Cvičení s Jaroslavem Wojnarem Zooterapie Euroklíč
Rubriky Různé články Svatý Valentýn

Svatý Valentýn

E xistuje více verzí o jeho původu a životě. Všechny legendy začínají v Římském imperiu. Není příliš jasné, který konkrétní mučedník. Za vlády Claudia II. v roce 270 našeho letopočtu žily totiž dvě osoby stejného jména. Oba Valentini poskytovali útulek křesťanům, za což byli oba v Římě popraveni. Což jim vyneslo věhlas a blahořečení.

Jeden se jmenoval Valentin z Terni. Křesťanský biskup v italské provincii Terni. Císař zakázal sňatky, protože ženatí muži byli špatní vojáci. Valetin zákazu nedbal a milenecké dvojice tajně oddával. Císař ho nechal uvěznit a nutil vzdát se víry. Valentin se víry nevzdal a císař ho nechal popravit. Dále pověst praví, že se Valentin sblížil se slepou dcerou žalářníka. Stala se křesťankou a stal se zázrak – začala vidět. Když byl Valentin popraven, vysadila za hradbami mandlovník.

Katolický svatý Valentin - tzv. Římský, římský kněz popravený císařem Claudiem u Milivijského mostu. Legendy ho ztotožňují s biskupem v Terni.

Podle historických záznamů je svátek svatého Valentina směsicí římských i křesťanských tradic. Staří Římané slavili 14. února svátek bohyně Juno, která byla ochránkyní manželstvím a rodiny. S příchodem křesťanství se svátek Juno změnil na křesťanský svátek svatého Valentina.

Není dodnes jasné, jak celá legenda vznikla. Velká část světa, zejména ta anglosaská slaví den sv. Valentýna – svátek zamilovaných. Do našich zemí se dostal až po roce 1989. Někteří jej přijali s nadšením, někteří ho nemají rádi. To už je na každém. Rozhodně je svátek značně zkomercionalizovaný a pohled na hromady růžových srdíček v supermarketu mě zrovna ke slavení svátku zamilovaných nevybízí.

Eva Kozelská


 
„Jsme obyčejní lidé jako vy, jen máme hendikep, se kterým náš život navenek vypadá odlišně, pro vás zdravé nezvykle. Pro kompenzaci máme různé pomůcky, ale v jádru se náš život od vašeho neliší. Radujeme se, sportujeme, bavíme se. Umíme i pracovat, i když si někteří zaměstnavatelé myslí, že s hendikepem jsme použitelní jen na ‚lepení obálek‘. Opravdu nemáme rádi, když nás druzí považují za chudáčky a litují nás.“

Náhodné obrázky z naší Galerie

rakousko2011-09
v-dolina2010-12
PICT0131
konf-bez-barier22
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s jejich použitím.
Více informací o používání cookies se dozvíte v tomto článku.