Cvičení s Jaroslavem Wojnarem Zooterapie Euroklíč
Rubriky Různé články Tradiční výživa versus civilizační strava

Tradiční výživa versus civilizační strava

P řírodní národy, dodnes si zachovávající svou původní kulturu, nám poskytují informace o stravování, které dnes zase mohou být užitečné. Charakteristickým rysem této stravy je to, že má plnou hodnotu a je celostní. Jejím základem je hlavně obilí ve spojení s luštěninami, doplněné zeleninou, i mořskou, semeny a jádry nebo ořechy, bylinami a kvašenými potravinami, ovocem a rybami. Zvířecí produkty se ve větším množství konzumují jen tam, kde klimatické podmínky nedovolují převážně vegetariánskou stravu, jako třeba u Eskymáků, nebo severoamerických Indiánů.

Výzkum se prováděl v souvislosti mezi stravou a zubními kazy u Eskymáků, Indiánů, Polynésanů, Aboriginců, Maorů, afrických a peruánských kmenů a obyvatel švýcarského údolí Loetsch. Jedna skupina se stravovala tradičně, jiná měla přístup k moderní civilizační stravě. Výzkumem mělo být prokázáno, že obyvatelé průmyslových států nemusí nutně podlehnout evolučnímu osudu, degeneraci, ale každý má možnost se jí vyhnout volbou své stravy. Výsledky pozorování ukázaly, že civilizační strava zapřičínila větší kazivost zubů a zužovala čelist. Lidé dýchali často ústy, měli oslabenou imunitu a byla více rozšířena TBC. Izolovaně žijící národy měly pravidelné zuby v řadě, zřídka zkažené a hezky tvarovaný obličej. Navíc byly vyrovnané, odolné a zářila z nich veselost a spokojenost. Tento výzkum umožnil poznatek, že tito lidé jsou spokojení s potravinami, které jim nabízí okolní příroda.

Stravovací zvyklosti různých přírodních národů:

Eskymáci - jedli ryby všeho druhu, hlavně lososy, jikry, tulení maso, lachtany, mrože a soby. Zkvašený obsah sobího žaludku byla oblíbená zelenina. Syrová játra dostávaly děti. Maso se často jedlo syrové. V jídelníčku nechyběly mořské řasy, bobule mechů, bahenní borůvky a ostružiny, traviny a květy, kořeny a stonky anděliky.

Severoaneričtí Indiáni - jedli ryby a jejich jikry, mořské řasy, lesní zvěř. Děti dostávaly kostní dřeň. Také jedli bobule, pupeny a kůru stromů v zimě (v době nouze).

Obyvatelé And a Kordillér - jedli hlavně kukuřici, fazole, zeleninu, ovoce. Kromě toho ptáky, vejce a maso, jikry a řasy.

Kmeny vegetariánů v Africe
- jedli rýži, kukuřici, fazole. Kromě toho kořen kassa, batáty, jamy, tropické plody, hlavně banány, zelené rostliny, planou zeleninu, byliny, palmový olej a máslo. Ryby a maso zřídka.

Obyvatelé švýcarského údolí Loetsch - jedli hlavně žitnou kaši, domácí žitný chléb z vlastní zahrady, mléko a sýr, zeleninu a jen málo masa.

Sikové a Hunzové v Indii - jedli pšenici, mléko a mléčné výrobky, luštěniny, zeleninu, ovoce a skoro žádné maso.

Jana Bičaniková


 
„Jsme obyčejní lidé jako vy, jen máme hendikep, se kterým náš život navenek vypadá odlišně, pro vás zdravé nezvykle. Pro kompenzaci máme různé pomůcky, ale v jádru se náš život od vašeho neliší. Radujeme se, sportujeme, bavíme se. Umíme i pracovat, i když si někteří zaměstnavatelé myslí, že s hendikepem jsme použitelní jen na ‚lepení obálek‘. Opravdu nemáme rádi, když nás druzí považují za chudáčky a litují nás.“

Náhodné obrázky z naší Galerie

p1140800
PA062159
narozky2
rovna_prava_pro_vsec...
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s jejich použitím.
Více informací o používání cookies se dozvíte v tomto článku.