Cvičení s Jaroslavem Wojnarem Zooterapie Euroklíč
Rubriky Různé články Diety – jsou přínosné pro naše těla?

Diety – jsou přínosné pro naše těla?

J ednostranné diety se řadí mezi nejhorší z hlediska důsledků na organismus. Poněvadž jíte-li pouze jeden typ potravin nebo jen jednu potravinu, může se vám stát, že budete postrádat některé živiny, vitamíny a minerální látky. A každý ví, že organismus bez vitamínů a minerálních látek nebude dobře fungovat a zvýšíte si tak akorát riziko onemocnění a budete rychleji stárnout, i když to třeba na vás nebude hned viditelné.

Dieta bodová (Atkinsonova) je oblíbená obzvlášť u mužů, protože povoluje maso a uzeniny. Největší riziko spočívá, že jsou u této diety zakázány sacharidové potraviny. Pokud by zde byly zahrnuty pouze buchty, koláče, knedlíky, proti tomu by nešlo nic namítat, ale nesmí se při ní konzumovat ovoce ani zelenina, celozrnné pečivo a luštěniny. Což velice rychle způsobí nedostatek vitamínů C, kyseliny listové, vitamíny B skupiny. Zvyšuje se tak riziko rakoviny a bohužel snižuje se celková imunita těla. U některých lidí nadbytek živočišných bílkovin vyvolává záchvat dny. Nedostatek vlákniny způsobí zácpu a střevní obsah zahnívá a zvyšuje se tak riziko rakoviny střev a konečníků. Co je vlastně optimální u této diety? Snad jen to, že díky vysokému příjmu tuku nemáte hlad. Po určité době se však shazování kileček zastaví a další hubnutí je možné, jen když omezíte ještě více příjem i těch povolených potravin. Někteří si možná pamatují vajíčkovou dietu, ta je prý ještě horší variantou bodové diety.

A kdo by neznal tukožroutskou polévku, ta se skládá z různých druhů zeleniny uvařené ve vodě. Dá se například přiřadit k takové obměně odlehčovacích dnů a měla by se jíst maximálně tři dny a to za předpokladu, že v ostatní dny bude vaše strava pestrá a vyvážená, protože zelenina, která prošla varem, postrádá vitamin C a další antioxidanty. Hubnout budete u této polévky rychle a po přechodu k normální stravě zase vše naberete a někdy i více než kolik jste měli před dietou.

Podobná reakce nastává při provádění nízkoenergetických bílkovinných diet, tzv. koktejlů. Jejich příprava je jednoduchá a tato dieta vám zajistí dostatečný přísun živin, ale potíže mohou nastat po ukončení, neboť vyvstane problém s udržením hmotnosti. Proto by bylo rozumné aplikovat je pouze při odlehčovacím dni, nebo nemáte-li čas na přípravu jídla tak je super si dát aspoň koktejl než celý den hladovět a večer se pak snažit to dohnat k prasknutí.

A co říkáte na dělenou stravu? Pokud při dělené stravě dodržujete pestrý jídelníček, nevyřazujete z něho některé potraviny a vyhovuje vám si takto hlídat svůj energetický příjem, a nedělá vám obtíže si vše co sníte napsat tak není co namítat. Je důležité stravovat se ovšem pestře a kontrolovat svůj příjem energie.

Největší chybou zůstává držení zaručených diet, které velmi přísně omezují jak množství, tak pestrost jídelníčku. V průběhu diety člověk většinou strádá hlady a třeba jí i potraviny, které nemá rád a po celou dobu se těší, až dieta skončí a on se konečně nacpe. Důsledkem bývá jo-jo efekt, kdy v průběhu diety sice zhubnete, ale přechodem k běžnému jídelníčku opět tloustnete. Neustálé výkyvy váhy a změny v zásobení organismu živinami vede kolikrát k poškození organismu. Takovéto změny v jídelníčku spíše uškodí, než pomohou.

Pro všechny kdo zápasí s nadváhou je na prvním místě nutné snížit energetický příjem a to bez pocitu hladu a strádání z nedostupnosti některých potravin a každopádně zvýšit energetický výdej pravidelným pohybem. Udržení přiměřené váhy a prevence obezity se tak bohužel u spousty lidí, stává celoživotním omezením.

Karin Šimovcová


 
„Jsme obyčejní lidé jako vy, jen máme hendikep, se kterým náš život navenek vypadá odlišně, pro vás zdravé nezvykle. Pro kompenzaci máme různé pomůcky, ale v jádru se náš život od vašeho neliší. Radujeme se, sportujeme, bavíme se. Umíme i pracovat, i když si někteří zaměstnavatelé myslí, že s hendikepem jsme použitelní jen na ‚lepení obálek‘. Opravdu nemáme rádi, když nás druzí považují za chudáčky a litují nás.“

Náhodné obrázky z naší Galerie

17_zahajeni_2609-121...
img_3663
edf-tour-2010-bielsk...
edf-tour-2010-bielsk...
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s jejich použitím.
Více informací o používání cookies se dozvíte v tomto článku.