Cvičení s Jaroslavem Wojnarem Zooterapie Euroklíč
Rubriky Různé články Těhotenství

Těhotenství

T ěhotenství a jeho délka se počítá od prvního dne poslední menstruace. Jedním z prvotních příznaků může být ranní nevolnost, únava a časté močení. Je to nejkrásnější období v životě ženy. Jedná se o proces, při kterém žena vynosí živého potomka. Začíná početím, což je proces oplodnění ženského vajíčka spermiemi a končí okamžikem, kdy může plod samostatně žít mimo dělohu, tedy porodem nebo císařským řezem. Těhotenství trvá 40 týdnů.

Život s miminkem bývá v počátku náročný a to tím spíše, jedná – li se o prvního potomka. Na počátku se maminka musí vyrovnat s obdobím tzv. šestinedělí, během, kterého se tělo snaží postupně zregenerovat po porodu a miminko zároveň vyžaduje zvýšenou péči. Šestinedělí může být doprovázeno i poporodní laktační psychózou. Pro maminku i miminko je velmi důležité správné kojení, které však může být zkomplikováno bolestí, zánětem prsu popřípadě i nedostatkem mateřského mléka.

Jak správně držet miminko?
Každé miminko vyžaduje šetrné zacházení. Mnoho maminek se už při pohledu na svého drobečka strachuje.

Proč je důležité správné držení?
Malé miminko bychom vždy měli nosit ve vodorovné poloze. Mnoho rodičů ho nosí svisle, což není příznivé pro vývoj břišního a zádového svalstva. Miminko by se mělo držet tak, abychom mu nějak neublížili, ne vždy je to na 100 % správně. Miminko bychom měli držet ve vodorovné poloze. Dále je třeba miminko držet pod hlavičkou, pokud jej budete nosit svisle, je možné, že mu budete přetěžovat krční páteř, což později může způsobit skoliózu nebo jinou vadu, s kterou se bude potýkat celý život.

S miminkem jednejte vždy šetrně. Vždy by mělo mít hlavičku podepřenou, která mu nikdy nesmí přepadávat dozadu. Jestliže chcete, aby se miminko po kojení říhlo, dejte ho čelem na svůj hrudník. Relaxační poloha může být v sedě, opět ale hlídejte hlavičku a záda až do té doby, dokud není dítě schopné ji držet samo. Nevhodné jdou polohy, kdy se stlačuje bříško a žaludek.

Jana Macková


 
„Jsme obyčejní lidé jako vy, jen máme hendikep, se kterým náš život navenek vypadá odlišně, pro vás zdravé nezvykle. Pro kompenzaci máme různé pomůcky, ale v jádru se náš život od vašeho neliší. Radujeme se, sportujeme, bavíme se. Umíme i pracovat, i když si někteří zaměstnavatelé myslí, že s hendikepem jsme použitelní jen na ‚lepení obálek‘. Opravdu nemáme rádi, když nás druzí považují za chudáčky a litují nás.“

Náhodné obrázky z naší Galerie

37_1soutezni_den_270...
12-opava-jakartovice
P6265909
img_9166
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s jejich použitím.
Více informací o používání cookies se dozvíte v tomto článku.