Cvičení s Jaroslavem Wojnarem Zooterapie Euroklíč
Rubriky Různé články O celkové zdraví se postará Pórnatka kokosová

O celkové zdraví se postará Pórnatka kokosová

P órnatka kokosová (poria cocos) je Čínská léčivá houba, která je známa pod různými jmény. V Číně známá pod názvem Fu Ling, Koreji bok-ryung, v Japonsku bukuryo a v USA potom tuckahoe nebo hoelen. Není mezi ostatními houbami tolik proslavená, jako třeba kordyceps nebo reishi, avšak velmi oblíbená. Působí jako balzám na lidskou slezinu a dobře se tráví. S houbou se ve volné přírodě setkáte velmi málo a zřídka, protože se umí dobře maskovat, třeba podobně jako lanýže, protože roste pod zemí. Je to ovšem velká škoda! Pórnatce kokosové se výborně daří v teplých oblastech Číny, Japonska a k nalezení je hojně také v oblasti celé Ameriky. Vyskytuje se také na území Východní Asie, Východní Austrálii a Afriky.

Historie pórnatky:

Pórnatka patří mezi nejstarší léčivé a velmi respektované prostředky tradiční čínské medicíny (TČM). Sklerocium pórnatky se v Číně používalo po staletí jako diuretikum, sedativum, tonikum a prostředek proti stárnutí. Je zmiňována již v čínské Knize písní z 11. století př. n.l. Z houby se připravovala polévka pro posílení starých a nemocných osob. Za dynastie Ming se na císařském dvoře pekly koláčky z prášku mleté pórnatky. Působily prý proti pupínkům a pro zářivost pleti. Poslední císařovna Ci Xi panující v 2. polovině 19. století zavedla recepturu, kdy mezi 2 placky z těsta připraveného z pórnatky byla namazána směs ovoce a ořechů v medu. Toto pečivo je v Číně populární dodnes. Zprávy uvádějí i její oblibu v Nigerii, kde se používá v lidové medicíně, i jako potravina. V minulosti ji američtí indiáni přezdívali indiánské brambory a v době hladu semleli vysušená sklerocia houby na prášek, ten smíchali s rýží a ze vzniklé směsi pekli jakési chlebové placky. Podle toho američtí osadníci pojmenovali houbu Indian bread (indiánský chléb).

Pórnatka může nezřídka dorůst ohromné velikosti a vážit i více než 30 kilogramů. Houba působí hnědou hnilobu dřeva a osidluje kořeny a pařezy jehličnanů – nejčastěji borovic. Méně často se vyskytuje na listnatých stromech (dub, buk, habr). Pod zemí se brzy na podzim vytvářejí velké shluky podhoubí nazývané sklerocia ve tvaru malého kokosového ořechu. Podle tvaru sklerocia také získala houba i své pojmenování, i když s palmou kokosovou nemá houba nic společného. Sklerocia jsou tvrdá, na povrchu tmavo-hnědě až černě zbarvená s žilkováním. Jejich vnitřek tvoří bílá dužnina, jejíž chuť je mírně nasládlá. Sklerocia mohou dosáhnout délky až 30 cm a hmotnosti 1 kg. Ve sklerociu houba přežívá nepříznivé podmínky, aby z něj později vyrostla tuhá plodnice.

Chuť houby je nepříliš výrazná, netypická a lehce nasládlá. Obsahuje mnoho zdraví prospěšných látek, především polysacharidy, poriatin, což je látka, která zvyšuje protinádorový účinek u některých léků při léčbě rakoviny. Nejčastěji se používá jako součást léčivých čínských směsí, které se dají sehnat v různých bylinkářstvích nebo prostřednictvím specializovaných internetových obchodů. Kromě toho je pórnatka vhodná při dietách, protože pomáhá zrychlovat metabolismus tuků a cukrů v těle. Často se přidává do složení různých kosmetických přípravků.

Pórnatka kokosová a její složení

Sklerocium pórnatky má nízkou výživnou hodnotu, protože obsahuje málo bílkovin a jeho hlavní složkou je vláknina, v níž polysacharidy tvoří 91–98 % a zbytek jsou triterpenoid. Pórnatka je ceněna pro skutečně velké množství zdravých látek v ní obsažených. Jsou jimi například peroxid ergosterolu, mnoho kyselin a heteropolysacharidy, tím však výčet ještě nekončí. Této houbě je v posledních letech věnována stále větší pozornost. Zatímco Číňané už před mnoha stovkami let věděli, co tato houba dokáže za zázraky, západní výzkum její účinky objevuje teprve nyní. Výzkumy se nyní soustředí například na to, jak pórnatka působí proti leukémii, zkoumají se její protizánětlivé účinky, působení na lupénku a jiná zánětlivá kožní onemocnění.

Jaké jsou její další plusy na zdraví?
-má sedativní účinky, uklidňuje i hodně „pocuchané“ nervy
-velmi dobře zklidňuje náhlé rozrušení
-redukuje nespavost, nervozitu, malátnost
-přispívá ke kvalitnějšímu spánku a pomáhá dodávat energii na příští den
-posiluje slezinu a žaludek, hodí se při průjmech
-stimuluje hladinu sodíku a hořčíku v organismu
-snižuje otok nohou
-je vhodná jako podpůrný doplněk stravy při cukrovce
-podporuje metabolismus
-používá se při rakovině a po chemoterapiích
-odvádí vlhkost z těla, působí proti horečkám
-zlepšení průtoku krve při cerebrální ischémii.
-v Číně se ještě dnes užívá jako podpůrný prostředek pro růst
-je nevhodná pro těhotné a kojící ženy

Pokud trpíte některým (nebo i více) z výše zmíněných zdravotních potíží, určitě pórnatku vyzkoušejte.

Evita


 
„Jsme obyčejní lidé jako vy, jen máme hendikep, se kterým náš život navenek vypadá odlišně, pro vás zdravé nezvykle. Pro kompenzaci máme různé pomůcky, ale v jádru se náš život od vašeho neliší. Radujeme se, sportujeme, bavíme se. Umíme i pracovat, i když si někteří zaměstnavatelé myslí, že s hendikepem jsme použitelní jen na ‚lepení obálek‘. Opravdu nemáme rádi, když nás druzí považují za chudáčky a litují nás.“

Náhodné obrázky z naší Galerie

v-dolina2010-21
edf-tour-2010-bielsk...
P6231619
58_vylet_2809-1122
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s jejich použitím.
Více informací o používání cookies se dozvíte v tomto článku.