Cvičení s Jaroslavem Wojnarem Zooterapie Euroklíč
Rubriky Různé články Průjem – střevní onemocnění

Průjem – střevní onemocnění

M ezi nejúčinnější obranné mechanismy organismu patří silný průjem. Tímto se tělo zbavuje škodlivých látek. Průjem v tomto případě má vlastně očistnou úlohu. Nedoporučuje se jíst hned tabletky ba naopak pít hodně tekutin, aby se střeva a organismus pořádně vyčistil. Pokud průjem trvá déle než 2 týdny, pak je nutné vyhledat lékaře, aby se vyloučila vážnější diagnóza.

Jak průjem vzniká?

Jsou tady 4 mechanismy, které vedou ke vzniku průjmu.
  • narušený pohyb střev (zpomalení, i zrychlení)
  • nahromadění látky, které vážou vodu ve střevě
  • zanítí střevní sliznici
  • nadměrně vylučují sůl a vodu

Není průjem jako průjem

Dělí se podle délky onemocnění na akutní nebo chronické

Akutní
Postihne člověka náhle a na krátkou dobu asi tak max. 14 dní. Způsobit jej mohou viry nebo bakterie, které napadají trávicí ústrojí. Třetinu průjmových onemocnění mohou způsobit viry. Mohou způsobit průjem u každého člověka, bez ohledu na věk. Vyskytuje se zejména u dětí. Jakmile se viry dostanou do těla, proniká do enterocytů buněk nacházejícím se v tlustém střevě. Tady se množí a ničí buňky a brání tak ke správnému vstřebávání tekutin.

Průjmové onemocnění mohou způsobit i bakterie, které se dostanou do zažívacího ústrojí a k tomu přispívá
  • nedodržení hygienických zásad (mytí rukou),
  • kontaminované vejce,
  • nedostatečné mytí zeleniny a ovoce,
  • špatné tepelné zpracování masa,
  • kontaminované maso a mléčné výrobky.
Bakteriální průjmy se objevují zpravidla náhle. Přidat se může horečka i slabost. S bakteriálními průjmy se mohou setkat lidé nejen v zahraničí a exotických zemích. Ale i doma.

Při průjmu se vyhýbejte!

Kořeněným jídlům, celozrným chlebům, těstovinám, ovesným vločkám, broskvím jablkám, švestkám, hruškám, okurkám. Tyto věci mohou průjem zesilovat. Nezatěžujme proto trávicí ústrojí nevhodnou potravou. Problémy střev může také zhoršit zmrzlina. Vyhýbejte se také kofeinu a alkoholu, účinkují totiž dehydračně, protože povzbuzují ledviny ke zvýšenému močení.

Kdy vyhledat pomoc lékaře?

Průjmové onemocnění není dobré podceňovat. Pokud trvá déle než 2 týdny a ve stolici se vyskytne krev, jsou horečky a zvracení je nutné vyhledat lékaře.

Jana Macková


 
„Jsme obyčejní lidé jako vy, jen máme hendikep, se kterým náš život navenek vypadá odlišně, pro vás zdravé nezvykle. Pro kompenzaci máme různé pomůcky, ale v jádru se náš život od vašeho neliší. Radujeme se, sportujeme, bavíme se. Umíme i pracovat, i když si někteří zaměstnavatelé myslí, že s hendikepem jsme použitelní jen na ‚lepení obálek‘. Opravdu nemáme rádi, když nás druzí považují za chudáčky a litují nás.“

Náhodné obrázky z naší Galerie

P6231617
P6231604
p1140653
krajske_shromazdeni_...
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s jejich použitím.
Více informací o používání cookies se dozvíte v tomto článku.