Cvičení s Jaroslavem Wojnarem Zooterapie Euroklíč
Rubriky Různé články Ukončení pracovního poměru

Ukončení pracovního poměru

P okud se blíží doba ukončení pracovního poměru, je dobré začít si shánět nové zaměstnání již dopředu. Můžeme se pokusit najít si práci pomocí internetu na portále Ministerstva práce a sociálních věcí. Na těchto stránkách se volné pracovní místa okamžitě zobrazují a to může být velkou výhodou. V případě, že se na těchto stránkách zaregistrujeme, budou nám každý den posílat volná pracovní místa. Registrace se provádí z důvodu zabezpečení osobních údajů a k identifikaci uživatele.

Když si z nabídky volných pracovních míst nic nevybereme, můžeme si na portále vytvořit vlastní inzerát „Hledám práci“. K inzerátu se přikládá životopis, ve kterém můžeme následně provádět potřebné úpravy.

K hledání nového zaměstnání můžeme využít i různé agentury práce.

Bohužel, často se nová práce nedaří sehnat. V tom případě je dobré zaregistrovat se na úřadu práce.
Jak postupovat při registraci na úřadu práce
  • K první návštěvě úřadu práce je nutné si vzít občanský průkaz, doklad o ukončení pracovního poměru, potvrzení o minulém zaměstnání, potvrzení o ukončené náhradní době a evidenční list důchodového pojištění.
  • Uchazeč o zaměstnání musí nejprve požádat úřad práce o zařazení do evidence zájemců o zaměstnání.
  • To učiní tak, že vyplní Žádost o zprostředkování zaměstnání. O zprostředkování zaměstnání je vhodné žádat nejpozději tří pracovní dny po ukončení zaměstnání. Pokud se tak stane, bude uchazeč do evidence zařazený ode dne, kdy mu skončilo zaměstnání.
  • Žádost o zprostředkování zaměstnání je nutné podat osobně na úřadu práce.
  • K Žádosti o zprostředkování zaměstnání je možné přiložit i Žádost o podporu v nezaměstnanosti.
  • Výše podpory se vypočítává z průměrného měsíčního čistého výdělku z posledního zaměstnání. První dva měsíce to činí 65 %, další dva měsíce pak 50 % a zbývající dobu 45 %.
  • Lidé do 50 let mají nárok na podporu 5 měsíců, od 50 do 55 let je podpora vyplácená po dobu 8 měsíců a těm, kteří mají víc jak 55 let, bude podpora vyplácená 11 měsíců.
  • Nárok na podporu má ten, kdo během posledních dvou let před zařazením do evidence uchazečů o zaměstnání získal například zaměstnáním důchodové pojištění v délce alespoň 12 měsíců. Další podmínkou je evidence na ÚP. Ten, kdo pobírá starobní a plný invalidní důchod nemá na podporu v nezaměstnanosti nárok. Podporu nedostane ani ten, kdo byl ze zaměstnání propuštěn kvůli hrubému porušení povinnosti zaměstnance.
  • V případě, že se podaří sehnat práci, je povinnost nástup do zaměstnání hlásit úřadu práce nejpozději do 8 kalendářních dnů. V případě přivýdělku je povinnost to nahlásit nejpozději v den nástupu do zaměstnání.

Jarmila Jalowiczorová


 
„Jsme obyčejní lidé jako vy, jen máme hendikep, se kterým náš život navenek vypadá odlišně, pro vás zdravé nezvykle. Pro kompenzaci máme různé pomůcky, ale v jádru se náš život od vašeho neliší. Radujeme se, sportujeme, bavíme se. Umíme i pracovat, i když si někteří zaměstnavatelé myslí, že s hendikepem jsme použitelní jen na ‚lepení obálek‘. Opravdu nemáme rádi, když nás druzí považují za chudáčky a litují nás.“

Náhodné obrázky z naší Galerie

rovna_prava_pro_vsec...
konf-bez-barier19
img_3674
P6265897
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s jejich použitím.
Více informací o používání cookies se dozvíte v tomto článku.