Cvičení s Jaroslavem Wojnarem Zooterapie Euroklíč
Rubriky Různé články Sbírky na charity

Sbírky na charity

K amarád mi nedávno vyprávěl, jakým originálním a účinným způsobem se naučil zbavovat lidí, kteří mu na ulici za dvacku až „dejte klidně stovku“ vnucují nejrůznější samolepky, přívěsky či magnetky ve jménu té či oné charity. Některé sbírky jistě mají své opodstatnění a jak jsme se shodli, oba rádi přispějeme, pokud přesně víme, komu nebo čemu naše peníze prospějí, ale ani jeden z nás nemá k „pouličním charitám“ přílišnou důvěru a většinou ani čas nebo chuť prověřovat, zda jde skutečně o dobrou věc či podvod. A tak pro jistotu před všemi těmito výběrčími i s jejich kasičkami, doma sešitými veverkami, joji a samolepkami, které si stejně nikam nenalepíte, prcháme s omluvným úsměvem, sklopenýma očima a pocitem provinění. Protože co když zrovna „tendleten fakticky vybírá na postižený děti nebo opuštěný pejsky!?“

Kamarád proto přišel s pozoruhodným, takřka geniálním řešením, jak těmto charitářům čelit hrdě a beze studu, že je člověk škrt bez špetky empatie a soucitu k potřebným. „Je to jednoduchý,“ prozradil mi, pokaždé když mě někdo z nich osloví, abych mu dal dvacku na sirotky, zbaběle neutíkám, ale sebejistě dotyčnému řeknu ne, že již přispívám na konto Paraple. Místo vyčítavých pohrdlivých pohledů, se mi dostane uctivého uznání a kasičkář mě přestane pronásledovat.

Myslím si, že každý by měl podle svých možností přispět na charitu. Zůstane ve mně aspoň pocit a radost z toho, že aspoň malou kapkou přispěji na konto nemocným a chudým lidem, kteří to potřebují.

Zdenka Křístková


 
„Jsme obyčejní lidé jako vy, jen máme hendikep, se kterým náš život navenek vypadá odlišně, pro vás zdravé nezvykle. Pro kompenzaci máme různé pomůcky, ale v jádru se náš život od vašeho neliší. Radujeme se, sportujeme, bavíme se. Umíme i pracovat, i když si někteří zaměstnavatelé myslí, že s hendikepem jsme použitelní jen na ‚lepení obálek‘. Opravdu nemáme rádi, když nás druzí považují za chudáčky a litují nás.“

Náhodné obrázky z naší Galerie

hipo2
p1140653
18
okolo-msk2011-109
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s jejich použitím.
Více informací o používání cookies se dozvíte v tomto článku.