Cvičení s Jaroslavem Wojnarem Zooterapie Euroklíč
Rubriky Různé články Nedělejte si z vrásek těžkou hlavu

Nedělejte si z vrásek těžkou hlavu

J ak vrásky vypadají a kde se tvoří, to nemusím ani psát, protože to všichni vědí. Tento „problém“ trápí především ženy. Ne že by se mužům vrásky vyhýbaly, ale zdá se, že něžné pohlaví to tak nějak víc řeší. Ženy se chtějí zkrátka líbit a vrásky považují za vadu na kráse. Snad vás, milé dámy, alespoň trochu potěší, když vám sdělím, že za tvorbou vrásek, které s přibývajícími léty nevznikají pouze na kůži obličeje mohou geny. A za ty nikdo nemůže.

Být věčně mladý, takové přání měli už naší předkové, a i většině současných lidí by se jistě velmi líbilo, kdyby nestárli. Lidé odpradávna dělali všechno možné, ba i nemožné, aby se jejich sen o věčném mládí proměnil ve skutečnost. Celá řada všelijakých učenců a alchymistů po celá staletí pátralo po elixíru věčného mládí. Po tomto elixíru toužil i sám císař Rudolf II. A nakonec z toho ve filmech „Císařův pekař“ a „Pekařův císař“ byla slivovice. V minulosti se našli i lidé, kteří se ve své snaze o věčné mládí neštítili ani páchat zločiny. Příkladem takové osoby je třeba čachtická paní, neboli krvavá hraběnka Alžběta Báthoryová. Najít prostředek, který by člověka nadobro a spolehlivě před stářím ochránil, se však dosud nikomu nepovedlo. Jsem si téměř jistá, že kdyby někdo něco takového dokázal, určitě by za svůj objev získal Nobelovu cenu, a samozřejmě i nehynoucí slávu.

Současná moderní medicína a kosmetika sice dokáží proces stárnutí zpomalit, nikoliv však zcela zastavit. To prostě nejde. Genetika není jediným faktorem, který působí na pleť. Jsou tady ještě jiné vnější vlivy, které jsou natolik drzé, že si dovolují stárnutí urychlovat. K takovým drzounům řadíme zejména sluneční záření, kromě toho smog, stres, kouření, razantní diety a nevhodnou péči o pleť. Takto vidíte, kolikrát sami, i když často nevědomě, pracujeme na tom, aby naše pokožka zestárla dřív. Přitom je v naších silách, abychom tyto nežádoucí vlivy nějak omezili a některým z nich dokonce zcela zamezili přístup k naší pleti, Myslím tím například třeba ty razantní diety, kouření, či stres. Vrásky může mít však také na svědomí intenzivní mimika. Proto mohou vrásky postihnout i poměrně mladé lidi.

Pokud budete chtít podniknout preventivní opatření proti stárnutí vaší pleti, pak vám v první řadě nezbude nic jiného, než svou kůži chránit před slunečním zářením. Pomůže vám v tom klobouk, který si nasadíte na hlavu a také krém s ochranným UV faktorem, kterým si natřete obličej i celé tělo. Pravda, nyní to ještě není třeba. Ale léto tu bude co by dup a tyto, řekněme, pomůcky se rázem budou náramně hodit. Kromě toho byste v rámci prevence neměli pobývat v zakouřených místnostech a vyhýbat se stresu, jak jen to půjde. Prospěje to nejen kráse vaší pleti, ale také vašemu zdraví.

Milý deníčku… Když jsem se dnes ráno podívala do zrcadla, ojevila jsem něco hrozného. První vrásku u pravého oka! Můj svět se úplně zhroutil začínám stárnout… Při psaní těchto vět jistě mnohé dámě ukápne nějaká ta slza. Neberte si to tak. Já sice chápu, že pro mladou krásnou ženu, či dívku může být pohled na svou první vrásku docela skličující, dokonce i děsivý. Konec světa to však rozhodně není! Opravdu není nutné si kvůli tomu příliš zoufat. Přece si pro takovou maličkost nebudete dobrovolně znepříjemňovat život. Vždyť je to teprve první vráska, které si lidé kolem vás beztak ani nevšimnou. Kromě toho, tato vráska nebude zdaleka jediná, se kterou se budete muset smířit. Dřív nebo později přijdou další. S tím počítejte. A co budete dělat pak? Zhroutíte se kvůli takové maličkosti? Nezapomínejte, že stárnutí se netýká pouze kůže, nýbrž každého orgánu našeho těla. Jenže zatímco stárnutí většiny ostatních orgánů mnohdy ani nezaregistrujeme, u pleti si tohoto procesu obvykle všimneme, protože jej zpozorujeme pouhým okem. Mějte také na paměti, že i ty ženy, ale i muži, které dosud s vráskami nemají potíže, jednou tato „Pohroma“ dohoní. Před tím zkrátka žádná neuteče. Lidé se snaží o to, aby na jejich pleti nebylo vidět, že stárnou. Snad v každé koupelně lze dneska celkem bez námahy najít nějaký ten krém nebo jiný kosmetický přípravek proti vráskám. Mnozí za účelem zbavení se vrásek neváhají podstoupit různé lékařské zákroky. I když to často není nákladné jen pro jejich tělo, ale také pro jejich peněženku. Doporučovaným preventivním opatřením však lidé příliš nedůvěřují.

