Cvičení s Jaroslavem Wojnarem Zooterapie Euroklíč
Rubriky Různé články Vnuk královny Viktorie

Vnuk královny Viktorie

K rálovna Viktorie měla jistě více vnoučat, proto z názvu článku nelze vyčíst, které významné osobnosti se bude článek týkat. Prozradím vám to bez dalšího napínání. Řeč bude o Vilému II. Pruském. Vilém II. Pruský přišel na svět 27. ledna 1859 v Berlíně. To znamená, že minulé pondělí by tento vladař oslavil 155. narozeniny.

Narodil se jako syn německého císaře a pruského krále Fridricha III. z rodu Hohenzollernů a Viktorie Sasko-Koburské. Byl nejstarším vnukem anglické královny Viktorie. Vilém svou babičku poslouchal a obdivoval. Dokud byla zmíněná panovnice naživu, napomínala vnuka kvůli jeho špatným činům a jak se říká, držela ho „na uzdě“. Když se Vilém II. narodil, byla jeho levá ruka částečně ochrnutá. O to přísnější byla jeho výchova a o to víc se na něj tlačilo.

V roce 1888 zemřel císař Vilém I. Na trůn po něm nastoupil jeho syn Fridrich III. Ten byl však smrtelně nemocný a jeho vláda trvala devadesát devět dní. Tak se stal císařem jeho syn Vilém II. Bylo mu tehdy dvacet devět let a ambice mu nechyběly. Jelikož se ve zmíněném roce vystřídali na trůně hned tři císaři, známe dodneška rok 1888 jako rok tří císařů. S kancléřem Bismarckem si nový císař příliš nerozuměl. Chtěl totiž dělat kancléře sám sobě. Rozpory těchto dvou mužů, které byly jak politické tak osobní povahy, skončily pro císaře vítězstvím. Již v roce 1890 totiž Bismarck odešel z politiky. Imperialismus a bohužel i nacionalismus, to byly dva politické směry, kterých se Vilém držel. Toužil po tom, aby i Německo, stejně jako Anglie nebo Francie, získalo své kolonie. Politiku vedl v duchu militarismu. Veřejné mínění, a především němečtí generálové mu byli dobrými pomocníky. Tento císař se stal přítelem Františka Ferdinanda d´Este, rakouského korunního prince, který tento titul získal po smrti korunního prince Rudolfa. Vilémovo chování k Františkově manželce Žofii chotkové bylo hodno příští císařovny. Zpráva o tom, že oba zahynuli při atentátu v Sarajevu císaře velmi pobouřila. Nejen jako přítele, ale i jako vladaře. Byl to právě on, kdo naléhal, aby František Josef I. vyhlásil Srbsku válku.

Když 9. listopadu 1918 došlo k převratu a Pruské království zaniklo, k této události se přičinili i pruští důstojníci, císař pochopil, že nejrozumnější bude, vzdá-li se svého titulu. Historie mu dala za pravdu a potvrdila, že se tehdy rozhodl správně. Vilém II. sice ze začátku neměl v plánu vzdát se také pruské koruny, události ho však donutily i k tomuto kroku. Znamenalo to konec vlády Hohenzollernů. V Braniborsku trvala tato vláda neuvěřitelných pět set let. Prusko bylo v rukou zmíněného rodu po dobu dvou staletí a Německo padesát osm let. Součástí Čl. 227 Versailleské smlouvy byla i veřejná žaloba na Viléma II. Důvodem pro její vznesení bylo „nejhrubší porušení zásad mezinárodní mravnosti a posvátné autority smluv“. Císař měl být souzen zvláštním tribunálem. Vilém však soudu i trestu unikl. Poslechl totiž radu maršála Hindenburga a odjel do exilu v Nizozemsku. Ještě před tím ale oznámil říšský kancléř Maxmilián Bádenský, že se Vilém vzdal trůnu, chcete-li, že abdikoval.

Ani pobyt v exilu nezměnil nacionalistické myšlení tohoto panovníka. Vítězství Hitlera nad Francií mu způsobovala radost. V té době už bývalý císař se dokonce s Adolfem Hitlerem a několika nacistickými pohlaváry setkal ještě před válkou. Konce 2. světové války se však Vilém II. už nedožil. Ani do své vlasti už se nevrátil. V roce 1941 zemřel v exilu ve městě Doorn v Nizozemí.

Zajímalo by vás, jestli byl Vilém II. v rodinném životě úspěšnější než v tom panovnickém a politickém? S jistotou to samozřejmě tvrdit nelze, ale podle informací, které poskytnou následující řádky, by se dalo říct, že se mu možná jako otci a manželovi dařilo o něco lépe. Když se ženil poprvé, nebyl ještě císařem. Bylo to v roce 1881. Jeho manžekou se stala Augustina Viktorie Šlesvicko-Holštýnská. Ta mu porodila celkem až sedm potomků. Tato dáma zemřela v roce 1921. Hned v následujícím roce se Vilém znovu oženil. Tentokrát s vdovou, princeznou Hermínou schönaich-Carolath. S touto manželkou měl Vilém pouze jednu dceru.

Jakým panovníkem byl Vilém II.? To je těžké posuzovat. Jisté však je, že pocházel z velmi významných rodů, jak po otci tak po matce. I on patří k panovníkům, na které historie nezapomněla, i když si jistě nezískal takovou slávu a zdá se, že ani tak dobrou pověst, jakou má jeho babička.

Krystyna Kędziorová


 
„Jsme obyčejní lidé jako vy, jen máme hendikep, se kterým náš život navenek vypadá odlišně, pro vás zdravé nezvykle. Pro kompenzaci máme různé pomůcky, ale v jádru se náš život od vašeho neliší. Radujeme se, sportujeme, bavíme se. Umíme i pracovat, i když si někteří zaměstnavatelé myslí, že s hendikepem jsme použitelní jen na ‚lepení obálek‘. Opravdu nemáme rádi, když nás druzí považují za chudáčky a litují nás.“

Náhodné obrázky z naší Galerie

03
rakousko2011-08
P6231614
IMG_1012
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s jejich použitím.
Více informací o používání cookies se dozvíte v tomto článku.