Cvičení s Jaroslavem Wojnarem Zooterapie Euroklíč
Rubriky Různé články Édith Piaf

Édith Piaf

B yla to světoznámá oblíbená šanzionérka. Její způsob interpretace odrážel praktické zkušenosti ze života. Bylo o ní napsáno mnoho, ale i přesto je její život zahalen tajemstvím. Narodila se 19. 12. 1915 v pařížské čtvrti Belleville, kde tehdy žilo mnoho imigrantů. Údajně přišla na svět na chodníku. Její matka se narodila v Livornu, v přístavním italském městě ležící na západním okraji Toskánska. Po otci zdědila francouzsko-italský původ, po matce byla marocká Berberka.

Kariéra zpěvačky

Roku 1935 ji ve čtvrti Pigalle v Paříži objevil Louis Leplée majitel nočního klubu, který navštěvovali lidé z nižších i vyšších tříd. I když to byla ženská, která trpěla velkou trémou, tak ji přesvědčil, aby zpívala. Byla velmi malá měřila jen 142 cm. Leplée ji naučil základy vystupování na jevišti a doporučil jí, aby si na vystupování vždy brala černé šaty, které se pro ni staly pak příznačnými.

6. dubna 1936 byl Leplée zavražděn. Piaf byla vyslýchána a obviněna ze spoluúčasti na vraždě, ale nakonec byla zproštěna obžaloby. Lepléeho zabili kriminálníci, celá kauza na Piaf hodila špatné světlo a ohrožovalo tak její kariéru.

Aby si napravila renomé, najala si Reymonda Assa, se kterým měla milostný poměr. Mnoho textů k písním si většinou psala sama. V Paříži byla žádanou a velmi úspěšnou kabaretní umělkyní. Po válce se stala mezinárodně známou hvězdou, objížděla Evropu, USA, Jižní Ameriku.

Soukromý život

Její životní láska, ženatý boxer Marcel Cedroun. Zemřel při leteckém neštěstí Paříž – New York. V roce 1951 se vážně zranila při autonehodě. Zlomila si žebra a ruku a poté měla velký problém se dostat ze závislosti na morfinu a alkoholu. V roce 1952 se vdala za zpěváka Pillse a rozvedla se s ním o 4 roky později. V roce 1962 si vzala 26 – letého řeckého kadeřníka, už tenkrát cítila, že se jí život krátí, že umírá. Pár měsíců před smrtí dala publiku dárek píseň (s názvem v překladu Ne nelituji ničeho) byla tam rekapitulace jejího života. Vždy tvrdila, že by chtěla umřít mladá, což pro ni znamenalo do 50 let. A to se jí splnilo.

V roce 1963 zemřela na rakovinu jater ve věku 47 let. Je pohřbena v Paříži. Její hrob patří mezi nejnavštěvovanější. Katolická církev ji kvůli způsobu života odmítla pohřbít, ze světa odešla civilním obřadem.

Jana Macková


 
„Jsme obyčejní lidé jako vy, jen máme hendikep, se kterým náš život navenek vypadá odlišně, pro vás zdravé nezvykle. Pro kompenzaci máme různé pomůcky, ale v jádru se náš život od vašeho neliší. Radujeme se, sportujeme, bavíme se. Umíme i pracovat, i když si někteří zaměstnavatelé myslí, že s hendikepem jsme použitelní jen na ‚lepení obálek‘. Opravdu nemáme rádi, když nás druzí považují za chudáčky a litují nás.“

Náhodné obrázky z naší Galerie

85_ruzne_0110-0944
13_zahajeni_2609-102...
edf-tour-2010-bielsk...
PICT0159
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s jejich použitím.
Více informací o používání cookies se dozvíte v tomto článku.