Cvičení s Jaroslavem Wojnarem Zooterapie Euroklíč
Rubriky Různé články Bahrajn

Bahrajn

J e to ostrovní stát v jižní části Perského zálivu vůbec nejmenší v prostoru. Nejbližšími sousedy na západě je Saudská Arábie na jihovýchodě Katar. Tento stát má kolem 700 m2. Je to malé pouštní království. Hlavní město je MANAMA, která má tak 150 tisíc obyvatel. Bahrajn jako jiné země z této oblasti profituje zejména z těžby ropy. Na rozdíl od jiných států svou ekonomiku nepodmiňuje černým zlatem. Je považován za významné obchodní a bankovní středisko. Král je hlavní autoritou státu a členové sunnitské vládnoucí rodiny drží hlavní politické i vojenské funkce.

Ropa je zásadní, ale ne nenahraditelná

Ve 30. letech narazilo jako jeden z prvních států zálivu na ropu, což je postavilo do výhodné pozice mezi okolními státy. Nabitý kapitál posloužil k rozvoji celé země zejména vzdělávací a zdravotní péče. Těžba ropy zemního plynu a petrochemie tvoří třetinu HDP. Významná je také produkce amoniaku, metanolu a hliníku. Daří se tam také bankovnictví a cestovního ruchu. Ročně do Bahrajnu přijíždí víc než 5 miliónů návštěvníků. Království obývá necelý milión lidí. Těmi ze tří čtvrtin tvoří Arabi, 20 % pochází z Asie a 10 % Peršané.

Náboženství – islám
Úřední jazyk – arabština, vzhledem k vysokému počtu cizinců se zde dorozumíte výborně anglicky.
Podnebí – suché a velmi horké. V létě 40°C a v zimě tak 20°C nepatrné srážky spadnou v období od listopadu do března.

Zdravotní péče je v Bahrajnu na velmi dobré úrovni a odpovídají tomu i částky, které se za ošetření platí. Očkování se turistům doporučuje proti žloutence typu A i B a tetanu.

Zajímavá místa

Bahrajn byl vždy lákavou destinací pro turisty z okolních států, ale poslední dobou se stává cílem turistů i z jiných části světa. Nákupní centra v hlavním městě stejně jako příjemná atmosféra bohatých a hotelových pláží - to všechno jsou lákadla, která činí z Bahrajnu příjemnou vstupní bránu do oblasti Perského zálivu.

Jana Macková


 
„Jsme obyčejní lidé jako vy, jen máme hendikep, se kterým náš život navenek vypadá odlišně, pro vás zdravé nezvykle. Pro kompenzaci máme různé pomůcky, ale v jádru se náš život od vašeho neliší. Radujeme se, sportujeme, bavíme se. Umíme i pracovat, i když si někteří zaměstnavatelé myslí, že s hendikepem jsme použitelní jen na ‚lepení obálek‘. Opravdu nemáme rádi, když nás druzí považují za chudáčky a litují nás.“

Náhodné obrázky z naší Galerie

Klimkovice_lazne
P6265914
rovna_prava_pro_vsec...
23_zahajeni_2609-141...
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s jejich použitím.
Více informací o používání cookies se dozvíte v tomto článku.