Cvičení s Jaroslavem Wojnarem Zooterapie Euroklíč
Rubriky Různé články Velká francouzská revoluce

Velká francouzská revoluce

F rancie v druhé polovině 18. století byla ve velmi špatné hospodářské situaci. Od začátku 80. let se uplatňovaly různé reformy pro povzbuzení výroby. Tuto situaci zhoršila ještě neúroda v důsledku špatných klimatických podmínek. Aristokracie se postavila proti reformám, a proto proti ní byla zavedena soudní reforma. Ludvík XVI. v květnu 1789 svolal generální stavy.

Privilegované stavy se snažily omezit působnost třetího stavu na pouhé poradní těleso. Třetí stav vytvořil Národní shromáždění. K nim se připojila část šlechty a kněží a byli donucení přísahat státu. Konalo se Ústavodárné národní shromáždění. Ludvík na ně poslal vojsko. Na protest Pařížané vtrhli do královské zbrojnice, sestavili milice a časně ráno 14. července 1789 napadli vězení Bastilu a dobyli jí. Vítězstvím je datován počátek revoluce a jejího násilí. Této revoluci padlo za oběť tisíce lidí, byla poznamenána krví mnoha nevinných. Král byl uvězněn a odsouzen. I přes protesty celé Evropy byl popraven 21. 1. 1793.

Eva Kozelská


 
„Jsme obyčejní lidé jako vy, jen máme hendikep, se kterým náš život navenek vypadá odlišně, pro vás zdravé nezvykle. Pro kompenzaci máme různé pomůcky, ale v jádru se náš život od vašeho neliší. Radujeme se, sportujeme, bavíme se. Umíme i pracovat, i když si někteří zaměstnavatelé myslí, že s hendikepem jsme použitelní jen na ‚lepení obálek‘. Opravdu nemáme rádi, když nás druzí považují za chudáčky a litují nás.“

Náhodné obrázky z naší Galerie

IMG_5439
img_3757
rovna_prava_pro_vsec...
img_9257
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s jejich použitím.
Více informací o používání cookies se dozvíte v tomto článku.