Cvičení s Jaroslavem Wojnarem Zooterapie Euroklíč
Rubriky Různé články Kája Saudek

Kája Saudek

V lastním jménem Karel Saudek, jednovaječné dvojče fotografa Jana Saudka. Narodil se 13. května 1935. Studovat nemohl z politických důvodů a stal se technickým kreslířem a kulisákem. S americkými komiksovými příběhy se seznámil již v dětství a kreslil do časopisů komiksové obrázky. Nakreslil série jako například Muriel a andělé, některé obrázky byly použity do filmů, na příklad Kdo chce zabít Jessii?, Čtyři vraždy stačí, drahoušku.

Po roce 1970 většinu svých aktivit musel na nátlak cenzury ukončit. V roce 1979 navázal spolupráci s Českou speleologickou společností, která mu umožnila vydávat komiksy jako vnitřní materiál. V následujících letech vyšlo pak mnoho příběhu podle scénářů řady známých spisovatelů a scenáristů. V osmdesátých letech pracoval spolu s Jiřím Grygarem a Vladimírem Železným na vědeckém seriálu Okna vesmíru dokořán. Po revoluci vyšla jeho díla všechna znova a ilustroval titulní stránky časopisů. Potom zasáhl osud. V dubnu 2006 mu v krku zaskočilo sousto, upadl do kómatu a od té doby leží bez velké naděje se probudit.

Eva Kozelská


 
„Jsme obyčejní lidé jako vy, jen máme hendikep, se kterým náš život navenek vypadá odlišně, pro vás zdravé nezvykle. Pro kompenzaci máme různé pomůcky, ale v jádru se náš život od vašeho neliší. Radujeme se, sportujeme, bavíme se. Umíme i pracovat, i když si někteří zaměstnavatelé myslí, že s hendikepem jsme použitelní jen na ‚lepení obálek‘. Opravdu nemáme rádi, když nás druzí považují za chudáčky a litují nás.“

Náhodné obrázky z naší Galerie

v-dolina2011-17
p1140663
krajsky-odborn09
56_vylet_2809-1033
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s jejich použitím.
Více informací o používání cookies se dozvíte v tomto článku.