduché to pro nás nemusí být. A proč vlastně?

Bohužel jste se nejspíš stali závislými na nikotinu. Jste přesvědčeni, že kouříte kvůli požitku, jakou vám cigareta přináší, ale je tomu úplně jinak. Při absenci nikotinu, na který jste si uvykli, se začne u vás projevovat podrážděnost a máte potíže se koncentrovat. Může se to projevovat stavy úzkosti a dojít to může až k depresím. U někoho chybějící nikotin způsobí nespavost a bušení srdce a vy nevíte proč, a máte velkou chuť na cigaretu. Když si zapálíte, na chvíli máte klid, jenže opravdu na chvíli a pak se vše opakuje znovu a znovu. Přerušení nastává pouze v podobě spánku, anebo když se rozhodnete, že přestanete kouřit a to navždy.

Kuřáci prý mají nepříjemný pocit, že kouří, ale zase když nekouří tak časem u nich převládne stejný nepříjemný pocit, že nekouří. A kuřák z tohoto pocitu neviní cigaretu, ale myslí si, že cigareta mu opět přinese úlevu, jenže ona jej jen připravuje pouze na příští absťák. A podle odborníků, kuřák tak zcela nevědomě si plete příčinu s důsledkem.

Jaký je rozdíl mezi návykem a závislostí? Návyk můžete změnit, že se prostě rozhodnete, ale závislost už ne. Kouření už není návyk, jak se spousta lidí mylně domnívá. A závislost vás nutí k určitému chování. Lze to přirovnat třeba k alkoholu. Lidé, kteří holdují alkoholu, popíjejí při každé vhodné příležitosti, a když jsou střízliví, chce se jim zase pít a když už se jednou napili, chce se jim pít tím více.

Ve skutečnosti jsme vlastně tak trochu všichni závislí a nemusí jít jenom o nikotin nebo alkohol. Ale třeba jídlo, čokoláda, hazardní hry, sport, seriály, nakupování atd. Přesně na to co prý mění naše pocity, si můžeme vytvořit závislost. Proto se mnozí stávají závislí nejen na legálních drogách jako je alkohol, nikotin či káva, ale i na tvrdých drogách, sexu atd. Závislost sice u nás vyvolává pocity zahanbení, lítosti, viny a pak tyto pocity zvyšují stres a napětí a toho napětí se zase zbavujeme jenom tím, že uděláme to, co nám vždy vylepšilo naše špatné pocity hanby, viny, lítosti a když to uděláme tak budeme mít opět špatné pocity atd. a jsme v začarovaném kruhu závislosti.

Také u kouření je příčina kouření právě v tom pocitu napětí a stresu a na chvíli unikáme vždy pomocí cigarety. Takže pokud kuřáci, nebudou chtít uvěřit tomu, že to napětí bylo způsobeno předchozí cigaretou a ta cigareta, kterou zrovna kouří, akorát způsobí chuť na další, tak bohužel asi s kouřením nikdy ani nebudou chtít skončit. A tak spousta kuřáků se mylně domnívá, že ta cigareta je naopak jejich pomocník na nepříznivé duševní stavy. Tento omyl podporují jejich minulé zkušenosti, kdy kouření jim sloužilo k zahnání nudy nebo k potlačení úzkosti a když zkoušeli přestat, tak pociťovali ještě větší nudu nebo tíseň a tak si raději zapálili, aby jim bylo lépe.

Na nikotin můžete mít fyzickou nebo psychickou závislost. Psychická závislost to je prý skutečný problém při odvykání. Fyzická závislost nastává u každého za jinak dlouhou dobu. To potom vysvětluje, proč někdo dokáže být pouze sváteční kuřák. Několik dní nekouří a pak zase začne. Mnohdy to vydrží i desítky let. Pak tady máme sociální kuřáky, ti cigaretu berou jako zábavu do společnosti a většinou k alkoholu. Za večer pak mohou vykouřit několik cigaret a třeba měsíc nekouří vůbec. Jenže spousta lidí nikotinové závislosti rychle podlehne a uvěří myšlence, že je obtížné přestat kouřit. A tak dobrovolně se stávají otroky nikotinu a systematicky si ničí zdraví a ještě za to platí.

Karin Šimovcová


 
„Jsme obyčejní lidé jako vy, jen máme hendikep, se kterým náš život navenek vypadá odlišně, pro vás zdravé nezvykle. Pro kompenzaci máme různé pomůcky, ale v jádru se náš život od vašeho neliší. Radujeme se, sportujeme, bavíme se. Umíme i pracovat, i když si někteří zaměstnavatelé myslí, že s hendikepem jsme použitelní jen na ‚lepení obálek‘. Opravdu nemáme rádi, když nás druzí považují za chudáčky a litují nás.“

Náhodné obrázky z naší Galerie

edf-tour-2010-bielsk...
PICT0166
17
p1140716
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s jejich použitím.
Více informací o používání cookies se dozvíte v tomto článku.