Cvičení s Jaroslavem Wojnarem Zooterapie Euroklíč
Rubriky Různé články Trápí vás křeče v nohou?

Trápí vás křeče v nohou?

N oční křeč se obvykle projevuje, když se spokojeně touláme v říši snů a náhle nás probudí bodavá bolest v nohou. Takovéto nedobrovolné stahy na chodidlech, lýtkových svalech jsou prý častější u starších lidí nad padesát let. Probuzeni touto bolestí bývají obvykle i lidé postiženi plochýma nohama. Proč nás tedy budí křeč v nohách, se neví, nejspíš se jedná o důsledek nadměrné námahy spojené s dehydratací. I když je noční křeč v nohou neškodná, v některých případech může signalizovat anémii, cukrovku, Parkinsonovu chorobu a potíže se štítnou žlázou.

Pokud trpíte často křečí při chůzi nebo výstupu do kopce, nejspíš vás postihla občasná kulhavost, kterou zapříčiňuje klesající přítok okysličené krve do končetin. A co to vlastně způsobuje? Viníkem bývá nános tuku v artériích nohou. Tato porucha dle odborníků je klasickým příznakem periferního arteriálního onemocnění – progresivní nemoci oběhového systému, což může být i životu nebezpečné.

Pokud se křeč projevuje pouze v jedné noze, může také zvěstovat potencionálně smrtelné onemocnění a to hlubokou žilní trombózu. Při ní se ve velkých žilách tvoří sraženiny a ty se pak dokážou snadno odtrhnout od žilních stěn a putují společně s krví do srdce nebo plic a tak způsobí smrt. Mezi další příznaky, které se dostavují velmi náhle lze zařadit citlivost a bolestivost svalů, otoky, teplo a změna barvy v postiženém místě.

Hluboká žilní trombóza se objevuje většinou u lidí nad čtyřicet let a u pacientů, kteří jsou dlouhodobě nepohybliví kvůli nemoci nebo zranění. Někdy se jí říká syndrom ekonomické třídy nebo cestovatelská trombóza, neboť dlouhé lety v dopravních letadlech, kde jsou stísněné kabiny, vedou k tragickým případům vzniku trombózy. Při dlouhém sezení bohužel krev stéká do hlubokých žil v nohou a to je příčina k vytváření prostředí pro vznik krevních sraženin.

Zvýšené riziko smrtelně nebezpečných krevních sraženin hrozí také ženám, které podstupují hormonální terapii nebo berou antikoncepční tabletky. Totéž platí i pro těhotné ženy. Lidé trpící poruchami srážlivosti krve nebo některými zdravotními potížemi, které omezují pohyblivost (srdeční vada, respirační nemoc atd.) z toho nevyjímaje. Stejně jsou ohroženi všichni, jež podstoupili ortopedické operace nebo operace břicha či pánve a nemocní s rakovinou. Pokud se vám krevní sraženina objevila jednou, může se opakovat.

Pokud častěji létáte v letadle, anebo sedíte a to bez ohledu jak dlouho, nezapomeňte pravidelně se procházet, můžete tak odvrátit hrozbu hluboké žilní trombózy. Jako prevenci před tímto potenciálně smrtelným onemocněním si lze navléct speciální punčochy nebo ponožky.

Karin Šimovcová


 
„Jsme obyčejní lidé jako vy, jen máme hendikep, se kterým náš život navenek vypadá odlišně, pro vás zdravé nezvykle. Pro kompenzaci máme různé pomůcky, ale v jádru se náš život od vašeho neliší. Radujeme se, sportujeme, bavíme se. Umíme i pracovat, i když si někteří zaměstnavatelé myslí, že s hendikepem jsme použitelní jen na ‚lepení obálek‘. Opravdu nemáme rádi, když nás druzí považují za chudáčky a litují nás.“

Náhodné obrázky z naší Galerie

Klimkovice_lazne
rakousko2011-12
IMG_1235
cyklomaraton-k24-201...
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s jejich použitím.
Více informací o používání cookies se dozvíte v tomto článku.