Cvičení s Jaroslavem Wojnarem Zooterapie Euroklíč
Rubriky Různé články Šikana na pracovišti

Šikana na pracovišti

J e to velice nepříjemný a častý jev. Je to nepřátelské chování, jejímž cílem je většinou, aby postižený ukončil pracovní poměr. Důvodem šikany se může stát i závist, touha ovládat druhé lidi, potřeba se předvést před druhými, komplex méněcennosti a špatné morální vlastnosti. Když dojde k šikaně ze strany spolupracovníka, jedná se o mobbing. Když šikanuje nadřízený, tak je to bossing.

Mobbing je cílevědomé a dlouhodobé ubližování spolupracovníkovi. Agresor používá většinou rafinované intriky, které vypadají navenek neškodně, oběť zesměšňuje, osočuje, ironizuje, podceňuje, přehlíží, obviňuje a pomlouvá.

Bossing je šikana ze strany nadřízeného. Tady rovněž agresor útočí na svou oběť jak při mobbingu, ale navíc zneužívá svého nadřazeného postavení. Oběti ukládá úkoly na poslední chvíli, přetěžuje ji prací nebo naopak ukládá práci pod úroveň její kvalifikace. Hotovou práci pak nepřiměřeně kritizuje a nikdy nic nepochválí.

Oběť bossingu přichází i o mimořádné odměny a prémie. Ty jsou udělené protekčním pracovníkům za pochlebování a donášení na své spolupracovníky. Nikoliv za vykonanou práci.

Oběť je díky šikaně nejistá, stresovaná a mohou se dostavit zdravotní problémy jako deprese, bolest hlavy, únava, nechutenství, poruchy spánku a srdeční potíže. Oběť má strach ze selhání, izoluje se od kolektivu a podává menší pracovní výkon nebo začne dělat chyby. Tato situace převážně končí tím, že šikanovaný pracovník sám odejde a někdy musí dokonce vyhledat pomoc lékaře. Je zajímavé, že terčem šikany se stávají nejvíce mladí lidé do 29 let a pak ženy nad 45 let.

Mobbing ani bossing není pro podnik přínosný. Na pracovišti, kde má hlavní slovo agresor se špatně pracuje. Zaměstnanci nejsou odměňovaní podle svého výkonu, to je demotivuje a mnozí raději odejdou. Když z podniku odejdou kvalifikovaní a zkušení pracovníci, je to v neprospěch firmy.

Jarmila Jalowiczorová


 
„Jsme obyčejní lidé jako vy, jen máme hendikep, se kterým náš život navenek vypadá odlišně, pro vás zdravé nezvykle. Pro kompenzaci máme různé pomůcky, ale v jádru se náš život od vašeho neliší. Radujeme se, sportujeme, bavíme se. Umíme i pracovat, i když si někteří zaměstnavatelé myslí, že s hendikepem jsme použitelní jen na ‚lepení obálek‘. Opravdu nemáme rádi, když nás druzí považují za chudáčky a litují nás.“

Náhodné obrázky z naší Galerie

10-opava-jakartovice
cyklomaraton-k24-201...
krajsky-odborn06
P6231619
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s jejich použitím.
Více informací o používání cookies se dozvíte v tomto článku.