Cvičení s Jaroslavem Wojnarem Zooterapie Euroklíč
Rubriky Různé články Kdysi bylo zelí spolu s bramborami základní potravinou na vesnici

Kdysi bylo zelí spolu s bramborami základní potravinou na vesnici

A le i v současné době, každého zahradníka jistě potěší pohled na plný lán velkých zelných hlávek. V nejtěžších dobách právě zelí a brambory tvořily základní potravinu, která v nouzi zajišťovala přežití. Přitom si málokdo uvědomoval, že zelí nejenom nasycovalo, ale i léčilo a tak se vlastně na přežití podílelo dvojnásobně.

V době minulé se zelí pěstovalo hlavně k léčení a pojmenovali ho „lékem chudých“. Zelí byste měli jíst pokud možno syrové a to ve formě salátů nebo kvašené. Jeho ozdravná kúra spočívá především v pročištění a dezinfekci střev a dokonce při cholerových epidemiích právě zelí mělo obrovský podíl na záchraně životů, neboť kdo jedl hodně zelí, neonemocněl. V dnešní době už víme, že zelí léčí žaludek a střeva po požití zkažených potravin, nebo při otravách masem, uvolňuje plynatost a likviduje střevní parazity. Je zdrojem velkého množství vitaminu C a podporuje tvorbu krve a snižuje hladinu cukru v krvi. Nemocným cukrovkou se proto doporučuje, aby každé ráno nalačno snědli hrst kyselého zelí. Když ve šťávě z kyselého zelí povaříte zlatobýl tak tento odvar vás může zbavit ledvinových a žlučových kamenů, a kde nepomůže odvar je bohužel nutná operace. Čerstvá syrová šťáva ze zelí urychluje léčbu vředové choroby žaludku a dvanácterníku. Listy z hlávkového zelí můžete využít i při vnější léčbě. Vložíte je mezi dva kousky plátna, naklepete na desce paličkou a přežehlíte žehličkou, aby změkly. Poté přiložíte na bolavé místo, přikryjete igelitem a ponechejte tak nejlépe přes noc. Takto připravené listy prý odstraňují bolesti při revmatismu, scelují tkáň po poraněních a popáleninách, léčí vředy a rány, dezinfikují a jsou dobrým pomocníkem při poštípání hmyzem.

Čerstvá zelná šťáva smíchaná s bílým vínem v poměru 2:1 se kape vlažná do ucha při slábnoucím sluchu a hluchotě, no nebyly naše babičky moudré? A kdo by si rád pochutnal na zelí, tak výborné je zelí s křenem. Příprava je velmi snadná a rychlá.

Budete potřebovat: zelí 2,5 kg, cibuli 0,5 kg, půl hoř. sklenky postrouhaného křenu, půl deka bez kuliček – sáček, 3,7dc octa, 20 dkg cukru, 1hořčičná sklenka oleje, trošku soli. Zelí nakrájejte, cibuli také. Všechno promíchejte a nechejte naležet 24 hodin. Opravdu výborná pochoutka a hlavně neskutečně levný lék.

Karin Šimovcová


 
„Jsme obyčejní lidé jako vy, jen máme hendikep, se kterým náš život navenek vypadá odlišně, pro vás zdravé nezvykle. Pro kompenzaci máme různé pomůcky, ale v jádru se náš život od vašeho neliší. Radujeme se, sportujeme, bavíme se. Umíme i pracovat, i když si někteří zaměstnavatelé myslí, že s hendikepem jsme použitelní jen na ‚lepení obálek‘. Opravdu nemáme rádi, když nás druzí považují za chudáčky a litují nás.“

Náhodné obrázky z naší Galerie

img_3718
priprava2011-06
P1090997
P5303053
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s jejich použitím.
Více informací o používání cookies se dozvíte v tomto článku.