Cvičení s Jaroslavem Wojnarem Zooterapie Euroklíč
Rubriky Různé články Jan Blažej Santini-Aichel

Jan Blažej Santini-Aichel

eský architekt italského původu. Narodil se 3. února 1677. Proslavil se barokní gotikou. Narodil se jako prvorozený do vážené rodiny kameníka a byl pokřtěn v chrámu svatého Víta jako Jan Blažej Aichl. Narodil se ochrnutý, což mu bránilo převzít otcovu kamenickou dílnu. Kromě kamenictví studoval i malířství. V Itálii získal kvalifikaci architekta. Po roce 1700 už realizoval stavby. V roce 1703 úspěšně pokračoval v přestavbě klášterního kostela Nanebevzetí Panny Marie a svatého Jana Křtitele v Sedlci. Dostavuje kostel Panny Marie Božské Prozřetelnosti. Santini pracuje pro významnou klientelu. Získavá velké, náročné zakázky, je velmi uznávaný, vážený a obdivovaný.

Santini zemřel po delší nemoci 7. prosince 1723 v Praze. Je pochován na již dnes zrušeném hřbitově u bývalého kostela Svatého Jana Křtitele v dnešní Šporkově ulici.

Dnes odborníci i veřejnost vyhledává jeho stavby. Upoutávají pozoruhodným charakterem vnějších tvarů i zvláštním využitím vnitřních prostorů pro světelné vyjádření a akustiku. Překvapuje odvážným technickým řešením. Za 23 let plodného projektantského působení navrhl téměř stovku sakrálních, palácových i hospodářských staveb.

Eva Kozelská


 
„Jsme obyčejní lidé jako vy, jen máme hendikep, se kterým náš život navenek vypadá odlišně, pro vás zdravé nezvykle. Pro kompenzaci máme různé pomůcky, ale v jádru se náš život od vašeho neliší. Radujeme se, sportujeme, bavíme se. Umíme i pracovat, i když si někteří zaměstnavatelé myslí, že s hendikepem jsme použitelní jen na ‚lepení obálek‘. Opravdu nemáme rádi, když nás druzí považují za chudáčky a litují nás.“

Náhodné obrázky z naší Galerie

img_3675
08-opava-jakartovice
P5303042
img_3744
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s jejich použitím.
Více informací o používání cookies se dozvíte v tomto článku.