Cvičení s Jaroslavem Wojnarem Zooterapie Euroklíč
Rubriky Různé články Proč jíst brokolici?

Proč jíst brokolici?

B rokolice významně přispívá k prevenci proti rakovině. Jejím konzumováním si zvyšujete nejen imunitu a snižujete výskyt šedého zákalu, ale podpoříte si i srdečně-cévní systém a kosti a zároveň zabraňujete poškozování plodu, který souvisí s nedostatkem kyseliny listové během těhotenství.

V brokolici najdeme obrovské množství živin při nízkém kalorickém obsahu. Brokolice náleží do skupiny Brassica neboli košťálové zeleniny. Původně rostla brokolice na pobřeží Středozemního moře, pěstovali ji Římané, posléze Italové a v současné době je rozšířená po celém světě. Italští emigranti přivezli brokolici do Ameriky.

Brokolice je lahodné chuti, má vláknité stonky a hlavu plnou růžiček. Doporučuje se jíst, protože má protirakovinový účinek a rakovina v těle se vyvíjí dlouhodobě a začíná poruchami na buněčné úrovni a končí za 10 až 20 let diagnózou rakoviny. Vědci se stále usilovněji snaží najít léčbu této zákeřné nemoci, ale mnozí z nich zjistili, že rakovině lze snadněji zabránit než ji léčit. A proto se přikládá velký důraz na výživu, protože právě ona nám nabízí nejvhodnější možnost, jak se chránit před rakovinou. Špatná strava se podílí na rozvoji rakoviny a konzumace brokolice a dalších druhů košťálové zeleniny působí preventivně proti této nemoci. Podle výzkumu, z košťálové zeleniny nejefektivněji působí proti rakovině brokolice, zelí, růžičková kapusta.

Výraznou vůni a trošku nahořklou chuť brokolice, zelí a ostatní košťálové zeleniny způsobuje přítomnost sloučenin síry a ta chrání rostlinu před škůdci a zvířaty. Brokolice je zdrojem dalších výborných látek, které tak z této zeleniny dělají hvězdu v boji proti rakovině. Především se jedná o vitamin C, jenž je v prevenci rakoviny nepostradatelný a v brokolici je ho obsaženo opravdu hodně. Dále je to vláknina, ta hraje podstatnou roli při snižování rizika rakoviny. Brokolice je taková vitamínová bomba, neboť účinně působí i proti bakterii Helcobacter pylori, což je nejedna z příčin vředové nemoci a rakoviny žaludku. Brokolice a další košťálová zelenina obsahuje kyselinu listovou, vitamin B, který chrání před poškozením plodu.

Starší lidé jsou často postiženi šedým zákalem a brokolice obsahuje karotenoid antioxidant lutein a zeaxantin a také vitamin C, a oba tyto karotenoidy se koncentrují v čočce a sítnici oka. Podle výzkumů se u osob konzumujících brokolici častěji než dvakrát týdně snížilo riziko šedého zákalu o 23 % ve srovnání s jedinci, kteří jedli brokolici méně než jednou měsíčně. Lutein a zeaxantin s vitaminem C chrání oči před volnými radikály z ultrafialového záření.

Brokolice a košťálová zelenina podporuje tvorbu kostí a díky obsaženému vitaminu C je tak zvýšeno vstřebávání vápníku. Z brokolice se také uvolňuje vitamin K, který je nepostradatelný pro krevní srážlivost a tvorbu kostí. Kdybychom to měli shrnout tak brokolice obsahuje flavonoidy, karotenoidy, vitamin C, kyselinu listovou a draslík a tak ochraňuje i před srdečními nemocemi. Najdeme v ní i velké množství vlákniny, vitaminu E a B6 pro zdravé srdíčko. Brokolice taky jako jedna z mála druhů zeleniny je zdrojem koenzymu Q10, v tuku rozpustného antioxidantu, který se podílí na výrobě energie v těle a to obzvlášť u osob s diagnostikovanou srdeční nemocí, neboť koenzym Q10 snižuje poškození srdce a cév.

Jednou z obrovských výhod brokolice je její snadná dostupnost a v supermarketech ji koupíte po celý rok. Nejvíce látek se samozřejmě nachází v čerstvé brokolici, ale i zmražená obsahuje prospěšné živiny. Vždy kupujte mladou brokolici, stará je tuhá a zapáchá. Nejvhodnější příprava je dušení nebo ohřátí v mikrovlnné troubě v malém množství vody, protože vařením se z brokolice ztrácí až 50 % vitaminu C.

Karin Šimovcová


 
„Jsme obyčejní lidé jako vy, jen máme hendikep, se kterým náš život navenek vypadá odlišně, pro vás zdravé nezvykle. Pro kompenzaci máme různé pomůcky, ale v jádru se náš život od vašeho neliší. Radujeme se, sportujeme, bavíme se. Umíme i pracovat, i když si někteří zaměstnavatelé myslí, že s hendikepem jsme použitelní jen na ‚lepení obálek‘. Opravdu nemáme rádi, když nás druzí považují za chudáčky a litují nás.“

Náhodné obrázky z naší Galerie

img_9040
18
09-opava-jakartovice
okolo-msk2011-501
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s jejich použitím.
Více informací o používání cookies se dozvíte v tomto článku.