Cvičení s Jaroslavem Wojnarem Zooterapie Euroklíč
Rubriky Různé články Aloe vera můžete pěstovat i doma

Aloe vera můžete pěstovat i doma

A loe vera je rostlina s dlouhými a tlustými listy s bílými skvrnami a s ostrými ostny na okrajích. Listy tvoří trsnaté růžice. Aloe vera má silný a dlouhý kořen. Tato rostlinka se vyznačuje hořkou a výraznou chutí. Získáváme z ní šťávu, která se suší a v různých státech světa se jmenuje stejně jako rostlina – aloe. K dostání jsou většinou šťávy ze tří druhů aloe, ale ta, která se získává z druhu Succotrine aloes je prý nejlepší pro vnitřní použití. Šťáva se rafinuje a zbavuje pěny. Je čirá a má jasnou černohnědou barvu. Pročišťuje střeva a při rýmě rozpouští hleny a hlenovité a žlučovité tělesné tekutiny, které zatěžují a poškozují žaludek. Bývá základem většiny tabletek a tišících prostředků, pročišťuje a vysouší všechny přebytečné tělesné tekutiny.

Šťávu se doporučuje pít se skořicí, muškátovým květem, zázvorem nebo anýzem. Nápoj zmírňuje bolest žaludku, zahřívá ho a tak z něj vypudí hleny. Podává se i při žloutence. Prášek z aloe se dává na čerstvě krvácející rány z toho důvodu, že výborně zastavuje krvácení a urychluje tak hojení. Používá se i k zacelování starých vředů, zvláště na intimních místech a na konečníku. Šťáva svařená s vínem a medem prý hojí odřeniny a hemeroidy. Taky nachází uplatnění při léčbě některých očních potíží, jako jsou záněty, menší poranění oka, při slzení a špatném vidění. Při bolestech hlavy se smíchává s růžovým olejem a octem a nanáší se na spánky a čelo. Dohromady s vínem hojí dásně, bolest v krku a afty. Zevně aplikovaná zpevňuje kůži. Odstraňuje ucpání střev, likviduje cizopasníky v žaludku a ve střevech. Vnitřně by se ovšem měla používat pouze pod lékařským dohledem. Ve vnitřní části listu rostliny – v rostlinném pletivu se nachází gel. Ten je známý svými protizánětlivými a antibakteriálními účinky a používá se na ošetřování menších řezných ran a popálenin, zmírňuje bolest.

Aloe vera je rostlina obsahující mnoho prospěšných látek, jako jsou vitaminy, aminokyseliny, enzymy, mono- a polysacharidy. Často je nazývaná rostlinou první pomoci, neboť zklidňuje podrážděnou kůži, obvykle po spálení sluncem. Aloe vera se přidává do celé řady kosmetických přípravků, jako jsou šampóny, vody po holení, rtěnky, tělová mléka, hydratační krémy, ale je i součástí čisticích prostředků, dětských plenek, dámských vložek, latexových rukavic atd. Aloe vera zklidňuje, působí protizánětlivě a proti plísním.

Aloe vera má tu výhodu, že ji můžete pěstovat jako pokojovou rostlinku. Nebudete k tomu potřebovat nijak velké pěstitelské zkušenosti, protože aloe se snadno ošetřuje. Postačí, když ji obrátíte na jih, hezky u okna, kde na ni bude svítit sluníčko. Pro pěstování je vhodný květináč s odvodňovacím otvorem nebo s 2,5-5 centimetrovou vrstvou kamínků na dně a pěstujte ji v písčitém substrátu. Také by se dala použít směs pro kaktusové rostliny. Poměrně brzy se začne aloe rozrůstat a po pár letech pokvete, ale u nás jen ve skleníku. Jak rostlinka poroste, tak byste ji měli přesadit do většího květináče. Výborně se jí daří na místě, kde bude mít hodně slunce. Hnojit ji stačí jednou ročně na jaře a to hnojivem pro kvetoucí rostliny. V letních měsících se doporučuje květináč s aloe dát ven. Když nastane čas aloe přesadit, je nejlepší široký než hluboký květináč. Po určité době vyraší u kořene rostliny malé odnože, a pokud pěstujete aloe vera uvnitř domu, můžete několik centimetrů vysoké odnože odstranit a přesadit do jiného květináče. V zimě rostlinka odpočívá a stačí jí malé množství závlahy, tak zbytečně nezalévejte. Před zalitím musí být zemina úplně vyschlá. Aloe se dožívá asi dvanácti let a její listy se sklízejí, až když je rostlinka tři nebo čtyři roky stará. Dojde-li k poškození listů, dokáže si je rostlinka sama zacelit.

Pokud se chystáte na výšlap do přírody, nezapomeňte si vzít aloe vera s sebou, protože v jednom listu je spousta gelu a tak ho můžete použít opakovaně. Zabalte list do potravinové fólie a vydrží vám déle než týden. Je to mnohem pohodlnější než nosit s sebou lékárničku, protože většinu toho, co obsahuje, vám zajistí jeden list aloe. Aloe vera působí hojivě na bodnutí žihadlem i hmyzí štípnutí, podvrtnutí, spáleniny od slunce a modřiny, odřeniny, popáleniny, řezné rány. A máte-li žízeň a voda není nikde poblíž, můžete sníst gel je totiž plný vody.

Karin Šimovcová


 
„Jsme obyčejní lidé jako vy, jen máme hendikep, se kterým náš život navenek vypadá odlišně, pro vás zdravé nezvykle. Pro kompenzaci máme různé pomůcky, ale v jádru se náš život od vašeho neliší. Radujeme se, sportujeme, bavíme se. Umíme i pracovat, i když si někteří zaměstnavatelé myslí, že s hendikepem jsme použitelní jen na ‚lepení obálek‘. Opravdu nemáme rádi, když nás druzí považují za chudáčky a litují nás.“

Náhodné obrázky z naší Galerie

PA062157
cyklomaraton-k24-201...
krajsky-odborn01
img_3650
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s jejich použitím.
Více informací o používání cookies se dozvíte v tomto článku.