Cvičení s Jaroslavem Wojnarem Zooterapie Euroklíč
Rubriky Různé články Historie plesů a bálů

Historie plesů a bálů

N ový rok máme šťastně za sebou a začal nám čas zábavy, plesů a bálů. Pánové se odějí do žaketu či obleku. Dámy nachystají velkou večerní, potrápí kadeřníka slavnostním účesem. A už jen se vrhnout do víru tance. Tanec je jeden z nejstarších uměleckých směrů. Nejdříve člověk pohybem vyjadřoval své zážitky, různá sdělení a emoce.

Potom tanec v neposlední řadě tanec rituální. Podobně ve starém Řecku se konaly průvody boha Dionýsa, bujným pohybem vyjadřovali radost z úrody. Staří Římané vyměnili Dionýsa za Bakcha. Postupem doby se tanec měnil. Vznikaly nové druhy tance, kolové, řádové, panské, lidové. V 19. století nastal bouřlivý rozvoj tanečního umění, v Rakousku vzniká valčík, polka v Čechách, v Polsku mazurek. Pořádají se taneční slavnosti, plesy či bály. Zde se tančilo, zpívalo, recitovalo a hlavně se mluvilo česky.

Proč zrovna v této době konají plesy? Zima vyhovovala šlechtě. Rok si rozdělila na možnosti radovánek, na jaře svatby, v létě cestování, na podzim hony. V zimě se honorace sjížděla do velkých měst a věnovala večery tanci a uváděli mládež do společnosti.

Eva Kozelská


 
„Jsme obyčejní lidé jako vy, jen máme hendikep, se kterým náš život navenek vypadá odlišně, pro vás zdravé nezvykle. Pro kompenzaci máme různé pomůcky, ale v jádru se náš život od vašeho neliší. Radujeme se, sportujeme, bavíme se. Umíme i pracovat, i když si někteří zaměstnavatelé myslí, že s hendikepem jsme použitelní jen na ‚lepení obálek‘. Opravdu nemáme rádi, když nás druzí považují za chudáčky a litují nás.“

Náhodné obrázky z naší Galerie

img_9055
P6265906
P6231588
img_3726
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s jejich použitím.
Více informací o používání cookies se dozvíte v tomto článku.