Cvičení s Jaroslavem Wojnarem Zooterapie Euroklíč
Rubriky Různé články Anatomie krevního oběhu

Anatomie krevního oběhu

T ělní tekutiny. Živé organismy vstřebávají v trávicím ústrojí nejrozmanitější látky vzniklé v průběhu štěpení přijaté stravy. Vstřebané látky se v tekuté formě dostávají do krevního oběhu a jsou rozváděny k orgánům a k tkáním těla. Také vzdušný kyslík je přes stěnu plicních sklípků vázán na krevní barvivo a krevním oběhem transportován do tkání. Zároveň vzniká i velké množství rozpadových produktů, které jsou pro organismus dále nepoužitelné či dokonce toxické. Základní procesy látkové přeměny se odehrávají v tekutinách, v krevní plazmě, v míze, v tkáňové tekutině nebo mozkomíšním moku.

Krev se přímo s povrchem tkáňových buněk nestýká, proudí v uzavřených trubicích a spíše zprostředkovává přenos látek a dýchacích plynů mezi zevním a vnitřním prostředí organismu.

Krevní elementy – červené krvinky, bílé krvinky, krevní destičky. U dospělého člověka vznikají v krvetvorné červené kostní dřeni, v houbovité kosti žeber, hrudní kosti, obratlů, klíční kosti, kostech pánevních lebečních…

Srdce a soustava krevních cév tvoří uzavřený celek, srdce jako pumpa rozvádí krev do malého a velkého tělního (krevního) oběhu.

Malý krevní oběh
Krev proudí z pravé srdeční předsíně do pravé srdeční komory, odtud přes plicní kmen a plicní tepny do plic, kde se krevní řečiště rozpadá na drobné větve.

Velký krevní oběh
Z plicního oběhu přichází krev do levé srdeční předsíně, odtud do levé komory a do periferie je odváděna aortou. Ta odvádí krev do celého těla a končí drobnými tepénkami. Tyto tepénky přecházejí v drobné žilky a k srdci dorazí ve dvou silných kmenech – v horní a dolní duté žíle, ustících do pravé předsíně srdeční.

Srdce
Srdce je dutý svalový orgán, uložený ve středním mezihrudí. Má tvar asymetrického kužele, obráceného hrotem dopředu a dolů. Srdce váží průměrně 250 – 300 g. Jeho hmotnost závisí kromě jiného na celkové hmotnosti svalového systému, tělesné hmotnosti. Na srdce jsou napojeny velké tepny (aorta, plícnice), které z něj krev odvádějí a velké žíly (horní a dutá žíla)
které krev přivádějí.do srdce.

Základní cévy lidského těla

Velký krevní oběh tepenní systém
  • Levá komora srdeční – aorta vzestupná (ze srdce směřuje vzhůru) – odstupují z ní 2 věnčité tepny pro výživu srdce
  • Společné krkavice vedou krev do hlavy a krku, nad štítnou chrupavkou se dělí na krkavici zevní a vnitřní. Vnitřní vstupuje do dutiny lební kam rozvádí okysličenou krev
  • Krkavice zevní – štítná žláza,hrtan, jazyk, slinné žlázy, svaly obličeje, zuby, nosní dutina, krkavice vnitřní – mozek, oči
Poruchy oběhové soustavy
  • Srdeční infarkt = ischémie srdeční
  • Varixy = oslabení stěny povrchových žil, vznik křečových žil, může vést až ke vzniku bércových vředů
  • Ateroskleróza – ukládání cholesterolu a vápenatých solí do stěny cév riziko ucpání cév
  • Hypertenze – vysoký krevní tlak
  • Při poranění velkých cév velké riziko vykrvácení

Jana Macková


 
„Jsme obyčejní lidé jako vy, jen máme hendikep, se kterým náš život navenek vypadá odlišně, pro vás zdravé nezvykle. Pro kompenzaci máme různé pomůcky, ale v jádru se náš život od vašeho neliší. Radujeme se, sportujeme, bavíme se. Umíme i pracovat, i když si někteří zaměstnavatelé myslí, že s hendikepem jsme použitelní jen na ‚lepení obálek‘. Opravdu nemáme rádi, když nás druzí považují za chudáčky a litují nás.“

Náhodné obrázky z naší Galerie

v-dolina2011-26
edf-tour-2010-bielsk...
img_3744
IMG_1235
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s jejich použitím.
Více informací o používání cookies se dozvíte v tomto článku.