Cvičení s Jaroslavem Wojnarem Zooterapie Euroklíč
Rubriky Různé články Den památky obětí holocaustu

Den památky obětí holocaustu

D vacátý sedmý leden je den památky obětí holocaustu. Tento den si připomínáme události druhé světové války. Vzpomínka patří především šesti miliónům židovských obětí. Osvětimské muzeum udává 1,1 milión obětí. 90 % těchto obětí byli Židé. Počet obětí se doposud stále upřesňuje.

K vyhlášení Mezinárodního dne památky holocaustu došlo 1. Listopadu 2005. Datum je zvolený podle toho, že v tento den roku 1945 byl Rudou armádou osvobozený nacistický a vyhlazovací koncentrační tábor Osvětim-Březinka.

Koncentrační tábor Osvětim-Březinka byl největší vyhlazovací tábor. Vznikl v roce 1940 v blízkosti města Osvětim. Tábor vznikl na začátku z důvodu potřeby uvěznění velkého počtu Poláků z politických důvodů. Vlezlo se do něho 15 až 20 tisíc lidí. Velitelem tábora byl Rudolf Höss. V roce 1941 se začal realizovat plán vyvraždění židovské rasy a tak byl 3 km od Osvětimi postavený vyhlazovací tábor Březinka. Jeho kapacita byla 90 tisíc vězňů.

Od roku 1942 začalo masové vyvražďování, v táboře se nacházely 4 plynové komory, které dokázaly denně usmrtit až 10 tisíc lidí. V táboře našli smrt nejen Židé, ale i Romové, homosexuálové, političtí odpůrci, nemocní a postžení všech národností okupované Evropy.

Vězňové byli nejprve dopraveni do Osvětimi. Nad vstupní bránou do tábora byl nadpis „Práce osvobozuje“. Vězni byli na rampě rozdělení podle pohlaví, dále pak na práceschopné, na odsouzené k smrti a na lidi určené k pokusům.

K pokusům byly určené převážně děti. Lékaři v čele s Josefem Mengelem na těchto dětech prováděli morbidní pokusy. Jeho obětmi byly často dvojčata, na kterých prováděl hrůzné pokusy. Josef Mengele ponořoval děti do vařící vody, aby zjistil, jak velkou teplotu vydrží, zkoušel, jak dlouho vydrží novorozenec žít bez potravy, operoval bez umrtvení, pitval lidi zaživa, experimentovali se sterilizací žen atd.

Lidé odsouzení k smrti byli nahnáni do komory, kde se museli svléknout a odložit cenné věci. Pak jim bylo řečeno, že se jdou osprchovat, ale místo vody ze sprchy vycházel vraždící plyn. Během 10 minut se oběti udusily. Z mrtvých těl pak následně byly odebrány vlasy a zlaté zuby.

Lidé odsouzení k praci žili v hrozných podmínkách, trpěli hlady, nemocemi, byli mučeni a mnoho z nich bylo popraveno.

Jarmila Jalowiczorová


 
„Jsme obyčejní lidé jako vy, jen máme hendikep, se kterým náš život navenek vypadá odlišně, pro vás zdravé nezvykle. Pro kompenzaci máme různé pomůcky, ale v jádru se náš život od vašeho neliší. Radujeme se, sportujeme, bavíme se. Umíme i pracovat, i když si někteří zaměstnavatelé myslí, že s hendikepem jsme použitelní jen na ‚lepení obálek‘. Opravdu nemáme rádi, když nás druzí považují za chudáčky a litují nás.“

Náhodné obrázky z naší Galerie

img_3667
edf-tour-2010-bielsk...
m-r-polsko2011-07
P5303053
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s jejich použitím.
Více informací o používání cookies se dozvíte v tomto článku.