Cvičení s Jaroslavem Wojnarem Zooterapie Euroklíč
Rubriky Různé články Jak po zimě předejít jarní únavě?

Jak po zimě předejít jarní únavě?

J arní únava se projevuje mezi březnem a květnem, znamená to, že po několik týdnů je snížená naše výkonnost zapříčiněná převážně únavou, tělesnou vysíleností, podrážděností a značným kolísáním nálad. Může se projevovat i ztrátou zájmů o cokoli. Dle odborníků, jedna z příčin spočívá v biorytmu člověka, protože z počátku roku se naše vnitřní hodiny do určité míry zpomalují a organismus je jimi ještě stále nastaven na zimní modus a tak bývá pro organismus obtížné se znovu přizpůsobit stoupajícímu sluníčku a tudíž jeho delšímu intenzivnějšímu působení. Takovéhle přizpůsobování začínáme pociťovat jako jarní únavu.

Ale i další okolnosti se podílejí na jarní únavě, jako je například nedostatek pohybu, který oslabuje srdce a krevní oběh, také příliš velké množství nezdravého jídla, které dodává organismu málo vitaminů a minerálních látek. Ani střídání počasí mezi nízkým a vysokým tlakem nejsou optimální, neboť ještě více zatěžuje již dost vyčerpaný organismus. Naštěstí jarní únava je pro většinu lidí pouze přechodné oslabení jejich dobrého zdraví. Riziko nastává pouze tehdy, kdy organismus byl vystaven dlouhodobému působení nadměrného stresu a tak leckdy se stav zhorší a může přerůst v těžký trvalý stav vyčerpání a tito lidé pak obzvlášť na jaře, končí v lékařských ordinacích.

Proti jarní únavě se dá bojovat tím, že se začnete pohybovat co nejdéle na čerstvém vzduchu a zároveň si tak posílíte krevní oběh a nervy. Pokud začnete procvičovat svoje tělo u otevřeného okna a přes den si rychlým krokem třeba vyjdete na procházku, máte vyhráno. Ideální by bylo ještě po skončení práce pravidelně provozovat třeba jízdu na kole, běhat, plavat a dle odborníků bychom toto sportování měli zařazovat minimálně třikrát do týdne a to alespoň po dobu 30 minut. Důležitá je i hodina kdy se rozhodnete pro sportovní aktivitu, a nejlepší čas je po 17. hodině, kdy je tréninkový efekt prý zaručeně nejvyšší.

Sluníčko má pozitivní vliv na naši psychiku, čím déle působí sluneční svit na tělo, tím silnější je účinek na epifýzu neboli šišinku a tím rychleji a správným způsobem jsou nastaveny naše vnitřní hodiny a organismus je tak nastaven do určité míry na jarní čas. Více sluníčka přes kůži způsobuje zvýšenou tvorbu vitaminu D a díky jemu je náš organismus povzbuzen a vzpružen, co víc si přát.

Co se týká jídelníčku, je doporučována lehká strava, abyste organismus zbytečně ještě více nezatěžovali trávením hůře stravitelných pokrmů. Porce byste si měli zmenšit a sestavit, nemělo by chybět na vašem stole u snídaně: ovoce, celozrnné vločky, jogurt, tvaroh, kefír, ovocné šťávy, nebo műsli s mlékem. K obědu je výborné si dopřát grilované maso se spoustou zeleného salátu a k tomu minerálku nebo ovocnou šťávu. Večer vám postačí něco lehkého jako u snídaně. A pokud jste velcí jedlíci, dejte si i víckrát za den svačinku v podobě jogurtu, jablíčka nebo knäckebrotu, určitě tím nic nepokazíte a na vaši energii to bude znát.

Ráno se myjte střídavou sprchou, ledová voda umí pořádně probudit a zahnat únavu. I během dne můžete opakovaně provádět koupele předloktí, kde položíte paže až na lokty do proudu studené vody nebo pod něj na dobu 15 až 25 sekund a pak z nich přebytečnou vodu pouze vytřepejte a nechte kůži oschnout na vzduchu.

Účinné v boji proti jarní únavě jsou i vitaminy a minerální látky. Během zimy se jich tělu moc nedostává i přesto, že se snažíme konzumovat hodně ovoce a zeleniny, není v nich obsažena taková míra živin, aby pokryla jejich skutečnou potřebu. Proto byste se měli i zaměřit na preparáty prodejné v lékárnách obohacené o vitamin C, vitamin E a betakarotén a z minerálních látek by neměl chybět hořčík, vápník, železo.

Zapomeňte na kouření a alkohol, protože po jejich krátkém povzbuzujícím účinku budete jarní únavu pociťovat ještě silněji než předtím. Nikotin působí v těle mnoho škod a to především na cévách a cigaretový kouř navíc obsahuje obrovské množství karcinogenních látek. Raději si dopřávejte hodně odpočinku a klidu, takovéto odpolední, půlhodinové zdřímnutí je v tomto období důležitější než kdy jindy. Ráno vstávejte vždy o něco dříve, ať nový den nezačínáte ve spěchu a nervozitě.

Karin Šimovcová


 
„Jsme obyčejní lidé jako vy, jen máme hendikep, se kterým náš život navenek vypadá odlišně, pro vás zdravé nezvykle. Pro kompenzaci máme různé pomůcky, ale v jádru se náš život od vašeho neliší. Radujeme se, sportujeme, bavíme se. Umíme i pracovat, i když si někteří zaměstnavatelé myslí, že s hendikepem jsme použitelní jen na ‚lepení obálek‘. Opravdu nemáme rádi, když nás druzí považují za chudáčky a litují nás.“

Náhodné obrázky z naší Galerie

74_2soutezni_den_290...
P5303047
08_prijezd_2509-0731
rakousko2011-02
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s jejich použitím.
Více informací o používání cookies se dozvíte v tomto článku.