Cvičení s Jaroslavem Wojnarem Zooterapie Euroklíč
Rubriky Různé články Magdalena Dobromila Rettigová

Magdalena Dobromila Rettigová

D ívčím jménem Artmannová se narodila 31. Ledna ve Všeradicích. V dětství přišla o otce i sourozence. Matka se s malou Magdalénou odstěhovala nejdříve do Plzně a později do Prahy. Již od mala projevovala vysokou inteligenci. Matka ji až v deseti letech poslala do školy. Do svých 18 let neuměla česky. Až sňatkem s právníkem Janem Aloisem Sudipravem Rettigem se z ní stala vlastenecky orientovaná buditelka. Ten zastával funkci radního převážně ve východních Čechách. Posledních 11 let v Litomyšli.

Podporoval svoji ženu, byl uznalý k jejím vlohám, měl porozumění pro svou pracovitou a aktivní ženu. Její první literární pokusy byly psány ještě německy. Pod vlivem svého muže a přátel začala psát česky. Začala psát drobné práce. Později vydala několik knih, určené pro dospívající dívky. Nejznámější je ovšem její Domácí kuchařka. Poprvé byla vydaná v roce 1896 a během dalších sto let ještě několikrát. Magdaléna Dobromila Rettigová zemřela v Litomyšli 5. srpna 1845.

Eva Kozelská


 
„Jsme obyčejní lidé jako vy, jen máme hendikep, se kterým náš život navenek vypadá odlišně, pro vás zdravé nezvykle. Pro kompenzaci máme různé pomůcky, ale v jádru se náš život od vašeho neliší. Radujeme se, sportujeme, bavíme se. Umíme i pracovat, i když si někteří zaměstnavatelé myslí, že s hendikepem jsme použitelní jen na ‚lepení obálek‘. Opravdu nemáme rádi, když nás druzí považují za chudáčky a litují nás.“

Náhodné obrázky z naší Galerie

02-opava-jakartovice
luhacovice-10
rovna_prava_pro_vsec...
P6265903
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s jejich použitím.
Více informací o používání cookies se dozvíte v tomto článku.