Cvičení s Jaroslavem Wojnarem Zooterapie Euroklíč
Rubriky Různé články Inkontinence dovede potrápit

Inkontinence dovede potrápit

P oruchy funkce dolních močových cest nejsou sice životu ohrožující, ale mohou vést ke vzniku dalších závažných poškození horních cest močových a ledvin až k ledvinovému selhání a tak dospět i k ohrožení života. Funkce dolních močových cest může být porušena, a tím se může stát pro člověka nemožné vyprázdnit močový měchýř, i když je plný nebo ztratí dotyčný schopnost udržet moč a to se projevuje nechtěným a neovlivnitelným únikem moče, kde vůbec nezáleží jak moc je močový měchýř plný.

Inkontinence moče není problém vzácný a ani ojedinělý. Většina postižených pomoc nehledá nejspíš, protože se stydí za své potíže nebo ani neví, že by se mohli s těmito obtížemi obracet na lékaře. A to je obrovská škoda, neboť močová inkontinence se dá dle lékařů vyléčit nebo alespoň zmírnit, anebo se jí dá dokonce předcházet. Jenže je potřeba se neostýchat, ale začít o těchto potížích mluvit zcela otevřeně.

Ženy ve věku nad 65 let, jež potřebují léčbu, je daleko více než žen středního věku. To ovšem neznamená, že se jedná o problém pouze starší populace, nehledě na to, že trendem této doby je užít si důchodu a ne být zrovna sužován nepříjemnými, omezujícími a společensky izolujícími obtížemi. Není to tak dávno, co prý přicházely k lékaři pouze ženy s těžkými stupni inkontinence častěji z města než z vesnice. V současné době přicházejí ženy i s mírnými stupni inkontinence, protože ji oprávněně považují za závažný společenský problém. Stresová inkontinence moče při smíchu trápí prý každou desátou mladou ženu. No není to nic nového, ono známé „počůral se smíchy“, se muselo odněkud vzít. A na zpestření i majitelé pejsků občas zaznamenají, jak se jejich domácí mazlíček radostí počůrá, když po delší době zase vidí páníčka. Nicméně když už nám je opravdu hodně do smíchu, dostaneme se do stavu, kdy svaly přestáváme ovládat a jakmile se svíjíme smíchy, tak se do toho přidává nervové řízení automatických funkcí nezávislé na naší vůli – jako je dýchání, trávení, vylučování a tak nám při smíchu tečou slzy a k tomu bolí bránice.

Močovou inkontinencí netrpí pouze ženy, ale i muži a děti. A tak se stává, že i děti mívají potíže s udržením moče v dětství. Noční pomočování u dětí bývá zapříčiněno opožděným vyzráváním nervově svalových struktur dolních močových cest, nebo viníkem může být nenápadné zánětlivé onemocnění. Močová inkontinence vzniká také následkem jiného onemocnění nebo úrazu. Inkontinence moče může být také přechodná, lze se sní setkat u stavů bezvědomí, při epileptickém záchvatu, při těžké infekci močových cest, při gynekologických zánětech, ale i při užívání některých léků. A u dospělých tento problém bývá kolikrát i psychického rázu, například po závažné depresi u starších pacientů, ale i po těžkém psychickém traumatu. Na poruchách močení mohou se přechodně podílet i problémy s vyprazdňováním stolice-zácpa, průjem, zánět konečníku, hemeroidy.

A co to vlastně je moč? Moč je odpadová tekutina, jež se tvoří v ledvinách filtrací krve a ledviny tak mohou vylučovat z těla nejen nadbytečnou tělesnou vodu, soli a další sloučeniny rozpustné ve vodě, ale především škodlivé látky. Močový měchýř je takový sběrný váček pro moč přitékající močovody z ledvin. Funkcí měchýře je moč sbírat a udržet bez potíží až do maximální náplně a ve vhodnou dobu ovlivnitelnou vůli vypustit.

Přes veškerou snahu a postup se úspěšnost operací při inkontinenci dá prý vyjádřit na deseti postižených. Sedm se výrazně zlepší, u dvou nebude mít operace v podstatě žádný účinek a u jednoho se potíže dokonce zhorší nebo zapříčiní větší potíže se vymočit a situace bude tak vyžadovat další léčbu.

Karin Šimovcová


 
„Jsme obyčejní lidé jako vy, jen máme hendikep, se kterým náš život navenek vypadá odlišně, pro vás zdravé nezvykle. Pro kompenzaci máme různé pomůcky, ale v jádru se náš život od vašeho neliší. Radujeme se, sportujeme, bavíme se. Umíme i pracovat, i když si někteří zaměstnavatelé myslí, že s hendikepem jsme použitelní jen na ‚lepení obálek‘. Opravdu nemáme rádi, když nás druzí považují za chudáčky a litují nás.“

Náhodné obrázky z naší Galerie

rovna_prava_pro_vsec...
21-opava-jakartovice
15-opava-jakartovice
m-r-polsko2011-04
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s jejich použitím.
Více informací o používání cookies se dozvíte v tomto článku.