Cvičení s Jaroslavem Wojnarem Zooterapie Euroklíč
Rubriky Různé články Senioři za volantem

Senioři za volantem

S enioři si myslí, že stárnou pomaleji, než dřívější jedinci a po odchodu do důchodu jsou mnohdy plní elánu do cestování. S přibývajícími roky se ale řidiči musejí vyrovnávat s projevy, které se týkají toho, že stárnou. Například s tím, že jejich oči již nezaostří tak, jak by si přáli, že jejich reakce nejsou již tak rychlé jako dřív a únava se dostavuje rychleji. To však neznamená, že by senioři nesměli jezdit autem. Jen by se více měli zaměřit na své zdraví.

Podle zákona, by měl každý senior, který dovrší 65 let podstoupit preventivní prohlídku. Ta doloží jeho způsobilost k řízení vozidla. K lékaři se má opět dostavit senior-řidič opět v 68 letech a od té doby již každé dva roky.

Nemoci, vady nebo stavy určuje lékař a ten je povinný respektovat vyhlášku. Pokud se jedná o nějakou závažnější nemoc, je lékař povinen ji respektovat.

Doklad o zdravotní způsobilosti, musí řidič vozit ve svém vozidle a to proto, aby se jím při případné silniční kontrole mohl prokázat. Pokud se stane, že tento řidič doklady ve vozidle nemá, nebo jej s sebou nevozí, hrozí mu pokuta, nebo i zákaz řízení na jeden rok.

Předpokladem pro řízení je především dobrý zrak. A pokud lékař určí při řízení auta brýle, musí je řidič používat. Podle lékařů, však lidé toto doporučení podceňují. V případě, že pokud v testu na oční zrak neprojdou, mohou i přijít o řidičský průkaz a potom se velmi těžko řidičské osvědčení získává zpět. To určitě každý řidič moc dobře zná. O řidičský průkaz můžete přijít, třeba při zjištění šedého zákalu, degenerace sítnice a podobně.

S přibývajícími roky bývá také zrak mnohem náchylnější na oslnění sluncem, či dobré vidění, také jsou problémy s umělými světly, které se také s věkem zhoršuje. Starší řidiči pak snadněji přehlédnou přejíždějící auto, nebo chodce, který zrovna vstoupil do vozovky.

Kromě zdravotního stavu by řidiči auta neměli podceňovat další věci, které ovlivňují řízení. Například – užívání léků, které snižují pozornost či jízdu, třeba ve stresu, nebo v rozčilení.

V těchto případech není ohroženo zdraví řidiče, ale i ostatních účastníků silničního provozu.

Proto je nutné, aby senior docházel na preventivní lékařské prohlídky ke svému lékaři.

Věřím tomu, že mnoho seniorů tuto prohlídku absolvuje už kvůli bezpečí svého i nás chodců.

Zdenka Křístková


 
„Jsme obyčejní lidé jako vy, jen máme hendikep, se kterým náš život navenek vypadá odlišně, pro vás zdravé nezvykle. Pro kompenzaci máme různé pomůcky, ale v jádru se náš život od vašeho neliší. Radujeme se, sportujeme, bavíme se. Umíme i pracovat, i když si někteří zaměstnavatelé myslí, že s hendikepem jsme použitelní jen na ‚lepení obálek‘. Opravdu nemáme rádi, když nás druzí považují za chudáčky a litují nás.“

Náhodné obrázky z naší Galerie

37_1soutezni_den_270...
IMG_5435
P5303057
konference-karvina04
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s jejich použitím.
Více informací o používání cookies se dozvíte v tomto článku.