Jak vlastně kůže stárne? Jakýkoliv předmět, ať chceme nebo nechceme, se opotřebovává, protože ho zkrátka ohlodává neúprosný zub času. Lidská kůže zase v průběhu života schne, protože její schopnost vázat vodu je postupem času čím dál nižší. Zároveň se zkracuje i délka života buněk, stejně jako míra a kvalita jejich obnovy. A tak se stane, že buňky tvořící pigment jej sice tvořit nepřestanou a tvoří je dál. Ovšem už nerovnoměrně. Snižuje se i množství kolagenních vláken a jejich struktura podléhá změnám. Degenerativní změny se nevyhnou ani elastickým vláknům. Produkce mazu během života rovněž neroste, nýbrž klesá i jeho složení se mění. Potní žlázy jsou méně aktivní, nemluvě o změnách, ke kterým dochází v cévách kůže. Starý člověk má křehčí, méně pružné cévy, které se místy množí a jsou průsvitnější.

Právě vrásky na obličeji jsou prvním viditelným projevem stárnutí pleti. K jejich vzniku je zapotřebí v první řadě degenerativní změny vazivové složky škáry, což je vrstva kůže nacházející se pod pokožkou. Ochabnutí kožních řas a gravitace způsobují vznik hlubších záhybů kůže. O vznik mimických vrásek se zase postarají opakované navyklé pohyby mimických svalů. Mezi další kosmetické překážky patří nerovnoměrná barva, chcete-li pigmentace kůže, o které již byla řeč a rozšířené cévky na některých místech, odborně nazývána teleangiektázie.

Je naprosto jasné, že metod, kterými je možné vzhled pleti vylepšit a „omladit“ ji není zrovna málo. Takové metody najdeme v korektivní dermatologii a v plastické chirurgii. Je jich dost a každý si musí vybrat tu, která je pro něj nejvhodnější. Souhrnně všechny takové zákroky rozdělujeme do dvou kategorií, na invazivní a semiinvazivní. Když jsou určité látky aplikovány zevně přímo na kůži, jedná se o neinvazivní postup. K těmto postupům řadíme ochranné filtry před slunečním zářením, nejrůznější bělicí prostředky, vitamín A, deriváty z toho vitamínu, antioxidanty (třeba vitamín C), bioflavonoidy atd. Některé uvedené účinné látky dokonce dokáží zčásti napravit škody, které stárnutí na pleti napáchalo, jiné jsou schopné kůži chránit, aby se na ni projevy stárnutí neobjevovaly předčasně. Preparáty, ve kterých se potřebné látky nacházejí by měli užívat dlouhodobě také ti, kteří mají za sebou invazivní zákroky jako prevenci proti vzniku podobných „potíží“.

Na závěr bych se ráda vrátila k větě, která je názvem tohoto článku. Nedělejte si z vrásek těžkou hlavu. Čas se nezastaví a vrásky se zkrátka jednou na obličeji usadí. Ačkoliv dnešní medicína dokáže už hotové zázraky, stejně moc nevěřím tomu, že by vás dokázala trápení s vráskami nadobro zbavit. Není snad lepší se s vráskami smířit a začít je brát jako součást sebe samé? V posledních větách bych se ráda obrátila na starší i mladší dámy. I když jednou zestárnete a vaše tváře budou vrásčité, přesto se nezapomeňte usmívat. Žádný krém ani jiný prostředek proti vráskám totiž nikdy nerozzáří vaši tvář tak jako úsměv.

Krystyna Kędziorová


 
„Jsme obyčejní lidé jako vy, jen máme hendikep, se kterým náš život navenek vypadá odlišně, pro vás zdravé nezvykle. Pro kompenzaci máme různé pomůcky, ale v jádru se náš život od vašeho neliší. Radujeme se, sportujeme, bavíme se. Umíme i pracovat, i když si někteří zaměstnavatelé myslí, že s hendikepem jsme použitelní jen na ‚lepení obálek‘. Opravdu nemáme rádi, když nás druzí považují za chudáčky a litují nás.“

Náhodné obrázky z naší Galerie

m-r-polsko2011-14
luhacovice-16
12_prijezd_2509-1832
konf-bez-barier08
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s jejich použitím.
Více informací o používání cookies se dozvíte v tomto článku.