Cvičení s Jaroslavem Wojnarem Zooterapie Euroklíč
Rubriky Různé články Feminismus

Feminismus

F eminismus je soubor ideologií, které se snaží o uznání vyšší hodnoty ženství ve srovnání s negativním hodnocením mužů. Feminismus se snaží o uznání stejných práv pro ženy i muže. První vlna feminismu proběhla koncem 18. století během Americké a Velké francouzské revoluce. Lidem byla přiznána svoboda, lidská a občanská práva. Ve skutečnosti to ale byla jen práva mužů. Muži se považovali za samostatnou bytost, která se nemusí nikomu podřizovat. Základním měřítkem té doby byla moc, peníze a společenské postavení. Toho všeho mohli dosáhnout vzdělaní muži, kteří nacházeli pracovní uplatnění na dobře placených místech a díky tomu získávali velký majetek.

To však nebylo umožněné ženám. Ty nemohly studovat, byly podřízené svému muži. Chudé ženy mohly pracovat pouze jako dělnice, služky nebo kojné. Ženy z bohatých rodin měly jen minimální vzdělání a za svobodna mohly pracovat jako učitelky. Ve výchově dětí se žena musela podrobovat názoru muže. Dívky neměly vzdělání a byly vedené k poslušnosti. Chlapci se vzdělávali. Ženy nemohly vlastnit majetek a na úřadech je zastupoval otec, později manžel.

Ženy tím byly znevýhodňované a začaly dávat najevo svůj nesouhlas bojem za rovnoprávnost.

Požadavky žen v první vlně feminismu
  • rovnoprávný přístup ke vzdělání pro ženy i muže
  • rovnocenné platové ohodnocení za stejnou práci
  • uznání rovného volebního práva a vlastnictví majetku
Na Novém Zélandu měly ženy volební právo již v roce 1893, ve Velké Británii v roce 1918 a v Československu teprve v roce 1920.

V druhé vlně feminismu se do popředí dostává problém socializace a postavení žen ve společenském životě. Ženy si uvědomují, že jsou vyloučené z veřejného života a že je jim přidělená nedostatečně oceněná úloha v domácnosti. V minulosti byl základním úkolem pro ženu porod a péče o děti bez ohledu na to, jestli žena dítě chce nebo ne. Ženy se nemohly vzdělávat a pracovat na vyšších místech.

Požadavky ve druhé vlně feminismu
  • osvobození žen od nechtěného těhotenství (antikoncepce)
  • po získání kvalifikace přístup ke všem profesím
Třetí vlna feminismu se dále dělí do dalších myšlenkových směrů, které zohledňují různost žen podle věku, barvy pleti nebo původu.

Jarmila Jalowiczorová


 
„Jsme obyčejní lidé jako vy, jen máme hendikep, se kterým náš život navenek vypadá odlišně, pro vás zdravé nezvykle. Pro kompenzaci máme různé pomůcky, ale v jádru se náš život od vašeho neliší. Radujeme se, sportujeme, bavíme se. Umíme i pracovat, i když si někteří zaměstnavatelé myslí, že s hendikepem jsme použitelní jen na ‚lepení obálek‘. Opravdu nemáme rádi, když nás druzí považují za chudáčky a litují nás.“

Náhodné obrázky z naší Galerie

septik 3
v-dolina2011-08
38_1soutezni_den_270...
p1140737
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s jejich použitím.
Více informací o používání cookies se dozvíte v tomto článku.