Cvičení s Jaroslavem Wojnarem Zooterapie Euroklíč
Rubriky Různé články Trávicí systém

Trávicí systém

T rávicí systém se skládá z úst, jícnu, žaludku, tenkého a tlustého střeva. Potrava je v ústech mechanicky žvýkána, změkčována, upravována, její teplota zároveň ale naše tělo zjišťuje důležité informace a předává je dalším částem trávicího systému. V žaludku je potrava skladována mechanicky, dále pak zpracovávána a trávena. Žaludek má objem mezi 50 ml v klidu a při náplni 1,5 l. Tekutá strava a tekutiny mohou žaludkem volně protékat nejsou zadržovány. Tenké střevo má 3 oddíly dvanácterník, lačník a kyčelník. Je to hlavní místo vstřebávacích procesů. V tlustém střevě dochází k úpravě objemu a složení stolice, jsou zde vylučovány odpadní produkty a vstřebávána většina vody.

Čištění střev

Člověk by měl užívat co nejvíc zeleniny, ovoce, aby mělo střevo co nejvíc vlákniny. Výborné je pít kyšku podmáslí, bílé jogurty apod. Co škodí střevu jsou sladké pamlsky, pralinky,buchty, koblihy, bábovky, koláče (jednoduše řečeno sladká jídla) dále pak grilovaná a uzená masa a velké množství tuků v potravě.

Pár způsobů jak vyčistit střevo

Jogínské čištění: pití osolené vody, doplněné indickými cviky. Na konci očistné kůry by měla z člověka konečníkem odcházet voda.

Čištění střeva pomocí jílů:
léčivé jíly jsou jemně pomleté a speciálně upravené ve formě prášku. Je jich několik druhů a liší se barvami a velikosti zrna.

Čištění střev před kolonoskopií: neprovádí se osolenou vodou, ale přípravkem tzv. makrogolem pod názvem Fortran. Vyvolá průjem, jehož cílem je střevo vyprázdnit až je průhledná stolice, tak je to znamení, že sliznice střevní je čistá.

Krystýr: je tisíciletá metoda sloužící od zácpy

Rostliny a čištění střeva: aloe vera, heřmánek, lněné semínko, senové listy, indická jitrocel, česnek, otruby.

Nemoci střev

  • Vředový zánět tlustého střeva
  • Průjmy různého stupně
  • Přítomnost krve ve stolici
  • Hlen ve stolici
  • Úbytek tělesné hmotnosti
  • Mohou být i horečky a šok

Rakovina tlustého střeva

Tlusté střevo je součástí trávicího traktu, zde se ukládá přebytečný materiál. Nádory tlustého střeva a konečníku se tvoří na vnitřní straně střeva a nazýváme jej polyp. Když se neodstraní včas mohou se z nich stá t zhoubné nádor, které velmi rychle narostou, dostanou se přes stěnu tlustého střeva a šíří se metastázemi do celého těla. Tímto způsobem napadají a poškozují blízké tkáně a orgán, ale mohou se dostat i do vzdálených částí těla jako jsou plíce a játra. Rakovina tlustého střeva je vážný problém. Je to třetí nejběžnější druh rakoviny u mužů a čtvrtý u žen. Největší riziko je špatná navýkací strava, zejména, když má člověk ve stravě velké množství tuků. Dalšími faktory je kouření a dědičnost (genetika).

Léčba

Pokud se na rakovinu přijde včas, je nutná operace a odstranění nádoru, ten se odoperuje s několika uzlinami, pak následuje léčba jako je radioterapie, chemoterapie, indikace léků apod…

Jana Macková


 
„Jsme obyčejní lidé jako vy, jen máme hendikep, se kterým náš život navenek vypadá odlišně, pro vás zdravé nezvykle. Pro kompenzaci máme různé pomůcky, ale v jádru se náš život od vašeho neliší. Radujeme se, sportujeme, bavíme se. Umíme i pracovat, i když si někteří zaměstnavatelé myslí, že s hendikepem jsme použitelní jen na ‚lepení obálek‘. Opravdu nemáme rádi, když nás druzí považují za chudáčky a litují nás.“

Náhodné obrázky z naší Galerie

rovna_prava_pro_vsec...
konf-bez-barier11
57_vylet_2809-1106
80_2soutezni_den_290...
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s jejich použitím.
Více informací o používání cookies se dozvíte v tomto článku.