Cvičení s Jaroslavem Wojnarem Zooterapie Euroklíč
Rubriky Různé články Agresivní muži

Agresivní muži

J e to šokující číslo, ale každou desátou ženu její partner bije a psychicky týrá. Většina těchto trpitelek si to však nejenže nechá líbit, ale dokonce své trýznitele ještě omlouvá. Mnohé ženy se chovají jak zbitý pes - jsou tiché, zničené a mlčí... Jen některé z nich najdou sílu se vzepřít a z ponižujícího svazku se osvobodit nebo na surového muže podat trestní oznámení. Ostatní mlčí. Ze stachu. Ze studu. Anebo proto, že je na ně ze strany agresora vyvíjen obrovský nátlak. K výhrůžkám, že v případě rozchodu ženě udělá ještě něco horšího.

Paní Hana zažila víc ran než pohlazení, stále stojí při svém muži. Nemá sílu ho opustit. Její utrpení začalo už o svatební noci. Dostala facku za to, že prý dělala na oslavě oči na jednoho kamaráda. Což samozřejmě nebyla vůbec pravda. Nejprve novomanželka věřila, že je to jen výjimečné „uklouznutí“. Ale reakce jejího manžela byly stále více nevypočitatelné a útočil dál. Bylo to den ode dne horší. Někdy stačila jen špatně vyžehlená košile, nebo nevhodné slovo a hned ji zmlátil.

Hana hledala pomoc v azylovém domě. Slunečními brýlemi skrývala monokl na oku. Stopy po škrcení obratně ukryla šátkem. Její manžel ji srazil ranou pěstí k zemi, smýkal ji za vlasy po pokoji a hlavou ji praštil o zeď. Jen proto, že s ním nechtěla spát. Ale po týdnu se k němu zase vrátila a odpustila mu. Je to přece její manžel. Nemůže bez něj žít. Když ji obejme a je milý, všechno mu odpustí.

Její manžel je lékař. Kdyby to vyšlo najevo, zničila by mu dobré jméno a tím i kariéru. Na to by doplatila i ona. A možná by jí nikdo nevěřil, jde přece o váženého muže. Snad bude mít jejich láska ještě šanci. Změnit zaběhané způsoby chování vyžaduje vůli, úsilí a hlavně čas - bude to každodenní nekončící práce na obou. A postižení musí konečně přestat tiše tolerovat násilí za zavřenými dveřmi. Jinak se nic nezmění.

Anna Hlisnikovská


 
„Jsme obyčejní lidé jako vy, jen máme hendikep, se kterým náš život navenek vypadá odlišně, pro vás zdravé nezvykle. Pro kompenzaci máme různé pomůcky, ale v jádru se náš život od vašeho neliší. Radujeme se, sportujeme, bavíme se. Umíme i pracovat, i když si někteří zaměstnavatelé myslí, že s hendikepem jsme použitelní jen na ‚lepení obálek‘. Opravdu nemáme rádi, když nás druzí považují za chudáčky a litují nás.“

Náhodné obrázky z naší Galerie

edf-tour-2010-bielsk...
PA062159
07-opava-jakartovice
IMG_1248
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s jejich použitím.
Více informací o používání cookies se dozvíte v tomto článku.