Cvičení s Jaroslavem Wojnarem Zooterapie Euroklíč
Rubriky Různé články Zdislava z Lemberka

Zdislava z Lemberka

S vatá Zdislava se narodila okolo roku 1220 v Křižanově, Markrabství moravském, otci Přibyslavovi z Křižanova a Sibyle. Zdislava měla několik sourozenců, kromě ní se dožily dospělosti jen Alžběta a Eufémie. O jejím mládí nevíme nic, měla vřelý vztah k rodičům, k duchovnu a ke katolické církvi, V roce 1238 se vdala za Havla Lemberka. Narodily se jim čtyři děti, Havel, Jaroslav, Zdislav a Markéta.

Zdislava byla zřejmě energickou ženou. Je spojována s dominikánskými kláštery v Turnově a v Jablonném Podještědí, tady zároveň se špitálem. Starala se zde o nemocné a potřebné.

Předčasně zemřela ve svých 33 letech v Lemberku. Byla pohřbena v klášterní bazilice sv. Vavřince a sv. Zdislavy v Jablonném.

O její beatifikaci požádal v roce 1849 litoměřický biskup Augustin Bartoloměj Hille. Proces blahořečení začal až v roce 1895, proces byl dokončen 6. září 1900. Papež Pius X. 28. srpna 1907 Zdislavu blahořečil. A roku 1995 byla papežem Janem Pavlem II. uznána svatou

Eva Kozelská


 
„Jsme obyčejní lidé jako vy, jen máme hendikep, se kterým náš život navenek vypadá odlišně, pro vás zdravé nezvykle. Pro kompenzaci máme různé pomůcky, ale v jádru se náš život od vašeho neliší. Radujeme se, sportujeme, bavíme se. Umíme i pracovat, i když si někteří zaměstnavatelé myslí, že s hendikepem jsme použitelní jen na ‚lepení obálek‘. Opravdu nemáme rádi, když nás druzí považují za chudáčky a litují nás.“

Náhodné obrázky z naší Galerie

P5303060
rovna_prava_pro_vsec...
p1140800
IMG_5437
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s jejich použitím.
Více informací o používání cookies se dozvíte v tomto článku.