Cvičení s Jaroslavem Wojnarem Zooterapie Euroklíč
Rubriky Různé články Slinivka břišní a její onemocnění

Slinivka břišní a její onemocnění

S linivka, nebo–li pankreas, toto jméno dostala od řeckého anatoma Rufuse z Efezu, dlouho byla považována za nedůležitý orgán v lidském těle. Ale asi tak před sto lety z pohledu medicíny její opravdový význam, kdy jí začal být přikládán velký význam v procesu trávení. Později se však zjistilo, že tato žláza má daleko důležitější roli. Kromě vnější sekrece se v ní nacházejí buňky produkující důležité hormony s vnitřní sekrecí. Slinivka tím plní nezastupitelnou úlohu v mnoha procesech zvláště pak v metabolismu cukrů.

Slinivka vyplňuje prostor mezi žaludkem a dutou žílou se srdečnicí. Dělíme ji na tři části. Hlava ta se nachází přibližně ve výšce druhého obratle a je pevně spojena s dvanácterníkem. Na hlavu navazuje tělo, jež se nachází za žaludkem a rozprostírá se až k levé ledvině. Tělo je zakončeno zúženým ocasem. Celková délka tohoto orgánu je 12 – 16 cm. Tkáň je rozdělena do jednotlivých lalůčků, kde jsou tvořeny trávicí enzymy. Slinivka se podílí zejména na metabolismu cukrů, bílkovin a tuků. K tomu jí slouží tři enzymy.

Velmi malou část slinivky tvoří naprosto rozdílné buňky, které rozlišujeme na 4 typy. Ty se shlukují do Langerhansových ostrůvků.

O pochody našich orgánů se většinou nezajímáme až do chvíle, kdy je něco špatně a začínají se u nás projevovat nepříjemné příznaky onemocnění.

Slinivka je velmi důležitý orgán, který při podráždění má tendenci se zanítit. Záněty dělíme na chronické a akutní. Náchylnost slinivky je tak jak u všech nemocí podmíněna genetikou. Zejména to platí u nádorových onemocnění.

Slinivka stejně tak jako žlučník má nevýhodu, že se dlouho chovají asymptomaticky. Ve chvíli, kdy nastanou potíže, bývá již velikost nádoru za hranici možností současné medicíny. Buď je nádor veliký a nebo tam jsou metastáze. Tento typ rakoviny bývá poměrně agresivní a velice neochotně reaguje na léčbu. Z toho plyne špatná prognóza.

Příčiny onemocnění

Není toho mnoho, ale většinou je to:
  • alkohol – nejčastější důvod onemocnění. Alkohol ničí tkáň a může způsobit zánět,
  • špatné stravování – tučná a přepálená jídla,
  • žlučový kamínek – pokud je malý a rozhodne se cestovat může ucpat společný vývod slinivky a žlučníku. Pak žluč poškodí slinivku.

Akutní zánět slinivky břišní

Ten může vzniknout zničeho nic. Projeví se náhlou bolestí a hlavně nečekanou nad pupeční oblastí, která může vystřelovat až do zad. Příčinou je také nevolnost, zrychlení pulsu a teplota. Projevem může být také žloutenka. Při takových problémech je nutné vyhledat ihned lékaře. Léčba vyžaduje hospitalizaci, kde pod přísným dozorem je pacient monitorován a jsou mu sledovány životně důležité funkce. Je přísně zakázáno přijmout potravu ústy, podává se jen výživa a kapáky. Po složité léčbě se doporučuje střídmá strava, zákaz alkoholu a částečná dieta.

Chronický zánět slinivky břišní

Nemá tak bouřlivý nástup, zato člověka ohrožuje svými komplikacemi. Nejčastějším důvodem bývá dlouhodobé požívání alkoholu. Nemocný je apatický, celkově slabý, má nechutenství nadýmání a průjmy. Diagnózu lze zjistit z pečlivých laboratorních vyšetření. Většinou se při léčbě používají utišující léky, změní se životospráva a přísný zákaz alkoholu.

Nádory slinivky břišní

Je to onemocnění velmi nebezpečné a většinou končí smrtí pacienta do jednoho roku. Projevuje se bolesti břicha, průjmy zažívacími problémy a úbytkem váhy.

Toto onemocnění se diagnostikuje dle laboratorních vyšetření, kdy jsou vysoké jaterní testy, enzymy, markery.

Pomocí zobrazovacích metod (ultrazvuk, ERCP, CT, magnetické rezonance se lokalizuje nádor). Pak začíná léčba, která je náročná, většinou se aplikují cytostatika.

Jana Macková


 
„Jsme obyčejní lidé jako vy, jen máme hendikep, se kterým náš život navenek vypadá odlišně, pro vás zdravé nezvykle. Pro kompenzaci máme různé pomůcky, ale v jádru se náš život od vašeho neliší. Radujeme se, sportujeme, bavíme se. Umíme i pracovat, i když si někteří zaměstnavatelé myslí, že s hendikepem jsme použitelní jen na ‚lepení obálek‘. Opravdu nemáme rádi, když nás druzí považují za chudáčky a litují nás.“

Náhodné obrázky z naší Galerie

P5303062
PICT0145
edf-tour-2010-bielsk...
narozky3
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s jejich použitím.
Více informací o používání cookies se dozvíte v tomto článku.